Верховна Рада підтримала ініціативу щодо оподаткування Google та Facebook: законопроєкт прийнято у першому читанні

Новини ІТ
17.03.2021 590

17 лютого 2021 року Верховна Рада України прийняла у першому читанні проєкт Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам" ("Законопроєкт"). Він встановлює нових платників податку на додану вартість ("ПДВ"), до яких належатимуть такі всесвітньо відомі цифрові платформи, як Google та Facebook.

ПДВ та міжнародні цифрові платформи: які зміни передбачаються? 

Особливість ПДВ полягає у тому, що він автоматично входить у вартість товарів чи послуг, придбаних споживачем, однак сплачується безпосередньо продавцем – певним суб'єктом господарювання. Чинне податкове законодавство унормовує, що цей податок сплачується відповідно до принципу територіальності та фактичного місцезнаходження платника податку. Тому для іноземців встановлена особливість: вони здійснюють свою діяльність на території України через постійні представництва, зареєстровані платниками ПДВ.  

Натомість Законопроєкт фактично запроваджує нове правило: оподаткування ПДВ здійснюватиметься за місцезнаходженням споживача, а не платника податку. Таким чином, іноземні компанії, які не мають постійного представництва в Україні, однак постачають на її території власні електронні послуги (наприклад Facebook чи Netflix), підпадатимуть під оподаткування ПДВ у розмірі 20% від бази оподаткування за законодавством України. 

Електронними послугами, які підпадатимуть під оподаткування ПДВ, є:

  • постачання зображень або текстів, в тому числі фотографій, електронних книжок та журналів;
  • постачання аудіовізуальних творів, відео на замовлення, ігор, азартні ігри, включаючи постачання послуг з участі в таких іграх;
  • надання доступу до інформаційних, комерційних, освітніх та розважальних електронних ресурсів та інших подібних ресурсів;
  • надання у користування хмарних технологій для розміщення даних;
  • постачання (передача прав на використання) програмного забезпечення та оновлень до нього, а також дистанційне обслуговування програмного забезпечення та електронного обладнання; та
  • надання рекламних послуг в мережі Інтернет, мобільних додатках та інших електронних ресурсах.
  • Обов'язок сплачувати ПДВ буде стосуватися лише іноземних компаній, у яких загальна сума від здійснення ними операцій з постачання фізичним особам електронних послуг на території України сукупно перевищує суму, еквівалентну 1 000 000 гривень.
  • Також передбачається штраф за ухилення від реєстрації платником податку у розмірі 100% від прибутку на території України, який спонукатиме іноземні компанії дотримуватися національного податкового законодавства. 

Як Законопроєкт вплине на політику надавачів електронних послуг?

Оскільки продавець враховує ПДВ у ціну своїх послуг, очікуваним наслідком для споживачів електронних послуг цифрових платформ є підвищення їх вартості. Адже встановлення ПДВ у розмірі 20% свідчитиме про необхідність для продавця, тобто Google чи іншого сервісу, закласти такі витрати у вартість ймовірної послуги. Тому велика частина тягаря, ймовірно, ляже саме на користувачів.

Досвід міжнародної спільноти як стимул до нововведення

У різних країнах світу запровадження ПДВ на продаж споживачам електронних послуг є поширеною практикою. 

Наприклад, у Європейському союзі ("ЄС") реформування цього питання відбулося у 2015 році. Відповідні нововведення зумовили створення єдиної платформи MOSS (англ. "Mini One Stop Shop") для зручності сплати цього податку у всіх державах-членах ЄС "в одному вікні". Так, суб'єкт господарювання, що надає електронні послуги на митній території ЄС, реєструється платником ПДВ в одному місці без необхідності декларування та здійснення платежів окремо у кожній державі, що є членом ЄС. Таким чином, у ЄС електронні послуги оподатковуються ПДВ саме за місцем їхнього споживання. 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us