Огляд оновлених правил бронювання працівників для бізнесу та неурядових організацій

Огляд оновлених правил бронювання працівників для бізнесу та неурядових організацій  
 

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України (далі – "КМУ") постанови № 1332 від 22.11.2024 року було змінено процедури визнання підприємств, установ, організацій критично важливими та бронювання працівників. Команда EVERLEGAL підготувала огляд вказаних змін у частині, що стосується бізнесу та неурядових організацій. 

Зміни у критеріях для визнання підприємств, установ, організацій критично важливими

Як і раніше, за загальним правилом для визнання критично важливими підприємства, установи, організації мають підтвердити їх відповідність трьом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та Порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі – "Критерії"), але для підприємств, установ, організацій тепер є обов'язковим дотримання таких 2 критеріїв: 

  • відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевого бюджетів та ЄСВ, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості або витягом з інформаційної системи ДПС;
  • розмір середньої заробітної плати на підприємстві, установі, організації за останній календарний квартал не є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, помноженої на коефіцієнт 2,5, що наразі становить 20 000 грн, що підтверджується довідкою підприємства, установи, організації.
     

Варто відзначити, що постійних представництв нерезидентів (іноземних компаній, організацій), які провадять в Україні діяльність (представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності, неурядових організацій інших держав, міжнародних неурядових організацій), продовжують діяти критерії, визначені в абзаці двадцятому пункту 2 Критеріїв: відповідність критерію, визначеному підпунктом 4 пункту 2 Критеріїв, провадження діяльності протягом останніх 2 календарних років; акредитація (реєстрація) відповідно до закону; взяття на облік в контролюючих органах.

Також звертаємо увагу, що протягом 10 днів з дати набрання чинності постановою КМУ № 1332 від 22.11.2024 року міністерства, інші державні органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, обласні, Київська та Севастопольська  міська адміністрація повинні встановити нові критерії, за якими визначається важливість підприємства, установи чи організації для відповідної галузі економіки або для потреб територіальної громади за погодженням з Мінекономіки та Міноборони.

Обмеження щодо кількості військовозобов'язаних, які можуть бути заброньованими 

За окремим рішенням Міністра оборони України кількість військовозобов'язаних, що можуть бути заброньовані, може бути збільшена. 

У загальну кількість військовозобов'язаних працівників для цілей дотримання обмежень не враховуються військовозобов'язані-жінки. Кількість військовозобов'язаних працівників для бронювання враховується станом на 18.05.2024 року, а у разі збільшення їх чисельності або у випадку заснування підприємства/установи після 18.05.2024 року – станом на дату подання списків працівників, які пропонуються до бронювання.

Зміни у процедурі подачі списків працівників, які пропонуються до бронювання 

Формування і подача списків буде здійснюватися керівником критично важливого підприємства/установи або уповноваженою ним особою виключно в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі – "Портал Дія"). 

Якщо у критично важливого підприємства/установи відсутній код згідно з ЄДРПОУ або технічна можливість формування списку засобами Порталу Дія з інших причин, список подається до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення їх критично важливим, а для представництв донорських установ, виконавців проектів міжнародної технічної допомоги – Секретаріату КМУ. Такий орган подає список засобами Порталу Дія в інтересах відповідного підприємства/установи. 

Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Порталу Дія здійснюється автоматичне переведення військовозобов'язаного працівника на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки за умови дотримання встановлених вимог для бронювання працівника. 

Також звертаємо увагу, що для цілей коректного відображення даних про військовозобов'язаних працівників у державних реєстрах на роботодавців покладено обов'язок щодо подання не пізніше, ніж протягом наступного дня відомостей до Пенсійного фонду України щодо: 

  • прийняття працівника на роботу або його звільнення;
  • переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу; 
  • оновлення працівника на роботі;
  • ризупинення/відновлення дії трудового договору.

 

Умови для бронювання працівника і надання йому автоматичної відстрочки 

  • перебування працівника на військовому обліку; 
  • перебування працівника у трудових відносинах з критично важливим підприємством/установою; 
  • нарахування працівнику заробітної плати за кожен місяць останнього звітного періоду (кварталу) не нижче за розміру мінімальної заробітної плати, помноженої на коефіцієнт 2,5, що наразі становить 20 000 грн. При цьому звертаємо увагу, що після бронювання працівника необхідно, щоб розмір заробітної плати не опускався нижче цього рівня, оскільки у випадку, якщо він не відповідатиме цьому рівню, це стане підставою для анулювання наданої працівнику відстрочки; 
  • уточнення працівником персональних даних, зазначених у пункті 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 11 квітня 2024 р. N 3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", тобто адреси проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за її наявності). При цьому не має значення, чи працівник уточнив дані у строк, визначений вказаною нормою, чи поза межами цього строку; 
  • не перебування у розшуку.

 

Також варто відзначити, що не підлягають бронюванню працівники, які мають оформлені відстрочки від мобілізації з інших підстав. 

Щодо дії раніше прийнятих рішень про визнання підприємств/установ критично важливими та оформлених відстрочок 

Усі відстрочки, що були надані військовозобов'язаним працівникам Мінекономіки або оформлені з використанням порталу Дія до набрання чинності постановою КМУ № 1332 від 22.11.2024 року, залишаються чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше, ніж до 28.02.2025 року. Тобто, якщо відстрочка була надана працівнику, умовно, понад вказану дату, то її дія закінчуватиметься 28.02.2025 року. Якщо ж строк дії відстрочки сплинув до 28.02.2025 року, то в такому випадку жодної автопролонгації не буде.

Строк дії рішень щодо визнання підприємств критично важливими для функціонування економіки та для забезпечення потреб Збройних Сил України, які є чинними станом на 22.11.2024 року, але строк яких закінчується до 30.11.2024 року (включно), продовжується до 31.12.2024 року. 

Переглянути та завантажити огляд можна за ПОСИЛАННЯМ.

Наші експерти: Світлана Тетеря, радник; Карина Підмурняк, юрист

Посилання: Facebook, LinkedIn

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us