Уряд спростив порядок ввезення гуманітарної допомоги на територію України: потрібна лише декларація
20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 329 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. № 174 та визнання таким, що втратив чинність, пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 224", якою на період дії воєнного стану спрощується порядок ввезення гуманітарної допомоги на територію України.
Зокрема, для ввезення гуманітарної допомоги потрібен лише один документ – декларація, яка заповнюється особою, яка перевозить гуманітарний вантаж, безпосередньо на митниці та повинна містити відомості про відправника, одержувача, фактичне місце розвантаження гуманітарної допомоги та її вид.
Заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, а також приписи Порядку митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 року № 544, наразі не застосовуються.
Якщо гуманітарна допомога надана державі, то у декларації можна про це зазначити, спрямувавши її на військово-цивільні адміністрації, громади або ж Міністерство соціальної політики України, яке є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань надання гуманітарної допомоги.
Водночас, урядом скасовано перелік категорій товарів, що визнавалися гуманітарною допомогою та не потребували процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 року № 224 "Про затвердження переліку категорій товарів, що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань гуманітарної допомоги".
Тепер, дозволено ввозити будь-які товари, які є легальними, без будь-яких обмежень та дозволів від військово-цивільних адміністрацій. Таке нововведення спрямоване на уникнення бюрократичної процедури та пришвидшення і спрощення доставки гуманітарної допомоги в Україну.
Також, урядом досягнуто домовленостей із такими країнами, як Польща, Словаччина, Австрія, Угорщина, Румунія, Німеччина, Італія, Литва, Латвія, Естонія, Словенія, Молдова, Чехія та Туреччина щодо бездозвільного проїзду для перевізників гуманітарних вантажів через вищевказані країни в Україну. Окрім цього, низка країн ЄС також звільнила українських перевізників від сплати за користування дорогами своїх країн.
Над оглядом працювали: юрист EVERLEGAL Наталія Іверук та юрист EVERLEGAL Карина Сагайдак.