ІТ-бізнес vs Apple: конфлікт з Epic Games

Новини ІТ
02.11.2020 647

Нещодавно, в липні 2020 року, проти Apple були подані скарги до Європейської комісії щодо правил App Store. Вже через місяць, в серпні 2020 року, компанія Apple знову стикнулася із іншим конфліктом щодо правил App Store, цього разу із компанією Epic Games, розробником популярної гри Fortnite.

Як розпочався конфлікт між Apple та Epic Games?

В серпні 2020 року Epic Games додали в мобільну версію гри Fortnite функцію купівлі внутрішньої валюти гри через систему Epic direct payment. У зв'язку із введенням такого функціоналу в гравців зникла потреба купувати цю валюту через інші платформи, оскільки вони отримали змогу придбати її напряму в розробників гри зі знижкою в 20%. Натомість, при купівлі валюти через окремий застосунок в App Store знижка була відсутня і гравцям доводилося платити більше, ніж при купівлі валюти через систему Epic direct payment. 

Така різниця в системі Epic direct payment пояснюється тим, що за правилами App Store за завантаження застосунків для розробників встановлена комісія у розмірі 30%. Необхідність сплати комісії не надала б можливості Epic Games встановити 20%-ву знижку, адже це суттєво зменшило б розмір прибутку компанії, враховуючи 30%-ву комісію App Store. В той же час, при купівлі валюти напряму через систему Epic direct payment, посередник у вигляді App Store був відсутній і Epic Games змогла отримувати 100% суми прибутку, що і надало можливість встановити знижку. 

30% комісії створюють несприятливі умови для розробників застосунків, адже для користувачів пристроїв iOS/iPadOS єдиною доступною платформою для завантаження застосунків є тільки App Store. Через таку політику Apple деякі розробники, як от Telegram, Spotify та Epic Games, вважають, що Apple створює собі монопольне становище на ринку, створюючи більш сприятливі умови для тих застосунків, які виходять під брендом Apple.

Apple, у відповідь на запровадження Epic direct payment, одразу ж заявила про порушення правил App Store і видалила гру Fortnite з App Store. 

У свою чергу, Epic Games подали позов до суду в США на дії Apple і назвали компанію монополістом. 

Epic Games у конфлікті з Apple підтримали серед інших і ті компанії, які свого часу заявляли про монополізацію ринку через дії AppleTelegram та Spotify, які подали скарги на дії Apple до Єврокомісії у 2020 та 2019 роках відповідно.

Цікаво, що компанія Google вирішила діяти так само, як Apple і також видалила Fortnite із Google Play. Google вважає, що дії Epic Games порушують правила Google Play через можливість купівлі внутрішньої валюти напряму у системі Epic direct payment. Як і у випадку з App Store, в Google Play також встановлена комісія за завантаження застосунків, а наявність системи Epic direct payment дозволяє Epic Games обходитись без посередництва Google Play та не сплачувати комісії.

Зрештою, Epic Games подали окремий позов і проти компанії Google. 

Однак, все ж найбільш гостро конфлікт розвивається саме з Apple. Epic Games запустили пародію на рекламу Apple 1984 року, у якій був представлений персональний комп'ютер Macintosh, з алюзією на відомий роман Джорджа Орвела "1984" і запустили кампанію #FreeFortnight.

Epic Games зі своєї сторони заявили, що судові процеси вони розпочали не з мотивів отримання комерційної вигоди. Тім Свіні, CEO компанії Epic Games зазначив, що компанія бореться за свободу людей, які мають смартфони, встановлювати застосунки із ресурсів, які вони обрали, а також за свободу розробників вести бізнес напряму без посередників.

Як ситуація розвивається зараз?

Наразі остаточне рішення по справі ще не було прийняте і судовий розгляд справи між Epic Games та Apple триває. У серпні 2020 року відбулись перші слухання у справі, в результаті якого суд заборонив Apple видаляти продукти компанії Epic Games.

У жовтні 2020 року суддя відмовився задовольнити заяву про забезпечення позову Epic Games за якою Apple мала відновити гру Fortnite в App Store. Однак, в той же час, суддя продовжив заборону Apple видаляти продукти Fortnite.

Цікаво, що попри заборону видалення продуктів Epic Games, суддя, який розглядає спір між компаніями зазначив, що конфліктну ситуацію Epic Games спровокували самі.

 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us