Порушення антимонопольного законодавства США: які наслідки для GAFA?

Новини ІТ
01.02.2021 968

Компанії Apple та Google вже неодноразово стикалися із антимонопольними процесами, які ініціювали проти них США, ЄС та ІТ-компанії, про які ми розповідали тут і тут. Цього разу ми зосередимо увагу на масштабних провадженнях США проти великої тех-четвірки світу і США зокрема, так званої "GAFA", – Google, Apple, Facebook та Amazon.

Початок антимонопольних проваджень

23 липня 2019 року Департамент юстиції США (аналог Міністерства юстиції та Міністерства внутрішніх справ в Україні) разом із Федеральною торговою комісією США (аналог Антимонопольного комітету України) розпочали розслідування проти GAFA. 

Попри те, що на початку розслідування інформація про компанії, щодо яких ведеться розслідування та самі деталі розслідування не розголошувались, з окремих коментарів співробітників державних органів США було зрозуміло, що розслідування буде вестись щодо GAFA, а саме щодо операцій з придбання своїх менших конкурентів на ринку, особливо тих, які працюють із Big Data. Департамент юстиції займався розслідуванням проти Google, Amazon та Apple, а Федеральна торгова комісія розслідувала діяльність Facebook.

Окрім процесів, розпочатих Департаментом юстиції та Федеральною торговою комісією, генеральні прокурори всіх штатів США у вересні 2019 року оголосили про початок свого розслідування проти Google, який зрештою охопив і дочірні компанії Google. Згодом генеральні прокурори штатів почали об'єднуватись для спільного процесу проти Facebook.

Результати розслідування

Зібравши сотні годин записів свідчень та більше мільйона документів, 29 липня 2020 року GAFA зібралась давати свідчення перед Конгресом США. Свідчення надавали чотири CEO GAFA: Сундар Пічаї (Google), Тім Кук (Apple), Марк Цукерберґ (Facebook) та Джеф Безос (Amazon). 

Протягом кількох годин чотирьох CEO GAFA допитували про деталі їхніх комерційних практик, а саме про зловживання своїм становищем для отримання лідируючих позицій на ринку, в тому числі і через витіснення з нього конкурентів.

За результатами шістнадцяти місяців розслідування, в тому числі і свідчень CEO GAFA перед Конгресом, Підкомітет з антимонопольного, господарського та адміністративного права Комітету Палати представників з питань судочинства видав звіт на 449 сторінок щодо питання конкуренції на цифровому ринку з аналізом операцій, які здійснювались GAFA. Звіт, окрім аналізу діяльності GAFA, також містить рекомендації щодо внесення змін в антимонопольне законодавством США для уникнення ситуацій недобросовісної конкуренції на ринку.

У жовтні 2020 року Департамент юстиції США подав позов проти Google, а Федеральна торгова комісія у грудні 2020 року подала позов проти Facebook. Також у грудні 2020 року генеральні прокурори США завершили своє розслідування і подали позови проти Google та Facebook. 

Паралельні процеси проти компаній стосуються зловживання Google та Facebook своїм домінуючим становищем на цифровому ринку й, окрім цього, використання інших практик, які посягали на захист економічної конкуренції на ринку. Наприклад, Facebook звинувачують у купівлі своїх конкурентів на ринку, а саме Instagram та WhatsApp, із порушенням конкурентного законодавства США.

Наслідки для GAFA

Судячи із кількості паралельних процесів та розслідувань, розпочатих в США, розв'язку цієї історії варто очікувати не найближчим часом, однак ми можемо припустити її наслідки.

Згаданий звіт Підкомітету містить рекомендації, які варто взяти до уваги Конгресу при зміні існуючого антимонопольного законодавства для подальшого уникнення зловживання своїм становищем на ринку зі сторони тех-гігантів.

Зокрема, у звіті йде мова про поділ компаній: Підкомітет рекомендує здійснити поділ компаній таким чином, щоб GAFA не могла конкурувати на ринку з компаніями, які залежать від їхньої інфраструктури. Наприклад, така доля може очікувати Facebook, якому після завершення суду, можливо, доведеться продати Instagram та WhatsApp.

Також серед рекомендацій міститься заборона для компаній із домінуючим становищем конкурувати на суміжних ринках. Також для GAFA пропонують ввести презумпцію "неконкурентності" для операцій M&A, які можуть здійснюватися компаніями GAFA, що передбачатиме детальніший аналіз цих операцій з боку державних органів США, в порівнянні з аналогічними операціями інших компаній.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us