Маніпуляції ціновими заявками та обсягами електроенергії на ринку: як з цим боротися?

На початку 2020 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Державне підприємство «Оператор ринку» та Державне підприємство «Гарантований покупець» заявили про численні маніпуляції на ринку «на добу наперед».

 

Наразі органи державної влади розробляють механізми боротьби з подібними явищами для забезпечення нормальної діяльності ринку електричної енергії.

 

Про те, як боротися з маніпуляціями ціновими заявками і обсягами електроенергії на ринку читайте у статті юриста EVERLEGAL Адріани Кривешко для профільного видання "Юридична Газета".

Стаття доступна нижче або на сайті видання "Юридична Газета" за посиланням

 

 

 

 

 

 

На початку 2020 р. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі — НКРЕКП), Державне підприємство «Оператор ринку» (далі — ДП «Оператор ринку») та Державне підприємство «Гарантований покупець» заявили про численні маніпуляції на ринку «на добу наперед» (далі — РДН). Наразі органи державної влади розробляють механізми боротьби з подібними явищами для забезпечення нормальної діяльності ринку електричної енергії.

Прояви маніпуляцій ціновими заявками та обсягами електроенергії

Маніпуляції, зокрема, проявлялись у встановленні окремими учасниками ринку (серед яких більшість трейдерів та електропостачальників) необґрунтовано низьких у порівнянні з попередніми розрахунковими періодами цін у заявках на продаж електричної енергії та у перевищенні справжніх обсягів електричної енергії для продажу. Ці явища призводили до неможливості для більшості виробників продати електричну енергію за ринковими цінами на РДН, і як наслідок, виробники вимушено переходили до наступних етапів продажу — на внутрішньодобовому ринку (далі — ВДР) і, у разі непродажу — на балансуючому ринку, де зайва електрична енергія продається за нижчою від ринкової ціною, як регламентовано Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. №307.

Ринкові механізми боротьби з маніпуляціями

Чинні правила поведінки на РДН та ВДР (додаток 7 до Правил РДН та ВДР, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. №308 (далі — Правила РДН та ВДР) забороняють учасникам РДН та ВДР здійснювати маніпуляції через подання заявки на торги РДН або ВДР, що:

  • дає або може давати неправдиві чи такі, що вводять в оману, сигнали щодо пропозиції, попиту або ціни продукту, якого така заявка стосується;
  • встановлює або є спробою встановити особами учасника або учасниками РДН або ВДР, які діють узгоджено, ціну одного або кількох продуктів на штучному рівні, якщо учасник, який подав заявку на торги, не довів, що підстави для цього є законними та що така заявка відповідає прийнятій ринковій практиці на відповідних оптових ринках електричної енергії.

Така заборона сама по собі не є ефективним механізмом боротьби з маніпуляціями. НКРЕКП, зокрема, розглядала питання щодо здійснення заходів з контролю у вигляді невиїзних перевірок господарської діяльності учасників ринку, що у своїх заявках на продаж електричної енергії у січні 2020 р. встановлювали ціни на штучному рівні. Проте й такий спосіб боротьби з порушниками є недієвим, оскільки не викорінює проблему.

Запровадження системи моніторингу та взаємодія з АМК

Антимонопольний комітет України (далі — АМК) неодноразово рекомендував Міністерству енергетики та вугільної промисловості України (далі — Міненерго) та НКРЕКП імплементувати дієву систему моніторингу діяльності учасників ринку електричної енергії та передбачити штрафи за маніпуляції, які повинні бути ефективними, пропорційними та відображати характер, тривалість та серйозність:

  • порушення;
  • шкоди, заподіяної споживачам;
  • потенційну вигоду порушника від маніпулювання на ринку електричної енергії.

Як зазначив АМК у річному звіті за 2019 р., зазначений моніторинг має здійснюватись відповідно до Регламенту 2011/1227/ЄС Європейського парламенту та Ради від 25 жовтня 2011 р. про цілісність і прозорість оптового енергетичного ринку, який Україна зобов'язалася імплементувати відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, що була ратифікована Законом України від 16 вересня 2014 р. №1678‑VII.

На основі даних моніторингу інформація про факти, що призводять до спотворення або обмеження конкуренції на ринку електричної енергії, та факти, що можуть свідчити про порушення законодавства про захист економічної конкуренції на ринку електричної енергії, має невідкладно передаватись від Міненерго, НКРЕКП, ДП «Оператор ринку» та приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі — ДП «НЕК «Укренерго») до АМК.

Зміни у правилах торгівлі на РДН та ВДР

Ще одним способом боротьби з маніпуляціями на ринку електричної енергії є внесення змін до Правил РДН та ВДР з метою встановлення мінімальних цін на РДН та ВДР для уникнення подачі необґрунтовано низьких цін у заявках на продаж електричної енергії.

У травні 2020 р. НКРЕКП заявила, що якщо окремі учасники будуть продовжувати маніпулювати ціновими заявками, регулятор розглядатиме можливість вжити безпрецедентні заходи, зокрема, шляхом визначення мінімальних цін на РДН на рівні 980 грн/МВт у денний період та 567 грн/МВт у нічний період. За словами НКРЕКП, таке рішення допоможе стабілізувати цінову політику на ринку електричної енергії.

Антимонопольні аспекти маніпуляцій на ринку електроенергії

АМК неодноразово звертав увагу на те, що ринок електричної енергії характеризується високою концентрацією та обмеженою конкуренцією. В умовах, коли окремі виробники електричної енергії та трейдери вчиняють дії, що можуть мати ознаки недобросовісної конкуренції, в тому числі шляхом маніпулювання ціновими заявками та обсягами електричної енергії, взаємодія органів державної влади має особливе значення.

Як зазначив АМК у повідомленні від 5 червня 2020 р., не виключено, що подібна поведінка окремих учасників ринку може бути обумовлена і бездіяльністю НКРЕКП. Для з'ясування всіх обставин, що склались на ринку електричної енергії, АМК направив вимоги про надання інформації виробникам електроенергії, постачальникам, трейдерам, ДП «НЕК «Укренерго», ДП «Оператор ринку», а також НКРЕКП.

Як зазначено вище, саме дієва система моніторингу та комунікації є одним із найефективніших механізмів боротьби з порушеннями на ринку електричної енергії. Слід також враховувати, що АМК, на відміну від інших органів державної влади, має досить широкі повноваження впливати на порушників через накладення високих штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Висновок

Станом на сьогодні на ринку електричної енергії в Україні немає ефективного моніторингу за діяльністю учасників ринку, а також відсутні реальні ринкові механізми впливу на тих учасників ринку, які обходять заборону на здійснення маніпуляцій через подання заявок на торги РДН або ВДР. У таких умовах доцільно розглянути можливість імплементації механізмів реагування, зокрема через запровадження системи моніторингу, інформування АМК та внесення змін до Правил РДН та ВДР.

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us