Надання матеріальної допомоги внутрішньо переміщеним особам

Публікації
10.05.2022 4141

Підтримка у важкий час 

У зв'язку із широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України за даними Міжнародної організації з міграції понад 7,1 мільйонів людей в Україні стали внутрішньо переміщеними особами.

Рятуючись від наслідків страшної повномасштабної війни, мільйони українців вимушено покинули свій дім. Усе те, що будували роками було вмить зруйноване, а життя розділилось на "до" та "після". Попри все, люди виїжджають та евакуйовуються до більш безпечних регіонів країни, задля того, аби зберегти власне життя, життя своїх дітей та бути в безпеці. 

З огляду на складні обставини у яких опиняються люди, які покидають свій рідний дім, було прийнято рішення про надання матеріальної допомоги та запроваджено відповідні зміни у законодавстві з метою надання грошових коштів внутрішньо переміщеним особам. 

І. Щомісячна допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам 

Перш за все, зазначимо, що відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (у редакції від 21.03.2022) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

01.10.2014 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг".

Згідно цієї постанови грошова допомога надавалась внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Однак, вищезазначена постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 332 від 20.03.2022 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" (далі – "Постанова № 332").

Відтак, даною Постановою № 332 затверджено "Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" (далі – "Порядок"). 

Відповідно до нього допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг". Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абз. 1 п. 2 Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до абз. 1 п. 2 Порядку допомога надавалась особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204.

Слід зазначити, що таким категоріям осіб допомога надавалась щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Однак, 16.04.2022 до Постанови № 332 були внесені зміни постановою Кабінету Міністрів № 457 "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" (далі – "Постанова № 457"). 

Відтепер, починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій (оновлений перелік територіальних громад станом на 03.05.2022 можна переглянути за посиланням). 

Як повідомляється на офіційному веб-сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, зазначений перелік формується за трьома критеріями на які спираються, це:

  • території, що є тимчасово окупованими; 
  • території, що знаходяться в оточенні (блокуванні); 
  • території, на яких ведуться активні бойові дії.

Якщо людина зареєстрована у якійсь із зазначених областей, але її громада відсутня у даному переліку, то у такому випадку слід звертатись до своєї військової адміністрації (особисто або на гарячу лінію) та уточнити інформацію.

Отже, підсумовуючи викладене, за березень та квітень 2022 року допомога надається всім внутрішньо переміщеним особам. А починаючи з травня 2022 року таку допомогу будуть надавати тільки внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

1. Який розмір щомісячної матеріальної допомоги можна отримати людям, які вимушено покинули свій дім, та куди задля цього слід звертатись?   

Постановою № 332 передбачено, що допомога надається у таких розмірах:

  • для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
  • для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Слід зазначити, що для оформлення допомоги потрібно отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (тобто отримати статус внутрішньо переміщеної особи). Отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та оформлення виплат може відбуватись одночасно (в один день). 

З цією метою слід звертатись до:

  • структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, або
  • виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, або
  • центру надання адміністративних послуг,
  • Або можна буде оформити через мобільний додаток Порталу Дія (однак, наразі така послуга не надається). 

2. Який порядок оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи та допомоги у мобільному додатку Порталу Дія? Чи надається наразі така послуга?

З 20.04.2022 отримати статус та допомогу для внутрішньо переміщених осіб можна було у додатку "Дія". 

Проте така функція була доступна лише для громадян, які звертались для отримання статусу внутрішньо переміщеної особи вперше та мають ID-картку чи біометричний закордонний паспорт у "Дії". 

Однак, зазначимо, що наразі така послуга тимчасово не надається. Додаток знаходиться у технічній розробці у зв'язку зі змінами запровадженими Постановою № 457. Коли оформити статус внутрішньо переміщеної особи та допомогу можна буде через Портал Дія наразі не відомо.

3. Який порядок оформлення статусу внутрішньо переміщеної особи та допомоги у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад; виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; центрі надання адміністративних послуг?

Як уже було зазначено, для того, щоб оформити матеріальні виплати особам необхідно отримати статус внутрішньо переміщеної особи, який підтверджує довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. 

Документи, що необхідно надати:

  • Заява про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за встановленим зразком);
  • Документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини;
  • Документ, що посвідчує особу законного представника або документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника недієздатної особи або особи, дієздатність якої обмежена (у разі подання заяви законним представником);
  • Документи, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (подається лише у разі, якщо у поданих документах відсутня відмітка про реєстрацію проживання на території, з якої здійснюється внутрішнє переміщення);
  • Документи, що підтверджують родинні стосунки між дитиною і заявником (подається родичем при взятті на облік малолітньої дитини);
  • Документ, що підтверджує повноваження представника органу опіки та піклування або керівника дитячого закладу, закладу охорони здоров’я або закладу соціального захисту дітей, у якому дитина перебуває на повному державному забезпеченні.

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видається заявнику в день подання заяви. У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, – протягом 15 робочих днів.

Після взяття на облік внутрішньо переміщеної особи далі можна подати заяву про надання допомоги на проживання. Така заява заповнюється за встановленою формою та може бути також подана до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

У заяві зазначається:

  • прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) заявника;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • дата народження;
  • відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа;
  • адреса місця, куди перемістилася особа, та контактний номер телефону;
  • номер поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги "єПідтримка" або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) заявника для виплати допомоги;
  • наявність статусу особи з інвалідністю;
  • відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою. 

Також окрім заяви за встановленим зразком слід подати копії документа, що посвідчує особу (паспорта), реєстраційного номера облікової картки платника податків, свідоцтва про народження дітей (у разі потреби).

4. Які особливості оформлення допомоги неповнолітнім та малолітнім особам?

Варто відмітити, що відповідно до положень Цивільного кодексу України малолітньою є фізична особа до чотирнадцяти років, а неповнолітньою – у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. 

Відтак, Постановою № 332 передбачено, що неповнолітня дитина має право самостійно звернутися за призначенням допомоги.

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 507 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 і від 16.04.2022 № 457" внесено зміни до "Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", затвердженому Постановою № 332. Тому наразі заяву про виплату допомоги малолітній дитині, яка прибула без супроводу законного представника, може подавати від її імені:

  • особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки), за наявності документа, що підтверджує сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною, виданого службою у справах дітей за місцем звернення;
  • особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування;
  • особа, до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину, яка залишилися без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування).

Виплата допомоги такій дитині здійснюється починаючи з березня 2022 року у разі звернення за її наданням до 15 травня 2022 року включно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги "єПідтримка" або на номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) заявника. 
    

ІІ. Додаткові програми виплат Уряду спільно з ООН (грошова допомога від Всесвітньої продовольчої програми ООН та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців)

Як повідомляється на офіційному веб-сайті, Уряд спільно з Організацією Об’єднаних Націй запустив ще дві програми виплат.

1. Всесвітня продовольча програма ООН щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2022 № 446 "Про реалізацію спільного з Всесвітньою продовольчою програмою ООН проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб" в рамках реалізації проекту право на виплату додаткової грошової допомоги за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН мають внутрішньо переміщені особи, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Виплата допомоги в рамках реалізації проекту здійснюється додатково без подання окремого звернення внутрішньо переміщеною особою на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, незалежно від отримання особою інших видів допомоги, зокрема виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. 

Для отримання допомоги Міністерство соціальної політики формує і передає Всесвітній продовольчій програмі ООН перелік внутрішньо переміщених осіб взаємоузгоджених вразливих категорій, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за черговістю дати включення відповідної інформації про таких осіб до Єдиної бази даних.

Виплата допомоги здійснюється в розмірі 2220 гривень на кожного члена сім'ї на місяць, але не більш як для трьох осіб. 

Програма лише активно починає діяти в Україні і допомогу можна отримати на сьогодні лише в окремих областях, наприклад, у Рівненській та Вінницькій. Щоб дізнатися про цю допомогу потрібно звернутися до органів соціального захисту населення територіальної громади.

Окрім цього, як повідомляється на офіційному веб-сайті ПриватБанку нараховану грошову допомогу від Всесвітньої продовольчої програми ООН (World Food Programme, WFP), можна буде отримати через Western Union в ПриватБанку.

Питання стосовно отримання допомоги можна вирішити також, звернувшись до Всесвітньої продовольчої програми ООН (World Food Programme, WFP):

2. Проект Управління Верховного комісара ООН у справах біженців щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2022 № 445 "Про реалізацію спільного з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб" в рамках реалізації проекту право на виплату додаткової грошової допомоги за рахунок коштів Управління Верховного комісара ООН у справах біженців мають внутрішньо переміщені особи, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Виплата допомоги в рамках реалізації проекту здійснюється так само без подання окремого звернення внутрішньо переміщеною особою на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, незалежно від отримання особою інших видів допомоги, зокрема виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Виплата допомоги здійснюється в розмірі 2220 гривень на кожного члена сім'ї на місяць. Виплата допомоги здійснюється щомісяця протягом не менше ніж трьох місяців шляхом зарахування коштів на банківський рахунок внутрішньо переміщеної особи.

Управління Верховного комісара ООН з питань захисту біженців спільно з Укрпоштою розпочали виплату грошових коштів.

Допомогу можна отримати вже у Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях.

Додаткову інформацію можна отримати на гарячій лінії: 0-800-307-711.

ІІІ. Програма ЮНІСЕФ із Міністерством соціальної політики України щодо грошової допомоги для незахищених родин із дітьми, які постраждали через війну та потребують фінансової підтримки

Як зазначено на офіційному веб-сайті протягом першої фази Програми, ЮНІСЕФ допомагає родинам в Україні, які належать до однієї з двох категорій:

  • мають троє і більше дітей до 18 років, з яких принаймні одна дитина не досягла двох років на момент подачі заявки;
  • мають двоє і більше дітей до 18 років, з яких принаймні одна дитина з інвалідністю.

Для таких категорій осіб надалі необхідно зареєструватися на сайті https://register.unicef.org/ .  

Заявку буде розглянуто фахівцями ЮНІСЕФ та його партнерами щодо її відповідності критеріям Програми. На основі цих даних буде ухвалене рішення щодо надання допомоги. Про ухвалене рішення повідомлять, надіславши смс на вказаний у заяві номер. 

Сума грошової допомоги на місяць складає 2200 грн на кожного члена сім’ї, але не більше як на п’ять осіб. 

Родина отримає одноразову виплату за три місяці на вказаний банківський рахунок чи дебетову картку протягом 4 тижнів з моменту подання заявки. 

Як бачимо, у такий непростий для України час запроваджуються зміни для підтримання осіб, які вимушені були залишити свій дім. Окрім цього, запускаються благодійні програми фінансової підтримки від Уряду та благодійних організацій. Усі ці кроки направлені перш за все на те, щоб надати необхідну підтримку людям, які її потребують. 

Наостанок хочеться зауважити, що у багатьох людей, які виїхали у безпечне місце, виникла "провина вцілілого". Однак, кожен із нас сьогодні робить те, що від нього залежить, щоб підтримувати себе та оточуючих, адже кожен по-своєму намагається впоратись зі стресом. Пам'ятайте, що бути в безпеці, бути далеко від місця ведення бойових дій та дбати про безпеку своїх дітей – це нормально. Ви можете принести набагато більше користі для суспільства та держави перебуваючи в безпеці. Люди, які продовжують просто працювати теж виконують важливе завдання, адже вони підтримують економіку держави, а це надважливо. Окрім усього, навіть маленькі справи інколи грають вирішальну роль, можна приєднатись до благодійних організацій, або просто долучитись до цікавих особисто для Вас процесів у будь-якій сфері та ініціатив.

Кожного дня, зустрічаючи світанок

Українці продовжують боротись та жити далі

З віри у серці в наших людей починається ранок

Та незламної волі, наче викарбуваної зі сталі

 

Ілюстрація: Діма Коваленко

 

Тримаємось, надихаючи Світ своєю відважністю та незламною силою духа! 

Разом до перемоги!  

 

Наш експерт: Олена Сінько, юрист EVERLEGAL

Ми у соцмережах: FacebookLinkedInвeбсайтTelegram

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us