Назва нова, проблеми ті ж самі: в Україні запроваджується нова класифікація злочинів

Публікації
03.06.2020 2317

Звичне поняття «злочин» у кримінальному законодавстві зміниться і вживатиметься лише у вузькому значенні, а поняття «злочинність» буде замінено словосполученням «кримінальна протиправність».

 

Чи вплине зміна назви на суть процесів? Чи доцільно запроваджувати недосконалі зміни в умовах нестабільної та «недореформованої» системи правоохоронних органів?

Читайте про нову класифікацію кримінальних правопорушень у статті Тетяни Павлюковець, старшого юриста, керівника практики кримінального права та процесу EVERLEGAL, для профільного видання "Юридична Газета".

Переглянути статтю Ви можете нижче або на сайті видання "Юридична Газета" за посиланням.

 

 

 

 

Незабаром українські юристи ознайомляться з новою класифікацією кримінальних правопорушень. З 01.07.2020 р. набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 р. №2617‑VIII. Звичне поняття «злочин» у кримінальному законодавстві зміниться і вживатиметься лише у вузькому значенні, а поняття «злочинність» буде замінено словосполученням «кримінальна протиправність».

Чи вплине зміна назви на суть процесів? Чи доцільно запроваджувати недосконалі зміни в умовах нестабільної та «недореформованої» системи правоохоронних органів під соусом «спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень»? Сумнівне задоволення для бюджету країни. При цьому, поки правоохоронці ще не до кінця розібралися в КПК України 2012 р. та не відійшли від невдалих реформ, зазначені зміни, що кардинально вплинуть на кримінальне законодавство, набудуть чинності з 01.07.2020 р.

Це вже друга спроба запустити цей процес. Як відомо, вищезазначений Закон мав вводитися в дію з 01.01.2020 р., однак дата набрання чинності була відтермінована ще на 6 місяців через технічну неготовність запровадити всі зміни у визначений строк. Чи готові правоохоронці сьогодні та чи готове до цього суспільство? Загалом, як завжди, ніхто про це не запитує.

Можливо, на нас чекає ще одне відтермінування дії Закону до кінця року, про що говорять майже всі, кого стосується цей процес. Однак наразі немає законопроектів щодо зміни дати набрання чинності Законом. Таким чином, вважаємо за необхідне звернути увагу на нову класифікацію кримінальних правопорушень, яка має застосовуватися з 01.07.2020 р.

Ст. 11 Кримінального кодексу України, що визначає поняття кримінального правопорушення, була змінена лише частково. Слово «злочин» було замінено на словосполучення «кримінальне правопорушення». Така заміна відбулась у всіх статтях, де згадувалося це слово.

Водночас ст. 12 КК України, що встановлювала класифікацію всіх злочинів, зазнала більш суттєвих змін. Кримінальні правопорушення тепер поділятимуться на кримінальні проступки та злочини. Отже, поняття «злочин» набуло вузького значення. У ч. 2 вищезгаданої статті (тут і далі норми в редакції 01.07.2020 р.) зазначено, що кримінальним проступком є передбачене КК України діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачається основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше ніж 3 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (а це 51 тис. грн) або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.

Злочини поділятимуться на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.

  • Нетяжким злочином є діяння, передбачене КК України, за вчинення якого встановлюється основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше ніж 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 тис. грн) або позбавлення волі на строк не більше ніж 5 років (ч. 4 ст. 12 КК України).
  • Тяжким злочином є діяння, передбачене КК України, за вчинення якого встановлюється основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше ніж 25 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 тис. грн) або позбавлення волі на строк не більше ніж 10 років (ч. 5 ст. 12 КК України).
  • Особливо тяжким злочином є діяння, передбачене КК України, за вчинення якого встановлюється основне покарання у вигляді штрафу в розмірі понад 25 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або довічного позбавлення волі (ч. 6 ст. 12 КК України).

У разі передбачення в санкції статті одночасно основного покарання у вигляді штрафу та позбавлення волі, під час визначення ступеня тяжкості злочину слід виходити зі строку покарання у вигляді позбавлення волі. Таким чином, бачимо, що зі звичної класифікації злочинів зникла категорія злочинів середньої тяжкості, а частина злочинів невеликої тяжкості перейшла в категорію кримінальних проступків.

На що впливає тяжкість кримінального правопорушення? На все, починаючи від термінів погашення судимості, залежно від тяжкості вчиненого діяння, застосування процедур звільнення від кримінального покарання, питань, пов'язаних із застосування запобіжних заходів і негласних слідчих (розшукових) дій, та закінчуючи питаннями міжнародного співробітництва.

Безперечно, запровадження нової класифікації кримінальних правопорушень є важливою частиною реформування кримінального права та процесу до вимог реалій життя суспільства. Однак настільки стратегічно і розумно це робити зараз?

Багато змін, що вводяться в дію, стосуються підвищення суми штрафів за вчинення кримінальних правопорушень (деякі з них збільшаться в десятки разів), що не можна вважати зовсім негативною зміною. Водночас зміни до кримінального процесуального законодавства, що стосуються можливості затримання осіб за вчинення кримінальних проступків та повернення «старого-доброго» дізнання у кримінальний процес, залишають багато відкритих запитань для всіх учасників кримінального провадження.

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us