Соціальний проект «Прихисток»: допомога внутрішньо переміщеним особам у пошуку житла та порядок отримання компенсації
З початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України мільйони людей були змушені покинути свої домівки у пошуках безпечнішого місця. Багато хто втратив своє житло назавжди. Попри прагнення загарбників розколоти нашу державу, український народ продемонстрував неабияку єдність, силу та готовність допомагати один одному. Прикладом цього стала велика кількість охочих запропонувати вимушеним переселенцям безкоштовне житло або ж надати прихисток їм у власному домі.
Відповідно, виникла необхідність у координації тих, хто потребує житла в більш спокійних районах, де не ведуться активні бойові дії, та тих, хто хоче простягнути руку допомоги.
Саме тому було створено проект «Прихисток».
У цьому матеріалі ми розповімо про те, що це за проект, як він працює, та як людям, які надають безкоштовне житло внутрішньо переміщеним особам під час війни, отримати компенсацію.
І. Що таке «Прихисток» та як він працює?
«Прихисток» - це онлайн-платформа, яка була створена як соціальний проект і згодом стала державним веб-ресурсом - prykhystok.gov.ua.
За допомогою цього сервісу українці безкоштовно пропонують своє житло тим, хто змушений залишити свою домівку або втратив її через бойові дії.
Якщо ви є власником помешкання, в якому готові прихистити вимушених переселенців, то, перейшовши на сайт «Прихисток», вам необхідно обрати опцію «Надати житло» або «Запропонувати житло», створити акаунт та опублікувати оголошення. В останньому потрібно зазначити місце розташування житла, кількість осіб та кого саме ви готові прийняти (жінки, діти, готовність приймати домашніх улюбленців тощо), термін надання прихистку та інші умови.
Якщо ви в пошуках безкоштовного житла, то перейшовши на сайт «Прихисток», оберіть опцію «Знайти житло». Там ви можете переглянути наявні пропозиції по всій Україні або ж у певному регіоні та зв’язатися з власником.
Популярність цього ресурсу зростає і наразі на веб-сайті «Прихисток» безкоштовне житло для українців пропонують також громадяни інших країн Європи і світу та наші співвітчизники, які проживають закордоном.
Станом на сьогодні «Прихисток» містить більше 11 тисяч пропозицій безкоштовного житла для вимушених переселенців в Україні та більше 3 тисяч пропозицій закордоном.
ІІ. Компенсація від уряду тим, хто безкоштовно надає житло внутрішньо переміщеним особам.
19 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 333 «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Відтепер українці, які прихистили у себе вдома внутрішньо переміщених осіб із постраждалих від війни регіонів, зможуть отримати грошову компенсацію від держави на покриття витрат та оплату житлово-комунальних послуг.
Що варто знати про цю компенсацію?
- По-перше, вона надається виключно за безоплатне тимчасове розміщення.
- По-друге, людина, якій надається прихисток, повинна мати статус внутрішньо переміщеної особи, яка після введення 24 лютого 2022 року Указом Президента України воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 204.
Про поняття внутрішньо переміщеної особи та порядок отримання цього статусу можна дізнатися у матеріалі, підготовленому командою EVERLEGAL, за посиланням.
- По-третє, компенсація надається за безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб, які НЕ отримують щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
- По-четверте, реалізація цієї програми почалася 21 березня 2022 року з реєстрації тимчасових переселенців територіальними громадами та ЦНАП. Таким чином, особи, які подали заяву до органу місцевого самоврядування про розміщення у своєму житлі внутрішньо переміщених осіб, можуть отримати компенсацію витрат за березень, якщо звернуться з відповідною заявою до органу місцевого самоврядування до 05 квітня 2022 року.
ІІІ. Хто може отримати компенсацію?
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 333 компенсація надається фізичним особам — громадянам України віком від 18 років, які є власниками жилих приміщень приватного житлового фонду (жилі будинки, частини будинків, квартири) і безоплатно розміщували в цих приміщеннях згаданих у попередньому розділі внутрішньо переміщених осіб, для покриття понесених власниками жилих приміщень витрат, пов'язаних з таким розміщенням.
IV. Як отримати компенсацію?
Крок 1. Самостійно внести відомості щодо житла, доступного для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб, до веб-ресурсу «Прихисток» АБО надати ці відомості виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради.
Крок 2. Не пізніше наступного дня з дня розміщення внутрішньо переміщених осіб подати заяву до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення, у якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові кожної з розміщених осіб та до якої додаються копії документів, що посвідчують їх особу.
- Зверніть увагу! У день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості власник жилого приміщення також зобов’язаний подати заяву до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у жилому приміщенні.
Крок 3. Щомісячно (не пізніше п'яти днів з дня закінчення звітного місяця) подавати до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування за місцем розташування жилого приміщення заяву на отримання компенсації витрат, у якій зазначати кількість днів та кількість людей, що проживали у приміщенні протягом цих днів, а також реквізити банківського рахунку для перерахування грошової компенсації (шаблон заяви можна знайти у Додатку 1 до Порядку).
Крок 4. Щомісячно (до 20-го числа наступного за звітним місяця) компенсація надходитиме на ваш банківський рахунок, реквізити якого вказані у заяві, за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.
V. Як розраховується сума компенсації?
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких жиле приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (далі — людино-день), з дня розміщення внутрішньо переміщених осіб, але не раніше дати включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про розміщення цієї особи у відповідному жилому приміщенні.
Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 гривень.
Таким чином, за місяць проживання внутрішньо переміщених осіб у вашому житлі ви максимально можете отримати 457 гривень компенсації за кожну особу.
VI. Чи можуть вам відмовити у компенсації витрат та як це оскаржити?
Заява на отримання компенсації розглядається органом місцевого самоврядування протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Протягом цього строку уповноважені особи виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради проводять перевірку наведених у заяві власником жилого приміщення відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення внутрішньо переміщених осіб.
Підставами для відмови у виплаті компенсації є встановлення невідповідності осіб, кількості розміщених осіб, кількості людино-днів даним, зазначеним у заяві.
Якщо ви не погоджуєтеся з рішенням органу місцевого самоврядування, ви можете оскаржити його до окружного адміністративного суду.
За додатковою консультацією звертайтеся до команди EVERLEGAL.
Підтримаймо один одного. Разом – переможемо!
Над оглядом працювала юрист EVERLEGAL Дарина Слободська.
Якщо у вас є запитання, будь ласка, звертайтесь до нас в Telegram каналі.