Усиновлення та тимчасове влаштування дитини в умовах воєнного стану

Публікації
19.03.2022 7845

 

Фото взяте з мережі Інтернет, автор невідомий.

 

Страшні реалії сьогодення, страшна статистика, страшні наслідки

Військова агресія росії принесла багато горя на нашу землю. Назва країни-окупанта свідомо вказана з маленької літери, оскільки зараз ми поговоримо про те, що пробачити неможливо – про мільйони скалічених життів наших дітей, які потребують особливого захисту, турботи та піклування. 

Наші непоправні втрати – станом на ранок 17.03.2022 внаслідок розв'язаної росією війни  загинуло 108 дітей. Понад 120 дітей поранені. Про це повідомив Офіс генерального прокурора України (https://t.me/pgo_gov_ua/3226).

І це лише офіційні дані. 

Ця війна забрала тисячі життів мирних жителів, волонтерів, рятувальників, пожежників, журналістів, поліцейських, а також військових, які заплатили найвищу ціну за вільне майбутнє наступних поколінь. 

Тисячі дітей не дочекалися повернення своїх батьків додому, залишившись сиротами. Тисячі дітей втратили своїх опікунів та піклувальників, залишившись сам на сам із жахіттями війни. Тисячі дітей загубилися під час обстрілів та евакуацій із зон активних бойових дій, і вони досі не знають, де знаходяться їхні рідні і близькі, і чи живі вони взагалі. 

Тисячі дітей в Україні і до війни не мали сім'ї і росли в дитячих будинках та будинках-інтернатах, на які російські окупанти також продовжують цинічно скидати бомби як на об'єкти військової інфраструктури, змушуючи їх рятуватися втечею в інші міста України або за кордон.

Недитячі випробування впали на плечі наших дітей.

Як зазначив представник Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Джеймс Елдер станом на 15.03.2022 кількість дітей, які були вимушені виїхати з України, досягло цифри – 1,5 мільйона! (https://twitter.com/1james_elder/status/1503680760296923142). 

Проаналізувавши ці дані представник ООН також зазначив, що фактично кожної хвилини 55 дітей вимушено залишають рідні краї. А це, в свою чергу, свідчить про те, що з початку військового вторгнення росії кожну хвилину одна дитина ставала біженцем!

Ми проаналізували можливі та неможливі шляхи допомоги дітям, які стали жертвами цієї війни.

 

І. УСИНОВЛЕННЯ

1) Чи існує спрощена процедура усиновлення в умовах воєнного стану?

Чинним законодавством України не передбачено можливості змінювати чи спрощувати процедуру усиновлення під час воєнного стану. 

Отже, відповідь на це питання – ні, жодної спрощеної процедури усиновлення в умовах воєнного стану в Україні не існує. 

Усиновлення, як і раніше відбувається на загальних підставах відповідно до порядків та процесів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 905 від 08.10.2008 "Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей" - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/905-2008-%D0%BF#Text

 

2) Чи можна усиновити дитину, яка стала сиротою внаслідок бойових дій на території України?

Статтею 207 Сімейного кодексу України (далі також – "СК України") визначено, що усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Правові наслідки усиновлення дитини визначені у статті 232 СК України, положеннями якої, зокрема, встановлено, що з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов'язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням.

Тобто правовим наслідком усиновлення є повна втрата зв'язку дитини із своїми біологічними батьками (або одним з них). 

Саме ця обставина вимагає особливої уваги при здійсненні процедури усиновлення, адже національне законодавство сповідує принцип вжиття вичерпних заходів для реалізації права дитини на виховання батьками або іншими родичами. Законодавець визначив це як один із основоположних критеріїв для забезпечення найкращих інтересів дитини.

Можна погоджуватися із наведеним тезисом або знаходити безліч доводів, щоб сперечатися з ним, але суть його реалізації зводиться до того, що при розгляді питання про усиновлення служби у справах дітей вирішують велику кількість питань та перевіряють часом безмежні обсяги документів, щоб встановити:

  • обставини щодо батьків дитини, а також опікуна/піклувальника у разі їх наявності,
  • обставини щодо дитини, тобто чи може вона бути усиновленою,
  • обставини щодо наявності братів та сестер у дитини, яку бажають усиновити,
  • обставини щодо наявності у дитини інших родичів, які мають переважне перед іншими право на її усиновлення, або родичів, які можуть піклуватися про дитину,
  • наявність згоди дитини, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити,
  • обставини щодо осіб, які бажають усиновити дитину та інші обставини.

За приписами ст.ст. 224, 225 СК України усиновлення здійснюється виключно на підставі рішення суду, а саме усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду. 

При цьому, є досить важливий момент:

  • дитина, щодо якої вирішується питання про усиновлення, повинна перебувати на відповідному обліку в органах опіки та піклування (стаття 214 СК України);
  • особи, які бажають усиновити дитину, також повинні перебувати на відповідному обліку в органах опіки та піклування (стаття 215 СК України).

Міністерство соціальної політики України надало офіційне роз'яснення від 13.03.2022 щодо питання усиновлення в умовах воєнного стану - https://www.msp.gov.ua/news/21549.html, в якому зазначило наступне: 

"Діти, які сиротіють у зв’язку з воєнними діями, ще не перебувають на обліку з усиновлення. Отже, розпочати процедуру їх усиновлення наразі неможливо."

Крім того, Мінсоцполітики України повідомило, що в окремих регіонах, де відбуваються активні бойові дії, служби у справах дітей та суди тимчасово не здійснюють повною мірою своїх повноважень. Тому процес усиновлення в цих регіонах не можливо організувати із дотриманням всіх необхідних процедур.

За словами Мінісоцполітики України: "Усиновлення дітей, які перебувають на території України, буде провадитись лише в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади України і тільки по відношенню до тих дітей, обставини життя батьків яких або інших родичів вдалося встановити. В умовах воєнного стану, коли люди можуть перебувати в облозі без зв’язку, в полоні або в лікарні із пораненнями різної складності, це може потребувати більш тривалого часу.

Також слід брати до уваги, що особи, які хочуть усиновити дитину, не завжди матимуть можливість зібрати необхідні документи, підтвердити наявність житла та постійного доходу й створити для дитини належні умови для виховання та розвитку".

Водночас, у своїх неодноразових зверненнях Мінсоцполітики України наголошувало на тому, що численні повідомлення, які масово поширюються в мережі Інтернет, щодо можливості усиновлення за спрощеною процедурою новонароджених дітей, які втратили своїх батьків внаслідок бойових дій, є неправдивими.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 209 СК України дитина, покинута в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я або яку відмовилися забрати з них батьки, інші родичі, може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку. Дитина, яку було підкинуто чи знайдено, може бути усиновлена після спливу двох місяців з часу її знайдення.

Тому будь-які повідомлення про можливість негайного усиновлення дітей в умовах воєнного стану за спрощеною процедурою не мають нічого спільного із правомірними діями у порядку, встановленому законом. 

Фото взяті із Facebook - сторінки МВС України https://www.facebook.com/photo.php?fbid=329898215832501&set=pb.100064369764525.-2207520000..&type=3; https://www.facebook.com/photo/?fbid=329898205832502&set=pb.100064369764525.-2207520000.

Наголошуємо також на тому, що згідно з чинним законодавством України усиновлення забезпечується виключно органами опіки та піклування. 

Відповідно до ст. 216 СК України посередницька, комерційна діяльність щодо усиновлення дітей, передання їх під опіку, піклування чи на виховання в сім'ї громадян України, іноземців забороняється.

Відтак, будь-які повідомлення про наявність посередників у цьому питанні (волонтерів, лікарів, просто "небайдужих осіб"), які пропонують усиновити через них дітей, є протиправними та можуть містити в собі ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 149 Кримінального кодексу України ("Торгівля людьми"). 

Інформацію про подібні фейкові повідомлення варто передавати у кіберполіцію - callcenter@cyberpolice.gov.ua

Також згідно з повідомленням Міністерства внутрішніх справ України нещодавно в Україні було створено лінію підтримки дітей, сімей і соцпрацівників. 

Звернення приймають з 8.00 до 20.00 за наступними телефонами:
+38(067)-567-98-45
+38(096)-990-54-50
+38(063)-661-42-52
+38(063)-399-45-92
+38(095)-327-15-21

3) Чи можливе міждержавне усиновлення в умовах воєнного стану?

Міждержавне усиновлення у сьогоднішніх умовах воєнного стану в Україні неможливе. 

Політика Управління Верховного комісара ООН у справах біженців щодо усиновлення полягає в тому, що діти, евакуйовані до інших держав внаслідок надзвичайної ситуації, у тому числі діти, яким на території інших держав надано статус біженця, не можуть бути усиновлені, оскільки більшість із них не є сиротами, або немає офіційних достовірних підтверджень цьому.

Таким дітям потрібен відповідний тимчасовий догляд для можливого возз’єднання з сім’ями у подальшому, а не усиновлення.

Крім того усиновлення не повинно здійснюватися, якщо:

  • є надія на успішний розшук і возз’єднання сім’ї в найкращих інтересах дитини,
  • ще не минув розумний період (зазвичай принаймні два роки), протягом якого були зроблені всі можливі кроки для розшуку батьків або інших членів сім’ї, що вижили.

Держави походження таких дітей та держави їхнього тимчасового перебування повинні докласти усіх можливих зусиль для розшуку членів сім’ї таких дітей, перш ніж вони будуть вважатися такими, що можуть бути усиновлені.

Про це йдеться у роз'ясненні Мінсоцполітики України від 13.03.2022 - https://www.msp.gov.ua/news/21550.html

В силу ч. 2 ст. 215 СК України, облік громадян України, які проживають за межами України, та іноземців, які бажають усиновити дітей, ведеться виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. 

Таким центральним органом виконавчої влади є Національна соціальна сервісна служба України. 

Тобто усиновлення дітей іноземцями та громадянами України, які проживають за її межами, здійснюється за наявності відповідної згоди від Національної соціальної сервісної служби. 

Разом з тим, як повідомило Мінсоцполітики України у своєму роз'ясненні: "

Зараз Нацсоцслужба не розглядає справи та не видає згоди/дозволи на усиновлення дітей іноземцями та громадянами України, які проживають за її межами. Через активні бойові дії неможливо забезпечити якісну перевірку документів іноземних громадян, які виявили бажання усиновити дитину, забезпечити контакт кандидата в усиновлювачі та дитини, з’ясувати думку дитини щодо усиновлення саме цим кандидатом, отримати висновки і згоди зацікавлених сторін (батьків, закладів, в яких проживали діти, органів опіки та піклування, тощо).

Без такої перевірки та попередньої роботи існують великі ризики, що дитина може потрапити до шахраїв, осіб, які не забезпечуватимуть її права та найкращі інтереси, або торгівців людьми.

Коли ситуація дозволить поновити якісну перевірку документів іноземців – кандидатів в усиновлювачі та проводити попередню роботу, необхідну в процесі міждержавного усиновлення, Уряд України невідкладно поінформує громадськість та компетентні органи іноземних держав про умови та особливості відновлення міждержавного усиновлення.".

 


ІІ. ТИМЧАСОВЕ ПРИЙНЯТТЯ ДІТЕЙ ДО СЕБЕ У СІМ'Ю ДО ВСТАНОВЛЕННЯ МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ЇХНІХ БАТЬКІВ ЧИ ІНШИХ РОДИЧІВ 

Як наголошує Мінсоцполітики України у своїх роз'ясненнях від 13.03.2022, якщо у вас є намір тимчасово прийняти дитину до себе у сім'ю, варто звернутися до відповідної територіальної служби у справах дітей.  

В Україні передбачені різні форми тимчасового прийняття дітей до себе в сім’ю допоки не будуть знайдені їхні батьки чи інші родичі.

ВАЖЛИВО: дитина може бути тимчасово влаштована виключно в сім'ю громадян України або іноземців, які на законних підставах перебувають на території України. Виїжджати за межі території України з дитиною, яка тимчасово влаштована у вашу сім'ю, не можна (крім випадків, коли дитина – ваш брат, сестра, онук, онука, пасинок, падчерка).

На жаль, станом на сьогодні вже відомі випадки спроб незаконного вивезення дітей з України. 

Так, 14.03.2022 Державна прикордонна служба України повідомила про те, що громадяни Китаю намагалися вивезти до Румунії двох немовлят без документів - https://dpsu.gov.ua/ua/news/gromadyani-kitayu-namagalisya-vivezti-do-rumunii-dvoh-nemovlyat-bez-dokumentiv/

Яким чином немовлята потрапили до громадян Китаю встановлює Національна поліція України. 

Дитина, яка залишилася без батьківського піклування, може бути влаштована службою у справах дітей у сім’ю родичів, знайомих, а також в сім’ю патронатного вихователя.

Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин (Глава 20 СК України, ст.ст. 252 - 256).

Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя – до трьох місяців, однак, у виняткових випадках цей термін може продовжуватися до шести місяців. 

Механізм запровадження та організації функціонування сім’ї патронатного вихователя, надання послуги патронату над дитиною, яка перебуває у складних життєвих обставинах, здійснення заходів щодо її захисту та забезпечення права на догляд, виховання в безпечному та сприятливому сімейному середовищі визначається Порядком створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 893 від 20.08.2021 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/893-2021-%D0%BF#Text

Діти, які вже набули статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, можуть бути влаштовані під опіку, піклування, у прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу.

Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування - над дитиною у віці від 14 до 18 років (Глава 19 СК України, ст.ст. 243-251).

Прийомна сім'я - сім'я, яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (Глава 20-1 СК України, ст.ст. 256-1 – 256-4). 

Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, для забезпечення сімейним вихованням та спільного проживання не менш як п'яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (Глава 20-2 СК України, ст.ст. 256-5 – 256-8).

За детальною консультацією з питань тимчасового прийняття дитини в свою сім’ю можна звернутися до відповідних служб у справах дітей за місцем проживання (перебування), до Національної соціальної сервісної служби України або до нас – EVERLEGAL.

Команда EVERLEGAL готова надати безкоштовні консультації з приводу влаштування дітей, які стали жертвами військової агресії росії проти України. 

Також для більш детального розуміння відмінностей між усиновленням та тимчасовим влаштуванням дитини, надаємо досить вдалу і зрозумілу інфографіку, підготовлену Офісом Президента України.

ІІІ. ЩОБ ДОПОМОГТИ ДИТИНІ - СКОРИСТАЙТЕСЯ ЧАТ-БОТОМ "ДИТИНА НЕ САМА" https://t.me/dytyna_ne_sama_bot.

Чат-бот "Дитина не сама" https://t.me/dytyna_ne_sama_bot був створений у співпраці Офісу Президента України, Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ для допомоги дітям у складних ситуаціях воєнного стану.

Як зазначає Мінсоцполітики, його можна використовувати, якщо ви:

  • бажаєте тимчасово прихистити дитину у своїй сім'ї,
  • ваша дитина загубилася,
  • знайшли дитину без супроводу дорослих,
  • працюєте з міжнародними організаціями, які готові прихистити українських дітей,
  • маєте інші питання стосовно дітей (можна звернутись на гарячу лінію).

Для зручності та більш детального розуміння порядку дій у разі наявності у вас бажання і можливості допомогти дитині шляхом надання їй тимчасового прихистку, надаємо досить вдалу і зрозумілу інфографіку, підготовлену Офісом Президента України. 

 

 

IV. ДОДАТКОВО ПО ТЕМІ

 


 

 

Над оглядом працювали: старший юрист EVERLEGAL Юлія Танцюра, юрист EVERLEGAL Марина Данкевич, молодший юрист EVERLEGAL Олена Сінько.

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us