Знайти одне одного та бути поруч за будь-яких обставин
У зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, воєнний стан, введений на підставі Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 (https://www.president.gov.ua/documents/642022-41397), був продовжений на підставі Указу Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб (https://www.president.gov.ua/documents/1332022-41737).
24 лютого мільйонам українців довелось прокинутись не від звуків будильників, а від звуків вибухів, схвильованих телефонних дзвінків рідних, та повідомлень, що розпочалась війна. В одну хвилину звичне життя людей було зруйноване. Тисячі українських сімей, батьків і дітей були розділені війною.
І постало надважливе питання: "Як знайти близьких під час війни?".
Централізований збір інформації, який надасть змогу кожній людині віднайти своїх рідних та близьких, став вкрай необхідним. З огляду на це, почали працювати "гарячі лінії" для пошуку зниклих осіб та створені органи, на які покладаються відповідні завдання у цьому. Тож, куди можна звернутись за допомогою?
1. Служба розшуку Червоного Хреста України
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Товариство Червоного Хреста України" Товариство Червоного Хреста України є всеукраїнською добровільною громадською гуманітарною організацією. Воно допомагає державі у наданні медичної і гуманітарної допомоги під час збройних конфліктів та в мирний час, бере участь у наданні міжнародної допомоги у разі катастроф і надзвичайних ситуацій, забезпечує медико-соціальну допомогу найменш соціально захищеним верствам населення.
П. 11 ст. 9 Закону України "Про Товариство Червоного Хреста України" встановлює, що Товариство в процесі своєї діяльності організовує роботу служби розшуку Товариства, яка є складовою частиною Товариства, здійснює розшук осіб, які пропали безвісти, допомагає встановлювати зв'язки між членами сімей, роз'єднаних внаслідок збройних конфліктів чи виникнення надзвичайних ситуацій, сприяє возз'єднанню сімей, розшукує могили захисників Батьківщини, які загинули і поховані за межами України.
Відтак, на офіційній веб-сторінці Червоного Хреста України у фейсбуці було повідомлено, що у разі втрати зв’язку зі своїми близькими можна звернутись до Служби розшуку Червоного Хреста України за вказаними номерами:
- Київ (096) 304-43-75; (066) 250-99-57;
- Львів (095) 250-12-74;
- Харків (099) 206-54-93;
- Дніпро (095) 250-11-81;
- Краматорськ (095) 250-12-29.
2. Об'єднаний центр з пошуку та звільнення полонених
Для звернень цілодобово працюють наступні телефони:
- +38 (067) 650-83-32;
- +38 (098) 087-36-01
3. Національне інформаційне бюро. Нормативно-правове підґрунтя діяльності та процедура звернення
Національне інформаційне бюро перебуває у сфері управління Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Воно діє відповідно до норм міжнародного гуманітарного права на основі Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 (у чинній редакції від 08.02.2006) (
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_153#Text) та Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 (
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_154#Text).
У статті 122 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими у чинній редакції від 08.02.2006 встановлено, зокрема, що на початку конфлікту й у всіх випадках окупації кожна зі сторін конфлікту засновує офіційне Довідкове бюро у справах військовополонених, які перебувають під її владою.
У свою чергу, стаття 136 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 закріплює, що під час раптового початку війни й у всіх випадках окупації кожна воююча сторона засновує офіційне Інформаційне бюро, відповідальне за отримання та передачу інформації стосовно осіб, що перебувають під захистом, які знаходяться під її юрисдикцією. Кожна воююча сторона за найкоротший період надає своєму Бюро відомості про будь-який захід, ужитий нею стосовно будь-яких осіб, що перебувають під захистом і тримаються в полоні більше, ніж два тижні, які підлягають призначеному місцю проживання або яких інтерновано. Вона, крім того, надсилає запит своїм різним відділам, які займаються такими справами, швидко надати згаданому вище Бюро відомості про всі зміни стосовно цих осіб, що перебувають під захистом, як, наприклад, стосовно передач, звільнень, репатріацій, втеч, направлення до лікарень, народження та смерті.
Як повідомляється, ключовою метою діяльності цього органу є збір (усіма можливими способами), узагальнення даних про українських військовополонених, загиблих, зниклих безвісті, незаконно затриманих окупантами, зокрема і з-поміж мирного населення. Списки як загиблих, так і військовополонених росії теж складатиме українська сторона. Надалі в Україні буде створено "кейс обміну", або обмінний фонд. За допомогою структур Міжнародного Комітету Червоного Хреста, який виступає нейтральним посередником, Україна надаватиме інформацію іншій стороні.
Слід зазначити, що розпочав свою роботу офіційний веб-сайт Національного інформаційного бюро
https://nib.gov.ua/uk, наразі він все ще знаходиться в розробці, однак ключова інформація уже доступна для перегляду.
Для того, аби подати заявку для пошуку людини, особі, що звертається необхідно зазначити, зокрема, такі дані про себе:
- прізвище, ім'я, по-батькові;
- номер телефону;
- електронну адресу;
- поштову адресу;
- інші контакти;
- родинний зв'язок з особою, що розшукується.
Про особу, яка розшукується, потрібно вказати наступне:
- прізвище, ім'я, по-батькові;
- громадянство або національність;
- дату народження;
- місце народження;
- номер телефону;
- прізвище, ім'я, по-батькові батька;
- дівоче прізвище матері;
- як із військом взаємодіє ця особа;
- звання і посаду;
- місце служби;
- армійський, полковий, особовий чи серійний номер;
- особливі прикмети (тату, родимки, шрами, специфічні прикраси);
- позивний/псевдо;
- іншу інформацію, яка може полегшити пошук.
Також запрацювала "гаряча лінія" для первинного збору інформації і комунікації із постраждалими Національного інформаційного бюро, звернутись можна:
- за коротким номером – 1648 (для отримання дзвінків в Україні);
- та міським номером +38 (044) 287-81-65 (для отримання дзвінків з будь-якої країни). Лінія також функціонуватиме у месенджерах.
- Електронна пошта для зв'язку: nib.uncp.info@gmail.com.
Як бачимо, зміни, які запроваджує Держава та органи й організації, що функціонують для пошуку осіб, є вкрай необхідними для того, аби кожна людина мала змогу повернутись туди, де її люблять та чекають, для того, аби знайти одне одного та бути поруч за будь-яких обставин. Наразі час важких подій, однак не дивлячись на це, весь Світ побачив незламний дух та неймовірну силу волі українського народу, які своїми вчинками відтепер надихають усе людство.
Тримаємось разом та бережемо одне одного
І все буде Україна!
Матеріал підготувала: юрист EVERLEGAL Олена Сінько