Запровадження вільного обігу землі лише за наслідком його схвалення на Всеукраїнському референдумі

Публікації
03.11.2020 661

09.10.2020 року у Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону про внесення змін до Земельного кодексу України щодо запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення за результатами Всеукраїнського референдуму № 4205. Підставою подання такого законопроекту стало запровадження вільного обігу сільськогосподарських земель із 2021 року.

Так, на думку ініціаторів законопроєкту № 4205, запровадження вільного обігу земель сільськогосподарського призначення допустиме лише за результатами проведення Всеукраїнського референдуму, оскільки у протилежному випадку це призведе до тіньового переділу земельної власності, концентрації земель в руках латифундистів та зубожіння сільськи місцевостей.

Зокрема, законопроєктом № 4205 пропонується заборонити: 

  • внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств до проведення та встановлення результатів Всеукраїнського референдуму стосовно купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення;
  • купівлю-продаж земель, які перебувають у комунальній та державній власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;
  • купівлю-продаж або інші способи відчуження земельних ділянок і зміну цільового призначення земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами. Більше того, угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії таких заборон є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).

Крім того, відповідно до положень законопроєкту така купівля-продаж або інші способи відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв) запровадяться за умови, якщо за результатами Всеукраїнського референдуму буде схвалено рішення про вільну купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення. Водночас, дія таких заборон буде продовжуватись, доки за результатами Всеукраїнського референдуму не буде схвалено рішення про вільну купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення. Однак, законопроєктом не встановлено періодичність проведення таких референдумів.

Поряд з цим, пропонується визнати таким, що втратив чинність Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення".

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Андрій Порайко

Партнер

porayko@everlegal.ua

 

Світлана Тетеря

Старший юрист, керівник практики Аграрного та земельного права

teteria@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us