Зміни у регулюванні гарантування вкладів фізичних осіб на період воєнного стану

Публікації
08.04.2022 1172

1 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб" ("Закон"). Закон стосується тільки вкладів фізичних осіб та не стосується вкладів юридичних осіб.

Закон, зокрема, спрямований на захист прав вкладників банків, які протягом воєнного стану та 3 місяців після його припинення або скасування будуть визнані неплатоспроможними. Він містить норми, які передбачають повне відшкодування вкладів фізичних осіб за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ("Фонд") на період дії воєнного стану в Україні та впродовж 3 місяців з дня  його закінчення або скасування. 

Таким чином, впродовж воєнного стану та 3 місяців після нього, Фонд зобов'язаний відшкодувати кожному вкладнику кошти в повному розмірі його вкладу, враховуючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку. Варто зазначити, що це правило застосовуватиметься до банків, щодо яких було прийнято рішення про виведення з ринку після дня набрання чинності цим Законом. 

Після спливу 3 місяців з дня закінчення або скасування воєнного стану, гранична сума відшкодування коштів за вкладами фізичної особи у банку (незалежно від кількості вкладів у цьому банку) буде збільшена до 600 тисяч гривень, що у 3 рази перевищуватиме поточний розмір гарантування. 

 

Звертаємо увагу, що Фонд не відшкодує ні в повному, ні в частковому розмірі кошти, зокрема:

  • передані банку в довірче управління;
  • за ощадними та депозитними сертифікатами банків;
  • розміщені на вклад у банку особою, яка є пов’язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України ("НБУ") рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних;
  • розміщені на вклад власником істотної участі банку;
  • за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку;
  • за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов’язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов’язань; та
  • за вкладами у банківських металах.

 

Здебільшого, такі законодавчі зміни стали можливими за рахунок включення Ощадбанку до системи гарантування вкладів та набуття ним статусу учасника Фонду, а також завдяки реструктуризації боргу Фонду перед Міністерством фінансів України.

 

________

 

Джерело: офіційний вебпортал Верховної Ради України.

Наші фахівці: юрист Нікіта Воротніков, юрист Ольга Городнюк

Як ми можемо Вам допомогти: нормативний аналіз питань банківського та фінансового права, судове представництво. 

Ключові слова: банки, Ощадбанк, НБУ, гарантування вкладів

Ми у соцмережах: Facebook, LinkedIn, Telegram канал 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us