Чи мають розробники право на використання чужого коду: fair use у справі Oracle проти Google
5 квітня 2021 року Верховний суд США ухвалив рішення у справі Oracle проти Google. Розгляд спору між компаніями почався ще у 2010 році, коли Oracle, американська корпорація, що займається програмним забезпеченням та є другою у світі за доходами у своїй сфері, подала позов до суду проти Google за порушення авторського права на код Java API.
Головною підставою для позову було звинувачення Google у несанкціонованому використанні скопійованого комп'ютерного коду в операційній системі Android. Після довготривалого судового розгляду рішення було ухвалене на користь Google, а скопійована частина коду Java API, з приводу якої виник спір, була визнана такою, що підлягає добросовісному використанню (англ. "fair use").
У чому суть справи?
Java API (англ. "Application Programming Interface", тобто прикладний програмний інтерфейс) – це документ, який складається із 2,86 мільйонів рядків програмного коду, містить у собі основу для написання різноманітних програм на платформі Java та використовується розробниками у всьому світі. Java API був створений компанією Sun Microsystems, яку придбав Oracle у 2010 році.
У 2005 році Google використав 11 500 рядків коду Java API для своєї мобільної операційної системи Android. При цьому було використано саме ті рядки коду, які є центральними для мови програмування Java. У зв'язку із цим, у 2010 році Oracle подав позов до суду штату Каліфорнія, вимагаючи від Google сплати збитків у розмірі 8,8 мільярдів доларів США.
Справа дійшла до Верховного суду США, і для її вирішення судді мали передусім розглянути два основні питання:
1) чи порушує Google авторські права Oracle, використовуючи частину коду Java API; та
2) чи було копіювання цього матеріалу допустимим з точки зору fair use.
Щодо першого питання Верховний суд США не дав чіткої відповіді у своєму рішенні. Він лише зазначив, що комп'ютерні програми є функціональними, і до них складно застосовувати традиційні концепції закону про авторське право, оскільки він передбачає, що захист авторських прав не повинен, зокрема, поширюватися на "ідею, метод, процес, систему, метод роботи, концепцію, принцип або відкриття".
Аналіз доктрини "fair use"
Доктрина "fair use" закріплює право на неліцензоване використання захищених авторським правом творів за певних обставинах (наприклад, якщо твір використовується у некомерційних чи навчальних цілях, не завдає шкоди автору тощо). Питання, чи підлягає застосуванню ця доктрина у спорі між Oracle та Google, стало визначальним для вирішення справи.
У першу чергу, суд звернув увагу на те, що у безперешкодному використанні тієї частини коду Java API, яка була скопійована Google у 2005 році, був значний публічний інтерес. У рішенні суд зазначив, що на 2005 рік Java була однією з найбільш широко використовуваних мов програмування, і Google скопіював найбільш важливі рядки, щоб "дозволити мільйонам програмістів, знайомих з мовою програмування Java, працювати з новою платформою Android". Таким чином, суд вирішив, що копіювання частини рядків коду Java API підлягає доктрині "fair use" та було виправданим, адже завдяки йому програмісти змогли використовувати свої накопичені таланти для роботи в новій програмі.
На думку фахівців, рішення Верховного суду США у справі Oracle проти Google дає сигнал індустрії, що на найбільш визначальні елементи інтерфейсу не може встановлюватись монополія однієї компанії. Передові розробки мають використовуватися для подальших досліджень, а не належати лише одному гравцю ринку. Однак фахівці також застерігають, що рішення суду не означає, що програмне забезпечення, розроблене за подібних обставин, завжди буде захищене доктриною "fair use". Завжди залишатиметься ризик, що нова програма, розроблена з використанням уже існуючих технологій, буде визнана недостатньо трансформаційною (тобто недостатньо оригінальною за принципом своєї роботи).