Декларуємо cashback

Публікації
04.05.2020 6557

Кешбек (cashback) та бонуси за покупки вже давно стали звичним і приємним доповненням до платіжних карток, якими ми користуємось. Щоб обов’язок декларування не зіпсував приємні моменти отримання кешбеку, ми допоможемо у правильному заповненні цього виду доходів.

Читайте про усі деталі декларування кешбеку у новій статті Тетяни Павлюковець, керівника практики кримінального права та процесу в EVERLEGAL.

 

У разі потреби, Ви можете перевірити електронну декларацію, скориставшись послугою «АУДИТ ДЕКЛАРАЦІЙ» у EVERLEGAL. Відправляйте запит на hello@everlegal.ua

Якщо у вас виникнуть додаткові запитання або ж Ви бажаєте залишити відгук - звертайтесь на hello@everlegal.ua

 

Про особливості кампанії декларування у поточному році читайте більш детально у статті за посиланням

 

 

Кешбек (cash-back) та бонуси за покупки вже давно стали звичним і приємним доповненням до платіжних карток, якими ми користуємось. Здійснюючи щоденні чи періодичні витрати, дані програми надають можливість непомітно накопичити додаткові кошти, що у подальшому дозволить здійснити покупки «безоплатно» чи отримати такі кошти у вигляді готівки «нізвідки».

Кешбек - це миттєве чи відтерміноване повернення покупцю частини коштів, які він витратив на оплату товарів чи послуг. Запровадження таких банківських продуктів вигідне як для банку так і для його клієнтів. Всі у виграші і всі задоволені…принаймні, до того моменту, коли постає питання декларування. 

Проте, не все так страшно. І щоб обов’язок декларування не зіпсував приємні моменти отримання кешбеку, ми допоможемо у правильному заповненні цього виду доходів.

Кешбек це дохід?​

Так, кешбек і бонуси – це дохід для цілей Закону України «Про запобігання корупції» (далі, Закон), а тому він має зазначатись у декларації.  

Відповідно до п.7 ч.1 ст.46 Закону у декларації зазначаються відомості про отримані доходи суб’єкта декларування або членів його сім’ї, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи.

Якщо ми звернемось до Податкового кодексу України (далі ПК України), то побачимо, що під поняттям «дохід» розуміється будь-який дохід, отриманий особою від будь-яких видів її діяльності на території України, її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні ( пп.14.1.54 п.14.1 ст.14 ПК України).

Таким чином, повернення банком частини витрачених коштів від здійсненої покупки (кешбек) є доходом і, відповідно, підлягає оподаткуванню.

Частина банків пропонують кешбек з можливістю переведення у готівку, інші – як бонуси чи бали, які можна обміняти на товар або розрахуватись у певних точках продажу – партнерах банку, ще інші – пропонують кешбек без сплати податку тощо. Для цілей декларування, вид кешбеку не має важливого значення. Декларуванню підлягають усі види такого доходу. Водночас, від форми кешбеку залежить необхідність його облікування у тому чи іншому розділі декларації. 

 

Як правильно зазначити розмір кешбеку?

Для того, щоб достовірно відобразити цей вид доходу, рекомендуємо звернутись до банку-емітента картки, який надасть всю необхідну інформацію про суму кешбеку, отриманого упродовж року (для щорічної декларації та декларації після звільнення) чи іншого звітного періоду (для декларації, яка подається при звільненні). 

Інформація про суми загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків міститься також в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків. Однак, банківська установа надасть набагато ширшу інформацію із розбивкою доходів та детальними операціями. 

Враховуючи, що кешбек зазвичай зараховується на окремий рахунок, ця інформація також буде необхідна для заповнення Розділу 12.1 декларації - про відкриті банківські рахунки. 

Кошти, отримані як кешбек у грошовій формі декларуються і особою, яка подає декларацію, і членами сім’ї декларанта. Тому для правильного відображення відомостей у декларації, необхідно також взяти виписку з банку і для членів сім’ї декларанта.

У яких розділах декларації зазначати кешбек?

Відомості про цей вид доходу слід вказувати у Розділі 11 декларації - «Доходи, у тому числі подарунки». При цьому, зазначати потрібно загальну суму доходу одного виду, отриману із одного джерела упродовж звітного періоду. Якщо у Вас є кілька карток з функцією кешбек від різних банків, їх потрібно зазначати окремими пунктами, сумуючи розмір кешбеку за рік по кожному виду. 

Доходи зазначаються незалежно від їх розміру, а тому якщо кешбек упродовж року склав навіть 10 гривень, їх все одно потрібно вказувати у декларації. 

Відомості про кешбек у цьому розділі включають дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір. 

Слід звернути увагу на наступну особливість. Зазвичай, всі відомості у декларації вказуються станом на кінець звітного періоду. Для цілей щорічної декларації це – 31 грудня звітного року. 

Якщо станом на 31 грудня Ви вже використали весь кешбек на інші покупки чи отримали його готівкою, і на рахунку залишок становить 0 гривень, сума кешбеку за рік все одно має бути відображена у Розділі 11 декларації. Тобто, це дохід який Ви вже отримали упродовж року, незалежно від того чи є він на кінець звітного періоду.

Якщо кешбек у грошовій формі на кінець звітного періоду не використаний, його потрібно відобразити також в іншому розділі декларації.

Як ми зазначали вище, кешбек зараховується на окремий рахунок, який відкривається банком автоматично.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.46 Закону, у декларації зазначаються також відомості про наявні у суб’єкта декларування або членів його сім’ї грошові активи, у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках або які зберігаються у банку, внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, кошти, позичені третім особам, активи у дорогоцінних (банківських) металах тощо. 

Відомості щодо грошових активів включають дані про вид, розмір та валюту активу, а також найменування та код Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України установи, в якій відкриті відповідні рахунки або до якої зроблені відповідні внески. 

Зазначені відомості повинні бути відображені у Розділі 12 декларації - «Грошові активи». Таким чином, якщо кешбек станом на кінець звітного періоду не був використаний і його не було виведено на основний рахунок (приєднано до коштів на основному рахунку), він повинен бути відображений окремим пунктом у Розділі 12 декларації.

У правильному відображенні цих даних допоможе знову ж таки, виписка з банку-емітента картки, де буде відображена уся інформація і про отриману суму кешбеку упродовж звітного періоду (для Розділу 11) і про суму залишку кешбеку на кінець звітного періоду (для Розділу 12). 

Коли кешбек не відображається у Розділі 12 декларації?

Якщо станом на 31 грудня Ви вже використали весь кешбек на інші покупки чи отримали його готівкою, і на рахунку залишок становить 0 гривень, у такому випадку інформація у Розділі 12 декларації про кешбек не зазначається.

Це є принциповою відмінністю декларування у Розділах 11 та 12 декларації.

Слід звернути увагу на те, що декларуванню у Розділі 12 підлягають наявні грошові активи (у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках, внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, кошти, позичені третім особам) та активи у дорогоцінних (банківських) металах, сукупна вартість яких перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року. 

Що це означає?  Якщо станом на кінець звітного періоду сума усіх грошових активів (готівка, кошти на банківському рахунку, залишок кешбеку та інші) не перевищує поріг 50 прожиткових мінімумів, при заповненні декларації у Розділі 12 потрібно обрати позначку «Відсутня інформація для декларування у цьому розділі». Якщо ж сумарна кількість активів більша принаймні на 1 гривню, потрібно розписувати інформацію по кожному виду активу не залежно від суми залишку.

Ще одна особливість, яка запроваджена з 01 січня 2020 року - оновлена Форма декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, де з’явився Розділ 12.1 «Банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб’єкта декларування або членів його сім’ї»  (відповідні норми введені Законом України №140-ІХ від 02 жовтня 2019 року). 

При декларуванні кешбеку, рахунок, на який він зараховується банком, потрібно зазначати у Розділі 12.1. Цей рахунок буде автоматично відображений у довідці банку-емітента із зазначенням усіх даних необхідних для декларації.

Водночас, заповнення Розділу 12.1 не стосується тих декларантів, які заповнюють щорічну декларацію та декларацію після звільнення за 2019 рік за правилами, що діяли станом на 31 грудня 2019 року. 

 

Про ці та інші зміни та особливості кампанії декларування у поточному році ми зазначали більш детально у статті за ПОСИЛАННЯМ.

 

Сподіваємось дана інформація буде корисною при заповненні декларації. А ми продовжимо інформувати про особливості декларування окремих видів майна у наступних статтях.

Вдалого Вам декларування!

 

Для зручності деякі корисні цифри:

  • Прожитковий мінімум (ПМ) для працездатних осіб станом на 1 січня звітного 2019 року становив 1 921 грн.
  • 50 ПМ – 96 050 грн.
  • Прожитковий мінімум (ПМ) для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року становить 2102 грн.
  • 50 ПМ – 105 100 грн.
Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us