EVERLEGAL здобула визначну перемогу у спорі з АМКУ

EVERLEGAL здобула визначну перемогу у спорі з АМКУ
Команда EVERLEGAL успішно захистила права свого клієнта, провідної європейської компанії в галузі хімічної промисловості, у резонансній справі проти Антимонопольного комітету України (АМКУ), встановивши важливий прецедент для українського бізнесу. Остаточне рішення Верховного Суду на користь нашого клієнта стало значущим кроком у подоланні практики АМКУ щодо безпідставного накладання штрафів на українські підприємства за ненадання інформації, якою володіють іноземні компанії, які входять (або, на думку АМКУ, входять) до групи компаній за участю українського підприємства.
Суть справи
Протягом тривалого часу АМКУ застосовував практику, згідно з якою вимагав від українських підприємств надавати інформацію щодо діяльності іноземних компаній, які входять до складу групи (або, на думку АМКУ, входять до складу групи) за участю українського підприємства. У випадках, коли іноземна компанія відмовлялася передавати таку інформацію (що часто мало місце через конфіденційність даних та відсутність юридичних підстав для передачі), штраф накладався на українське підприємство. У нашій справі сума штрафу перевищувала 20 млн грн.
З огляду на складність справи, ми пройшли два кола судових розглядів у всіх інстанціях. Лише у Верховному Суді вдалося домогтися скасування попередніх рішень і повернення справи на новий розгляд із вказівками, що давали надію на можливе позитивне вирішення спору на користь клієнта. Попри сильний спротив з боку суду першої інстанції, апеляційний суд за результатами нового розгляду справи задовольнив позов нашого клієнта та визнав рішення АМКУ недійсним.
Верховний Суд остаточно підтвердив позицію апеляції та поставив крапку в цій справі. Суд зробив надважливі правові висновки, зокрема, про таке:
- судам належить встановлювати, чи спрямована вимога АМКУ про надання інформації на забезпечення захисту відносин, які впливають чи можуть вплинути на економічну конкуренцію на території України;
- АМКУ, реалізуючи свої дискреційні повноваження, діючи добросовісно та не допускаючи свавілля для запиту відповідної інформації у адресата, повинен мати обґрунтовані підстави вважати, що інформація перебуває або може перебувати у володінні особи, в якої вони запитуються. В іншому випадку матиме місце порушення принципу справедливості юридичної відповідальності, зокрема, відповідальність несе лише та особа, яка скоїла правопорушення;
- вимога АМКУ (як і норма законодавства, на якій вона ґрунтується) не можуть встановлювати нездійсненні цілі та/або покладати обов’язки, які наперед неможливо виконати на практиці;
- поняття "забезпечувати обмін інформацією", про яке йдеться у ст. 63 Закону, не є тотожним за змістом поняттю "обмін інформацією";
- відносини контролю для визначення групи повинні мати відповідний зв’язок зі здійсненням суб’єктами господарювання, пов’язаними відносинами контролю, господарської діяльності, правомірність якої є об’єктом контролю органів АМКУ. Сама по собі пов’язаність осіб та належність їх до однієї юридичної групи суб’єктів господарювання ще не створює єдиного суб’єкта господарювання як суб’єкта правопорушення та обов’язку обміну інформацією щодо правопорушення.
Чому це важливо?
Ця перемога є ключовою не лише для нашого клієнта, а й для всього українського бізнесу. Завдяки сформованим у цій справі правовим висновкам Верховного Суду, підприємства можуть почуватися більш захищеними від суб’єктивного трактування повноважень АМКУ щодо витребування у них інформації, яка стосується господарської діяльності іноземних суб'єктів господарювання. Цей кейс довів, що українські компанії повинні відстоювати свою позицію та оскаржувати несправедливі санкції контролюючого органу, а також що українські суди можуть бути ефективним механізмом захисту прав бізнесу.
Ми пишаємося тим, що наша команда EVERLEGAL змогла домогтися дотримання законності та справедливості у цій складній та принципово важливій справі. Дякуємо нашим колегам, які наполегливо працювали над цим кейсом та зробили можливим цей успіх!
Над справою працювала команда EVERLEGAL у складі: керуючого партнера Євгенія Дейнека, партнера Андрія Оленюка та радника Юлії Воронцової.
За додатковою інформацією звертайтесь, заповнивши контактну форму за ПОСИЛАННЯМ.
EVERLEGAL - PARTNER OF THE FUTURE