Компенсація українцям пошкоджених чи знищених під час війни окремих категорій об’єктів нерухомого майна
Першого квітня Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації (далі – "проект Закону").
Проект Закону розроблено з метою надання відшкодування за пошкоджене або зруйноване житло та окремі категорії об’єктів нерухомого майна, а також збору інформації для майбутніх позовів держави Україна до російської федерації.
Отримувачі компенсації. Право на компенсацію матимуть громадяни України, які є:
власниками пошкодженого або зруйнованого житла;
інвесторами у житлове будівництво, якщо вони отримали право на виконання будівельних робіт, але не ввели будівлю в експлуатацію;
членами кооперативів, які викупили квартиру чи інше приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
а також спадкоємці осіб усіх зазначених вище категорій.
Отримувачі компенсації за пошкодження спільного майна багатоквартирного будинку – ОСББ чи управителі, які здійснюють утримання відповідних будинків.
Відкритим залишається питання компенсації власникам нежитлового нерухомого майна та компенсації юридичним особам. Очікуємо однозначного врегулювання вказаного питання в подальших правках до законопроекту.
Проектом Закону передбачаються такі способи надання компенсації:
- грошова компенсація на спеціальний банківський рахунок, якщо майно пошкоджено;
фінансування нового будівництва, якщо об’єкт нерухомого майна знищено. При цьому, максимальний розмір такого виду компенсації – не більше вартості 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна. Можна отримати й житлову нерухомість більшої вартості, однак профінансувати різницю необхідно буде самостійно;
фінансування відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку (тобто сходові майданчики, шахти ліфтів, підсобні та технічні приміщення тощо).
Заяви на компенсацію за пошкодження чи втрату майна вже можна подавати через застосунок "Дія" за допомогою послуги "Пошкоджене майно". Також орієнтовно із середини квітня з’явиться можливість подавати заяви письмово – через ЦНАПи , органи соціального захисту населення або нотаріусів.
Строки подачі – під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходилося) пошкоджене або знищене житло.
Заяви розглядатимуться спеціально створеною Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації.
У кожному населеному пункті (чи території територіальної громади – для нерухомості поза населеними пунктами) буде окрема черга на отримання відповідного відшкодування. Черговість надходження заяв фіксуватиметься автоматично в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.
Пріоритетне право планується надавати багатодітним сім’ям, особам з інвалідністю I та II груп, учасникам бойових дій.
Джерела фінансування. Кошти на компенсацію будуть виділені із фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України у зв’язку зі збройною агресією російської федерації; також очікується залучення міжнародної фінансової допомоги.
Наразі в Україні вже запрацював Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури.
Рахунки для зарахування коштів у гривні, доларах США, євро і фунтах стерлінгів на Урядовому порталі за посиланням.
Над матеріалом працювали: старший юрист EVERLEGAL Олександр Демчук та юрист EVERLEGAL Анастасія Марущак.
Якщо у вас є запитання, будь ласка, звертайтесь до нас в Telegram каналі.