Методи очищення банківських портфелів від токсичної іпотеки

Публікації
30.08.2017 1080

 

ЮФ EVERLEGAL виступила генеральним юридичним партнером чергового засідання Фінансового клубу, на якому розглядались гострі та проблемні на сьогодні питання щодо методів очищення банківських портфелів від токсичної іпотеки.

 

Обговорення відбувалось за участю представників Національного банку України, Голови Ради Незалежної асоціації банків України, Першого заступника голови Комітету Верховної ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності, юридичних радників і банкірів.

У ході зустрічі заступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ Євгеній Дубогриз озвучив статистичні дані, згідно з якими в сегменті валютної іпотеки частка непрацюючих кредитів досягла 88%, а в сегменті гривневої – близько 33%. Для порівняння, на початку 2014 року показник NPL по іпотечних кредитах знаходився на рівні 50-60%. Таке зростання кількості непрацюючих кредитів представник Нацбанку пов’язує, в основному, з прийняттям у 2014 році Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті», у зв’язку з чим низка клієнтів вирішили, що немає подальшої необхідності повертати отримані кредити.

Голова Ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек зазначив, що неробочі іпотечні кредити – велика проблема для банків і ризик для відновлення іпотечного кредитування в цілому. При цьому п. Роман наголосив, що ряд законопроектів, які захищали б права кредиторів, на сьогодні не ухвалені Парламентом, а законопроект №4004-д (про конвертацію валютних кредитів в гривневі) потребує доопрацювання.

Перший заступник голови комітету Верховної ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності Михайло Довбенко поінформував учасників заходу про законодавчі ініціативи та перспективи прийняття законів, які стосуються іпотеки та банківського бізнесу в цілому.

До обговорення долучився також представник міжнародної юридичної компанії Hogan Lovells Олексій Олещук, який поділився досвідом Німеччини щодо підготовки кредитного портфелю до продажу. Олексій акцентував увагу учасників заходу на способах мінімізації потенційних ризиків та факторах сприяння підвищенню ціни кредитних портфелів.

Партнер ЮФ EVERLEGAL Андрій Порайко навів приклади успішної судової практики звернення стягнення і продажу майна боржника та запропонував найбільш ефективні механізми його реалізації в залежності від поставлених кредиторами цілей. Він відмітив, що попри наявність значної кількості судових рішень на користь боржників-позичальників, на сьогодні чітко прослідковується тенденція росту кількості вирішених судових справ на користь кредиторів.

В рамках закритого засідання адвокат Роман Посікіра презентував свою книгу «Іпотека: практичний порадник для юриста», в якій проаналізовано понад 600 постанов Верховного Суду України та судів касаційних інстанцій, що стосуються правозастосування норм законодавства України в іпотечних спорах.

ЮФ EVERLEGAL висловлює вдячність Фінансовому клубу та його керуючому партнеру Руслану Чорному, який виступив модератором обговорення, за гарну організацію заходу, а також всім учасникам і спікерам заходу – за продуктивну дискусію!

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us