Німеччина пропонує запровадити санкції проти Росії через кібератаки на Бундестаг.

Новини ІТ
03.09.2020 551

Німеччина пропонує Європейському Союзу запровадити нові санкції проти Росії через кібератаки на Бундестаг (федеральний законодавчий орган Німеччини), які відбулися 5 років тому.

Що відомо про кібератаку?

У 2015 році хакерам вдалось зламати систему Бундестагу, внаслідок чого вони отримали доступ до офіційного комп'ютера канцлера Німеччини Ангели Меркель. Як з'ясувало німецьке розслідування, хакери отримали доступ до листів Ангели Меркель, починаючи із 2012 року.

За даними німецького слідства, обсяг вкрадених даних становить 16 Гб. Під час проведення розслідування щодо кібератаки було вилучено близько 300 серверів, а запити про правову допомогу направлено до 21 держави. 

В процесі розслідування було з'ясовано, що кібератака на Бундестаг відбулася 30 квітня 2015 року. Тоді низка посадовців Бундестагу отримали лист, у якому адреса відправника закінчувалася на "@un.org" (нібито від Організації Об'єднаних Націй), із темою "Конфлікт України з Росією залишає економіку в руїнах". У тексті листа було посилання, через яке на комп'ютер завантажувалося шкідливе програмне забезпечення. 

У кібератаці підозрюють російську військову розвідку. Німеччина заявляє, що має достатню кількість доказів, щоб це довести.

ЄС і санкції за кібератаки

Випадки кібератак на державні органи держав-членів ЄС не є поодинокими. Для того, щоб реагувати на такі дії, у 2017 році в ЄС був розроблений санкційний режим проти кібератак.

Донедавна цей режим не застосовувався, однак 30 липня 2020 року Рада Європейського Союзу вперше ухвалила рішення про введення санкцій проти фізичних та юридичних осіб, які відповідальні за кібератаки або ж були причетні до них.

Зокрема, санкції були введені проти двох громадян Китаю, чотирьох громадян Росії із Головного розвідувального управління Міноборони РФ та трьох китайських компаній, які були причетні до спроб кібератак на Організацію із заборони хімічної зброї і розповсюдження загальновідомих вірусів: WannaCry, NotPetya і Operation Cloud Hopper. Окрім того, під санкції потрапив Головний центр спеціальних технологій Головного розвідувального управління Міноборони РФ.

Звинувачення Росії у кібератаках

У кібератаках Росію звинувачують багато держав, серед яких США, а також Велика Британія, Канада, Швейцарія, Грузія, Україна та інші держави.

Так, США звинувачують Росію у кібератаці на Демократичну партію США під час президентських виборів 2016 року. Хакерам вдалося викрасти зі скриньки електронної пошти Демократичної партії США компромат, зібраний на конкурента Гілларі Клінтон на виборах Президента – Дональда Трампа.

Взимку 2020 року Грузія звинуватила Росію у кібератаках на вебсайти адміністрації президента Грузії, державних органів влади, комерційних компаній та ЗМІ. Під час кібератаки було перервано мовлення декількох грузинських телеканалів та заблоковано урядові сервери, внаслідок чого робота частини державних органів Грузії була паралізована. 

Наразі, рішення щодо застосування санкцій проти Росії за можливу участь у кібератаках на німецький Бундестаг ще не прийняте. Санкції можуть полягати у замороженні активів компаній або фізичних осіб, які організовували, фінансували, безпосередньо здійснювали кібератаки або іншим способом сприяли їх здійсненню, а також забороні в'їзду на територію Європейського Союзу для фізичних осіб.  

 

 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

  

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us