Проти Facebook подано мільярдний позов про незаконний збір біометричних даних

Новини ІТ
02.11.2020 734

Компанія Facebook продовжує стикатися із новими позовами, які стосуються порушення режиму захисту персональних даних користувачів. Цього разу позов був поданий через дії застосунку Instagram, який з 2012 року належить компанії Facebook.

Суть позову

Груповий позов близько 100 мільйонів користувачів Instagram про відшкодування шкоди було подано проти Facebook в серпні 2020 року. У позові було вказано, що Instagram використовує інструменти з розпізнавання обличчя, які допомагають ідентифікувати обличчя особи, створити його шаблон та зберегти цей шаблон обличчя у базі даних.

Зокрема, у позові вказується наступне: "Як тільки [компанія] Facebook фіксує захищені біометричні дані своїх користувачів Instagram, він використовує їх для посилення своїх можливостей розпізнавання обличчя у всіх своїх продуктах, включаючи застосунок Facebook, і ділиться цією інформацією між різними організаціями. Facebook здійснює такі дії, без необхідних повідомлень або розкриття інформації, які вимагаються законами штату Іллінойс".

Хоча Instagram у політиці конфіденційності зазначає про можливість використання інструментів із розпізнавання облич користувачів (у разі ввімкнення такої функції), у позові вказано, що ці інструменти застосунок використовує також щодо незареєстрованих користувачів. Іншими словами, позивачі стверджують, що застосунок розпізнає обличчя третіх осіб, які можуть бути присутні на фото користувача, але при цьому не є зареєстрованими в Instagram і не надавали своєї згоди на обробку персональних даних та на умови користування застосунку.

У позові вказано, що такі дії порушують законодавство штату Іллінойс, відповідно до якого компаніям заборонено збирати біометричні дані осіб, в тому числі і відцифрований образ обличчя особи, який можливо отримати із використанням інструментів розпізнавання обличчя, без згоди цих осіб або належного повідомлення цих осіб про таку діяльність.

Реакція компанії Facebook

Прес-секретар компанії Facebook у відповідь на позов зазначила, що у позову немає достатніх підстав, оскільки Instagram не використовує технології розпізнавання обличчя.

Однак, така позиція прямо суперечить тому, що вказано в політиці конфіденційності застосунку. У ній зазначено, що у випадку використання застосунком Instagram технологій розпізнавання обличчя, застосунок повідомить про це користувача, а користувач матиме можливість контролювати використання такої функції щодо себе. Щоправда, користувачі не мають можливості перевірити чи така функція ввімкнена і чи вона використовується Instagram, оскільки відповідний функціонал не передбачений у застосунку.

Варто зазначити, що компанія Facebook вже стикалась із звинуваченнями в порушенні законодавства штату Іллінойс щодо захисту біометричних даних осіб. Зокрема, проти Facebook був поданий подібний груповий позов, який також стосувався використання компанією Facebook технологій із розпізнавання обличчя щодо користувачів без їхньої на це згоди. Для вирішення ситуації, у липні 2020 року Facebook запропонував виплатити позивачам 650 мільйонів американських доларів для врегулювання спору.

Відшкодування

Відповідно до законодавства штату Іллінойс, компанію Facebook можуть змусити виплатити від 1 000 до 5 000 доларів США за кожен встановлений факт порушення. Беручи до уваги груповий характер позову, сума відшкодування в загальному може становити близько 500 мільярдів доларів США, якщо компанію визнають відповідальною за порушення законодавства штату Іллінойс щодо захисту персональних даних. 

 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us