Реєстрація народження дитини в умовах воєнного стану
Життя триває – станом на сьогоднішній день в Україні з початку війни народилося більше 15 тисяч нових життів!
До нас надходить багато запитів про те, як можна зареєструвати народження дитини в умовах воєнного стану, враховуючи, що все частіше породіллі вимушено народжують поза межами закладу охорони здоров'я.
У зв'язку з цим інформуємо, що 04.03.2022 Міністерство охорони здоров'я України (далі – МОЗ України) затвердило наказ № 407 "Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану", який передбачає перелік документів що підтверджують факт народження дитини і дають право на реєстрацію цього факту у відділах РАЦС.
- надавали допомогу при пологах,
- здійснювали перший медичний огляд новонародженого;
- проводили перший медичний огляд породіллі після пологів.
- найменування надавача медичних послуг;
- ПІБ (по-батькові зазначається за наявності) медичного працівника;
- ПІБ (по-батькові зазначається за наявності) жінки, яка народила дитину;
- дата народження (число, місяць, рік) та стать новонародженого;
- назва населеного пункту в якому видана довідка;
- місце народження дитини (за інформацією, що надається жінкою, яка народила дитину, у разі коли місце видачі довідки не збігається із фактичним місцем народження);
- підпис медичного працівника;
- дата видачі довідки.
ІІ. Обов'язкова умова для підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я в інших випадках.
Підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я на період дії воєнного стану на території України, окрім випадків передбачених вище, проводиться надавачами медичної допомоги шляхом заповнення лікарем (за лікарською спеціальністю "Акушерство і гінекологія", "Неонатологія", "Педіатрія", "Терапія", "Загальна практика - сімейна медицина") Медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о) після проведеного огляну жінки, яка народила дитину та дитини та за умови наявності у первинно-обліковій медичній документації жінки, в тому числі в електронній системі охорони здоров'я, відомостей, що підтверджують факт вагітності такої жінки.
ІІІ. Послуга "єМалятко" недоступна. Який порядок реєстрації народження дитини?
Як роз'яснило Міністерство цифрової трансформації України (далі - Мінцифри), в умовах воєнного стану комплексна послуга "єМалятко" на порталі "Дія" наразі не працює.
Нагадаємо, що відповідно до загального правила, встановленого пунктом 3 глави 1 розділу ІIІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (далі – Правила реєстрації), державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. Якщо батьки дитини не перебувають у шлюбі, то народження дитини може бути зареєстроване за місцем проживання особи, яка визнає себе батьком дитини.
Разом з тим, у пункті 4 глави ІІІ вказаних Правил реєстрації встановлено, що орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження, мотивуючи відмову доцільністю провести її в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Таким чином, зареєструвати народження дитини можна в найближчому працюючому відділі РАЦС (здебільшого, відділи РАЦС не працюють тільки в районах активних бойових дій).
Реєстрація народження дитини здійснюється на підставі Медичного свідоцтва про народження (форм № 103/о), або довідки у довільній формі (однак, з обов'язковими реквізитами), про яку ми говорили вище.
Також Мінцифри роз'яснило, що у тому випадку, якщо Державний реєстр актів цивільного стану не буде працювати, відповідні державні органи (відділи РАЦС) повинні скласти запис у паперовій формі, а відомості до електронного реєстру будуть внесені впродовж перших п’яти днів після того, як доступ до нього відновиться.
IV. Що робити, якщо дитина була народжена до 24.02.2022 і відповідний запис було внесено до Державного реєстру актів цивільного стану, однак, внаслідок активних бойових дій батьки не змогли отримати свідоцтво про народження дитини?
Відповідно до пункту 2 глави І Правил реєстрації, про які зазначалося вище, відомості про народження фізичної особи та її походження підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.
Таким чином, у разі якщо відомості про народження дитини були внесені до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, батькам дитини (або одному з них) слід звернутися до найближчого відділу РАЦС, який працює, і отримати свідоцтво про народження дитини.
Крім того, звертаємо увагу на наявну у батьків можливість підтягнути свідоцтво про народження дитини в електронному вигляді в мобільному застосунку "Дія". Для цього необхідно внести такі реквізити як серія та номер свідоцтва про народження. З огляду на положення постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 911, електронне свідоцтво про народження має таку саму юридичну силу, що й паперове.
Бережіть себе! Все буде Україна!
Матеріал підготувала старший юрист EVERLEGAL Юлія Танцюра.
Якщо у вас є запитання, будь ласка, звертайтесь до нас в Telegram каналі.