Спрощення порядку набуття прав користування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в умовах воєнного стану
Огляд законодавства
30.03.2022 1262
24 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 7178 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану ("Закон"). Наразі Закон направлено на підпис Президенту України.
Передумови для прийняття Закону
Із введенням на території України воєнного стану було обмежено роботу Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відтак, передача земель державної та комунальної власності сільськогосподарським (с/г) товаровиробникам в порядку, визначеному земельним законодавством України, унеможливлена.
Закон передбачає особливості користування с/г землями під час дії воєнного стану та особливий порядок передачі земель державної та комунальної власності с/г товаровиробникам.
Передача земельних ділянок с/г призначення державної та комунальної власності в оренду для ведення товарного с/г виробництва
Передачу земельних ділянок с/г призначення державної та комунальної власності в оренду для ведення товарного с/г виробництва здійснюватимуть військові адміністрації.
Особливості:
- строк оренди – не більше одного року;
- розмір орендної плати – не більше 8% нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- договір оренди земельної ділянки укладається лише в електронній формі та засвідчується кваліфікованими електронними підписами орендаря та орендодавця;
- передача земельної ділянки в оренду здійснюється без проведення торгів; та
- не передаються в оренду для ведення товарного с/г виробництва землі державної та комунальної власності, що перебувають у постійному користуванні осіб, які не є державними/комунальними підприємствами.
Формування земельної ділянки з метою передачі в оренду для товарного с/г виробництва
Земельна ділянка, що підлягає передачі в оренду військовою адміністрацією для ведення товарного с/г виробництва, формується з урахуванням таких особливостей:
- земельна ділянка вважається сформованою з моменту укладення відповідного договору оренди землі в електронній формі;
- підставою для формування земельної ділянки є технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, розроблена за рішенням уповноваженої військової адміністрації та затверджена останньою. Затверджена технічна документація із землеустрою має бути додатком до договору оренди землі;
- земельній ділянці не присвоюється кадастровий номер;
- формування земельної ділянки здійснюється без внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру; та
- інформація про право оренди сформованої земельної ділянки не підлягає державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Натомість, державна реєстрація оренди здійснюється у книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану.
Поновлення договорів користування земельними ділянками с/г призначення
Договори оренди, суборенди, сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, строк яких закінчився після введення воєнного стану (тобто, після 24 лютого 2022 року), вважаються поновленими на один рік.
Особливості:
- поновлення стосується земельних ділянок с/г призначення державної, комунальної та приватної власності;
- поновлення відбувається без волевиявлення сторін; та
- для поновлення строку відповідного договору не потрібно вносити відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Обмеження щодо цільового використання земель с/г призначення, переданих в оренду районними військовими адміністраціями
Закон передбачає обмеження щодо цільового використання земельної ділянки с/г призначення, яку військова адміністрація передала в оренду для ведення товарного с/г виробництва, зокрема:
- заборона поновлення договору оренди землі та укладення договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;
- заборона передачі земельної ділянки в суборенду;
- заборона встановлення земельного сервітуту;
- заборона будувати на земельній ділянці об'єкти нерухомого майна;
- заборона відчуження, передачі в заставу (іпотеку) права користування земельною ділянкою;
- заборона поділу земельної ділянки, об'єднання її з іншою земельною ділянкою;
- заборона змінювати цільове призначення земельної ділянки; та
- відсутність переважного права на купівлю орендованої земельної ділянки у разі її продажу.
Інші особливості користування с/г землями під час дії воєнного стану
• На час дії воєнного стану забороняються:
- безоплатна передача земель державної та комунальної власності у приватну власність;
- формування земельних ділянок (крім тих, що передаються в оренду військовими адміністраціями);
- проведення земельних торгів щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок державної та комунальної власності с/г призначення. В свою чергу, незавершені земельні торги щодо набуття права оренди на землі с/г призначення державної та комунальної власності скасовуються.
• Користувачі земельних ділянок с/г призначення можуть передавати свої права землекористування іншим аграрним виробникам, які забезпечені необхідними матеріально-технічними, фінансовими та трудовими ресурсами. Така передача здійснюється без внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підставі реєстрації договорів про передачу прав землекористування у відповідній книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану.
• Військові адміністрації можуть передавати в оренду землі с/г призначення, які перебувають у постійному користуванні державних та комунальних підприємств, установ, організацій, і на яких відсутні посіви. Передумовою для передачі в оренду є письмове погодження керівника відповідного державного, комунального підприємства, установи, організації.
Матеріал підготувала юрист EVERLEGAL Лідія Ватутіна.
Якщо у вас є запитання, будь ласка, звертайтесь до нас в Telegram каналі.
Якщо у вас є запитання, будь ласка, звертайтесь до нас в Telegram каналі.