Тимчасово заборонено кредитодавцям вживати заходи з повернення простроченої заборгованості військовослужбовців

Публікації
21.06.2022 894

Сьогоднішня ситуація в країні стала новим викликом для суспільства. Війна зачепила та змінює усі сфери життя, тому необхідне впровадження нових змін в державі.

Українці наразі проживають надскладний час. Завдяки людям, що стають на захист держави, наш народ бореться за незалежність та свободу, і держава у свою чергу, повинна вживати необхідні кроки для підтримки та соціального захисту громадян, які захищають територіальну цілісність та суверенітет України, та безпосередньо яким ми завдячуємо та  будемо завдячувати за існування вільного майбутнього.  

27.05.2022 у Верховній Раді України було зареєстровано Законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про споживче кредитування" щодо врегулювання простроченої заборгованості на період дії воєнного, надзвичайного стану" (далі – "Законопроект № 7414", "Проект Закону № 7414"). 

У пояснювальній записці вказується, що даний нормативно-правовий акт буде направлений на те, щоб підвищити гарантії соціального захисту осіб, які беруть участь у відсічі збройної агресії російської федерації, членів їх сімей та найближчого оточення.

Тож розглянемо, що передбачатиме даний Проект Закону № 7414.  

 

І. Внесення змін до Закону України "Про споживче кредитування"

Для початку зазначимо, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про споживче кредитування" споживач – це фізична особа, яка уклала або має намір укласти договір про споживчий кредит.

Відтак, Проектом Закону № 7414 пропонується доповнити розділ IV "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про споживче кредитування" новим пунктом 6 2.

По-перше, абз. 1 даного пункту встановлюватиме, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та протягом шести місяців після дня його припинення або скасування кредитодавець, новий кредитор, колекторська компанія, фізичні та юридичні особи, залучені на договірних засадах кредитодавцем, новим кредитором, колекторською компанією до безпосередньої взаємодії із споживачем, його близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем або майновим поручителем, третіми особами, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію, додатково зобов’язані дотримуватися таких вимог щодо етичної поведінки:

  1. не взаємодіяти за власною ініціативою із споживачем, який у передбачений цим пунктом спосіб повідомив про свою належність до однієї з категорій, передбачених ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";
  2. не взаємодіяти за власною ініціативою з близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем або майновим поручителем споживача, зазначеного у п.п. 1 цього пункту, третіми особами, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит такого споживача та які надали згоду на таку взаємодію.

 

ІІ. Категорії осіб, на яких поширюватиметься сфера дії Законопроекту № 7414

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у Законопроекті № 7414 йдеться про:

  • військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей;
  • військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
  • військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей;
  • членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони України.

Окрім цього, заборона кредитодавцям та колекторським компаніям, а також особам, зазначеним в абзаці першому пункту 6-2, вживати заходи з повернення простроченої заборгованості поширюватиметься також і на близьких осіб, представників, спадкоємців, поручителів, майнових поручителів та третіх осіб, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію, споживачів.

 

ІІІ. Порядок повідомлення про належність споживача до категорії осіб на яких поширюється дія Законопроекту № 7414

Абз. 2 п. 6-2 Законопроекту № 7414 встановлює, що споживачі, які належать до однієї з категорій, передбачених ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та мають бажання припинити взаємодію з особами, зазначеними у абзаці першому цього пункту, на період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та протягом шести місяців після дня його припинення або скасування повідомляють про свою належність до однієї з категорій, передбачених ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", на адресу електронної пошти кредитодавця або нового кредитора.

Абз. 3, 4 п. 6-2 Проекту Закону № 7414 також передбачено, що кредитодавець або новий кредитор невідкладно повідомляють колекторську компанію, фізичних та юридичних осіб, залучених на договірних засадах кредитодавцем, новим кредитором, колекторською компанією до безпосередньої взаємодії із споживачем, його близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем або майновим поручителем, третіми особами, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію про належність споживача до однієї з категорій, передбачених ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". 

Кредитодавець, новий кредитор, колекторська компанія, фізичні та юридичні особи, залучені на договірних засадах кредитодавцем, новим кредитором, колекторською компанією до безпосередньої взаємодії із споживачем, його близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем або майновим поручителем, третіми особами, взаємодія з якими передбачена договором про споживчий кредит та які надали згоду на таку взаємодію, припиняють врегулювання простроченої заборгованості щодо якої отримано повідомлення про належність споживача до однієї з категорій, передбачених ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", невідкладно з моменту отримання ними такого повідомлення. 

Наразі Законопроект № 7414 очікує розгляду, та, можливо, буде доопрацьовуватись в комітеті з урахуванням поправок та пропозицій суб'єктів права законодавчої ініціативи. Та чи буде він прийнятий – це залишається відкритим питанням.

Однак, як бачимо, запропоновані ним зміни направлені на встановлення тимчасової, на період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та протягом шести місяців після дня його припинення або скасування, заборони на врегулювання простроченої заборгованості щодо осіб, які належать до однієї з категорій, передбачених ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", зокрема, щодо військовослужбовців, членів їх сімей, також їх близьких осіб, представників, спадкоємців, поручителів, майнових поручителів. 

 

За додатковою консультацією звертайтеся до команди EVERLEGAL.

Наш експерт: юрист Олена Сінько

Ми у соцмережах: FacebookLinkedInвeбсайтTelegram

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us