Відповідальність за фото- та відеозйомку переміщень військовослужбовців, зброї і техніки

Тиша заради безпеки

Сьогодні суспільство зіткнулось із зовсім іншою реальністю, яка почала диктувати свої суворі правила. Навіть просто, здавалося б, звичайне відео або фото, опубліковане у соціальній мережі, може призвести до жахливих та непоправних наслідків.

З огляду на цю ситуацію, 24.03.2022 Верховна Рада України ухвалила Законопроект № 7189 "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому розповсюдженню інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану" (далі – "Законопроект № 7189", "Закон № 2160-ІХ"), а 26.03.2022 він вже був підписаний Президентом України (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39273). 

 

І. Криміналізація несанкціонованого поширення інформації


Розділ І "Злочини проти основ національної безпеки України" Кримінального кодексу України (далі – "КК України") доповнено статтею 114-2 "несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану". 

Частина 1 цієї статті визначає, що поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, у тому числі про їх переміщення територією України, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України чи Міністерством оборони України або в офіційних джерелах відповідних відомств країн-партнерів, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.

Частина 2 передбачає, що поширення інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

Частина 3 встановлює, що дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб або з корисливих мотивів, або з метою надання такої інформації державі, що здійснює збройну агресію проти України, чи незаконним збройним формуванням, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років. 

Таким чином, встановлюється відповідальність за поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, у тому числі про їх переміщення територією України, та поширення інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості. Тобто, диспозицією даної статті охоплюються такі дії, як публікування фото- та відеоматеріалів.

 

ІІ. Хто може бути притягнутий до відповідальності? 


Слід розглянути питання суб'єкта даного кримінального правопорушення, тобто хто може бути притягнутий до відповідальності? 

За загальним правилом, відповідно до ч. 1 ст. 22 КК України кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення кримінального правопорушення виповнилося шістнадцять років. Частина 2 даної статті передбачає виключний перелік кримінальних правопорушень, відповідальність за які настає від чотирнадцяти до шістнадцяти років. Зміни в дану частину Законом № 2160-ІХ не вносились. Отже, відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 114-2 КК України, наставатиме з шістнадцяти років для фізичних осіб. 

Окрім цього, вчинення уповноваженою особою юридичної особи від її імені та в її інтересах кримінального правопорушення, передбаченого, зокрема, статтею 114-2 КК України, є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру.

З огляду на наведене, відповідальність за статтею 114-2 КК України будуть нести як фізичні так і юридичні особи. 

Однак, залишається все-таки відкритим питання, чи може вважатись поширенням інформації повідомлення про неї лише одній людині, наприклад, шляхом смс-повідомлення або через телефонний дзвінок? 

 

ІІІ. Чи передбачено можливість звільнення від відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності?


Зауважимо, що звільнення від кримінальної відповідальності за злочин, передбачений даною статтею, у зв'язку із закінченням строків давності не передбачається, тобто, давність у такому випадку не застосовуватиметься (перелік ч. 5 ст. 49 КК України доповнено статтею 114-2 КК України).

 

IV. Підслідність кримінальних правопорушень, передбачених статтею 114-2 КК України, та порядок розслідування. Зміни до Кримінального процесуального кодексу України


Законом № 2160-ІХ вносяться відповідні зміни також до Кримінального процесуального кодексу України (далі – "КПК України"), якими закріплено підслідність щодо розслідування кримінального правопорушення, передбаченого статтею 114-2 КК України, за слідчими органів безпеки, а також поширено на таке кримінальне правопорушення можливість спеціального досудового розслідування (in absentia), тобто за відсутності підозрюваного.

Відповідно до статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими КПК України, з урахуванням положень глави 24 1 КПК України, на підставі ухвали слідчого судді. 

 

У пояснювальній записці до Проекту Закону № 7189 (https://ips.ligazakon.net/document/view/gi07118a?an=14&ed=2022_03_22) зазначено, що з метою встановлення справедливого покарання для осіб, які здійснюють навмисне та незаконне розповсюдження інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, а також інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи інших військових формувань України, пропонувалося прийняти даний Законопроект. 

Він покликаний запобігти вчиненню відповідних злочинів та передбачити інші відповідні покарання для осіб, які навмисне та незаконно розповсюджують інформацію про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, а також інформацію про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи інших військових формувань України, шляхом встановлення кримінальної відповідальності за відповідні діяння.

Однак, як буде працювати на практиці дана конструкція залишається відкритим питанням, адже є досить багато обставин, які необхідно враховувати індивідуально, що у свою чергу може призвести до різного застосування даної норми. Тож, наскільки це буде дієвим механізмом і з якими труднощами можна зіткнутись покаже тільки час. 

Все ж, зміни, що вносяться Законом № 2160-ІХ направленні на те, щоб, у першу чергу, запобігти поширенню інформації, яка може так чи інакше зашкодити безпеці людей та країни, адже, на жаль, відомі випадки, коли звичайне відео, опубліковане в соціальній мережі, може спричинити настання непоправних наслідків. Жахлива реальність сьогодення диктує свої правила. Тому, наразі слід уважно ставитись до своїх публікацій та не розповсюджувати інформацію, передбачену статтею 114-2 КК України, будь-яким чином. Пам'ятаємо, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (стаття 68 Конституції України).

 

Ми в тиші впевнено крокуєм у завтра
Робимо все те, що залежить від нас
Любові і шани світу наша країна варта
Яка демонструє незламну волю кожен раз… 
Із вірою в серці йдемо разом у вільне майбутнє!  

 

Матеріал підготувала юристка EVERLEGAL Олена Сінько.
Якщо у вас є запитання, будь ласка, звертайтесь до нас в Telegram каналі. 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us