Як стати волонтером в очах податкової?

Сьогодні сотні, якщо не тисячі українців збирають кошти на придбання авто, тепловізорів, оптики, медичних засобів та багатьох інших речей для потреб військових, медиків та рятувальників, що захищають нашу Батьківщину від збройної агресії Російської Федерації, а також вимушених внутрішніх переселенців.

Згідно з чинним податковим законодавством такі кошти є доходом фізичної особи, який підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (18%) та військовим збором (1,5%).

Для зменшення фінансового ресурсу, що не буде спрямований на основну ціль його акумулювання – допомогу обороні України, та мінімізації податкових ризиків волонтери, які збирають кошти для військових та інших осіб, які працюють на благо Вітчизни, мають право зареєструватись в Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС), який ведеться органами Державної податкової служби.

 

Відповідно до підпункту "б" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 розділу IV ПК України сума (вартість) благодійної допомоги, отриманої благодійниками – фізичними особами, які внесені до цього Реєстру волонтерів, що використана для надання благодійної допомоги на користь учасників АТО/ООС, визначених у пункті "а" підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 розділу IV ПК України, а також на відшкодування документально підтверджених витрат волонтера, пов’язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку для цілей справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Напочатку березня 2022 року Верховна Рада України внесла зміни до підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 розділу IV ПК України, додавши до виключень з доходів фізичної особи суми благодійної допомоги, отриманої учасниками бойових дій, пов'язаних зі збройною агресією Російської Федерації після 24 лютого 2022 року.

Однак станом на дату підготовки цього матеріалу не було внесено відповідних змін щодо коштів, що зібрані волонтерами на ці цілі. Тобто для кінцевих отримувачів така допомога не вважається доходом для цілей оподаткування, але для самого волонтера – такі кошти включаються до оподатковуваного доходу фізичної особи.

Тому залишається сподіватись, що парламентарі звернуть на це увагу та актуалізують чинне правове регулювання відповідно до вимог часу.

 

Разом з тим, механізм реєстрації фізичних осіб у Реєстрі волонтерів встановлений Порядком формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС), затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 жовтня 2014 року № 1089, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2014 року за № 1471/26248.

Згідно з цим Порядком для реєстрації у Реєстрі волонтерів фізична особа, яка досягла 18-річного віку, має подати заповнену заяву за формою № 1-РВ з позначкою "Включення до реєстру" особисто до будь-якого органу ДПС або поштою чи через уповноваженого представника – до органу ДПС за основним місцем свого обліку (адресою реєстрації місця проживання/перебування).

При цьому у разі особистого подання заяви волонтер має пред'явити свій паспорт громадянина України (іноземці та особи без громадянства – документ, що підтверджує законність перебування на території України), а також долучити до заяви:
 
  • (1) копію картки фізичної особи – платника податків (довідки про присвоєння ідентифікаційного номера), або копію сторінки паспорта у формі книжечки/зворотного боку паспорта у формі картки, до якої внесені дані про РНОКПП, або сторінки паспорта у формі книжечки, до якої внесена відмітка про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, або зворотного боку паспорта у формі картки, в якому проставлене слово "відмова", та пред'явити оригінал відповідного документа; та
  • (2) довідку (довідки) банку про відкриття/закриття рахунку за формою № 4-РВ, що призначений для здійснення благодійної діяльності.
 
Якщо документи направляються поштою, то підпис волонтера на заяві та копія довідки (довідок) за формою № 4-РВ мають бути засвідчені нотаріально, а до заяви додатково долучається копія паспорту громадянина України, а для іноземців та осіб без громадянства – копія документа, що підтверджує законність перебування на території України.
 
Якщо документи подаються уповноваженим представником, то окрім заяви, картки фізичної особи – платника податків та довідки (довідок) за формою № 4-РВ представник також надає копію паспорта волонтера (для іноземців та осіб без громадянства –документа, що підтверджує законність перебування на території України) і копію нотаріально посвідченої довіреності волонтера про уповноваження представника на подання такої заяви, а також пред'являє оригінал такої довіреності та свого паспорту.
 
 
Орган ДПС включає заявника до Реєстру волонтерів протягом 1 робочого дня з дня отримання заяви. Датою включення волонтера до Реєстру є дата внесення відповідного запису до Реєстру.

У разі зміни у даних волонтера, що зазначаються у заяві, відкриття та/або закриття банківських рахунків, що призначені для здійснення благодійної діяльності, волонтер має протягом 30 календарних днів після виникнення відповідних змін подати до органу ДПС заяву з позначкою "Зміни" у такому самому порядку, як і при включенні до Реєстру волонтерів (особисто до будь-якого органу ДПС або поштою чи через представника – до органу ДПС за основним місцем свого обліку; з долученням відповідних документів).
 

Спільними зусиллями – до перемоги!
 
 
 
Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us