Заборона TikTok у США або як національній безпеці США загрожують соціальні мережі?

Новини ІТ
02.09.2020 758

7 серпня 2020 року стало відомо, що Президент США Дональд Трамп підписав декілька указів, відповідно до яких доступ до китайських застосунків WeChat та TikTok повинен бути заблокований на усій території США через 45 днів. В указах йдеться про те, що поширення у США мобільних застосунків, які були розроблені та належать китайським компаніям, загрожує національній безпеці, зовнішній політиці та економіці США. 

Єдиний вихід для уникнення блокування, який адміністрація Президента США залишила власникам застосунків, – це продати свої американські активи американським інвесторам.

Цікаво, що у 2016 році подібні події трапилися із американською компанією Uber. Через вплив китайської влади (зокрема через підтримку компанії Didi Chuxing Co. – головного конкурента Uber на китайському ринку), Uber був змушений продати свої китайські активи Didi Chuxing Co.

WeChat та TikTok у "світі застосунків"

WeChat та TikTok – це популярні китайські соцмережі із кількома сотнями мільйонів користувачів.

Застосунок TikTok – це китайський стартап-єдиноріг компанії ByteDance. TikTok надає можливість знімати та поширювати короткі відео і є однією із найпопулярніших платформ в Азії, а віднедавна і у світі. У США кількість користувачів TikTok становить близько 80 мільйонів осіб. 

WeChat є месенджером китайської компанії Tencent, який надає змогу надсилати повідомлення, ділитися фото та відео, обробляти фото, а також здійснювати грошові перекази та оплачувати послуги. Загальна кількість користувачів WeChat у 2019 році перевищила мільярд. Пропри те, що переважна більшість користувачів WeChat знаходиться у Китаї, у США близько 19 мільйонів людей щодня користуються застосунком. 

Які причини видання указів? 

В указах Президента США йдеться про те, що китайські застосунки не можуть збирати дані про американських громадян, а тому повинні бути продані американським інвесторам.

Офіційною причиною видання указів є звинувачення WeChat та TikTok у незаконному зборі персональних даних. Ще у лютому 2018 року стало відомо про те, що TikTok незаконно збирав дані дітей без згоди їх батьків у США. За це розробників оштрафували відповідно до законодавства США на 5,7 мільйонів доларів США.

Наприкінці грудня 2019 року було запроваджено заборону на використання TikTok для службовців армії США, а у січні 2020 року – для співробітників Державного департаменту і Міністерства внутрішньої безпеки США.

До видання указів щодо блокування китайських застосунків також призвів той факт, що WeChat та TikTok, як китайські застосунки, дотримуються законів Китаю щодо цензури та перехоплення вмісту, у зв'язку з чим дані користувачів застосунків можуть бути доступні державним органам Китаю. 

Окрім питання захисту персональних даних, важливе значення у цій ситуації мають також напружені політичні та економічні відносини між США та Китаєм. США та Китай змагаються між собою за першість у кіберпросторі, і значний обсяг інформації, яку збирають WeChat та TikTok, потенційно може слугувати перевагою для Китаю. 

Однак варто зазначити, що докази неправомірних дій WeChat та TikTok не були опубліковані, і усі звинувачення залишаються на рівні підозр. TikTok зі своєї сторони запевняє, що не ділився і не ділитиметься із Китаєм даними некитайських користувачів.

Який можливий вихід із конфлікту?

Наразі TikTok та Microsoft ведуть переговори щодо викупу китайського застосунку. Поки що деталі транзакції невідомі, і незрозуміло, чи відбудеться вона взагалі. Спрогнозувати наслідки цієї ситуації доволі важко, оскільки конфлікт має політичний характер.

TikTok готується захищати свої права у суді: 24 серпня 2020 року компанія подала позов до федерального суду штату Каліфорнія. У позові TikTok стверджував, що адміністрація Президента США не надала "справедливого шансу" відповісти на звинувачення у тому, що застосунок становить загрозу для національної безпеки США.

Ситуація із блокуванням WeChat та TikTok не є винятковою. У червні 2020 року Індія заборонила TikTok, WeChat та ще ряд китайських мобільних застосунків після збройних зіткнень на кордоні Китаю та Індії. Обґрунтовуючи свої дії, уряд Індії зазначив, що ці застосунки не забезпечили конфіденційність та безпеку даних своїх користувачів, чим завдали шкоди суверенітету, цілісності та державній безпеці Індії. Як стверджував уряд Індії, дані про індійських користувачів несанкціоновано передавались і зберігались на іноземних серверах, використовувались організаціями, ворожими для національної безпеки і оборони Індії. 

 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us