Законодавчі зміни: дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства

Наприкінці минулого року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні і надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном" №2623-IX від 21 вересня 2022 року ("Закон"). Зміни стосуються, зокрема, підстав, порядку видачі, продовження дії та скасування дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства ("Дозвіл").

Умови працевлаштування

До набрання чинності Законом, роботодавець був зобов'язаний отримати Дозвіл на кожну посаду, на яку збирався працевлаштувати іноземця чи особу без громадянства. 

Тепер, незалежно від кількості посад, які займає у роботодавця іноземець, роботодавцю достатньо отримати лише один Дозвіл. У цьому разі строк дії трудового договору на посаді за сумісництвом не повинен перевищувати строку дії Дозволу за основним місцем роботи.

Відповідно, якщо особа працевлаштована в двох роботодавців, то кожен з них повинен отримати Дозвіл на такого іноземного працівника.

Закон додатково передбачив для осіб без громадянства можливість суміщати роботу на посаді, визначеній Дозволом, із роботою на посаді тимчасово відсутнього працівника. Важливо, що таке суміщення має тривати не більше 60 календарних днів протягом року.

Також Закон передбачив право роботодавця отримати Дозвіл для іноземців-здобувачів вищої освіти, які мають намір працювати в Україні, за умови початку роботи не пізніше, ніж 30 календарних днів до завершення навчання.

Умови оплати праці

До вступу в силу Закону, іноземці та особи без громадянства повинні були отримувати заробітну плату не нижче певного мінімуму як умову для отримання Дозволу (крім певних професій).

Закон скасовує вимогу щодо мінімуму заробітної плати для працевлаштування іноземців та осіб без громадянства.

Отримання / продовження дії Дозволу

Порядок подання документів

Законом розширений перелік способів для подання заяви та документів для отримання / продовження дії Дозволу.

Відтепер, роботодавець зможе подати заяву та документи:

(a)    поштовим відправленням з описом вкладення; 

(b)    через електронний кабінет роботодавця, портал Дія (за можливості); або

(c)    через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Законом також уточнено, що заява про продовження дії Дозволу подається не пізніш як за 20 і не раніше ніж за 50 календарних днів до закінчення строку дії такого Дозволу.

Плата за отримання / продовження дії Дозволу

Законом збільшено розмір плати за видачу та продовження дії Дозволів. Наприклад, за видачу Дозволу зі строком дії до 6 місяців доведеться сплатити три прожиткові мінімуми для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем або його уповноваженою особою подано документи. В 2023 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2 684 грн.

Також Закон розширює перелік підстав для безоплатної видачі або продовження дії Дозволу. Наприклад, безоплатно отримати Дозвіл можна для (і) іноземців-здобувачів вищої освіти, які мають намір працевлаштування, за умови початку роботи не пізніше, ніж 30 календарних днів до завершення навчання, (іі) осіб, які брали участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації проти України тощо.

Інші нововведення

Окрім вищезазначеного, Закон передбачає:

(a) можливість безкоштовно отримати дублікат Дозволу у разі його втрати / пошкодження шляхом направлення заяви у довільній формі до місцевого центру зайнятості;

(b) додаткові підстави для скасування Дозволу (наприклад, у разі несплати роботодавцем ЄСВ за особу протягом двох місяців з дати укладення трудового договору); та

(c) обов'язкове погодження з органами СБУ питання видачі та продовження дії Дозволу для застосування праці громадян російської федерації та Республіки Білорусь.

***

Слідкуйте за нашими оновленнями, аби вчасно дізнаватися про прийняття та набрання чинності цього та інших Законів.

ЗАВАНТАЖИТИ ОГЛЯД

Джерело: Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні і надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном" №2623-IX від 21 вересня 2022 року.

Наші експерти: Юлія Кильчинська, Юлія Шарабар, Нікіта Воротніков.

Як ми можемо Вам допомогти:

  • отримання, продовження дії та скасування дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
  • отримання, продовження дії та скасування дозволів на тимчасове або постійне проживання в Україні;
  • підготовка установчих документів, юридичний супровід створення, реорганізації та припинення бізнесу, призначення або зміна керівників юридичних осіб;
  • консультування щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації прав;
  • оформлення довіреностей в Україні та за кордоном на вчинення реєстраційних дій; та
  • консультування щодо дотримання вимог українського законодавства, зокрема у період дії воєнного стану.

 

Посилання: Facebook, LinkedIn, вeбсайт, Telegram

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us