Збільшення тарифу на передачу електроенергії та спір між Гарантованим покупцем і Укренерго

Із 1 серпня 2020 року застосовується новий розмір тарифу на передачу електроенергії. Так, 11 липня 2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ("НКРЕКП") прийняла постанову № 1329, якою передбачено збільшення тарифу зі 155,40 грн/МВт*год до 240,23 грн/МВт*год. 

Таке збільшення розміру тарифу спрямоване, зокрема, на погашення заборгованості ПрАТ "НЕК "Укренерго" ("Укренерго") перед ДП "Гарантований покупець" ("Гарантований покупець").

Як утворилась заборгованість Укренерго перед Гарантованим покупцем та для чого НКРЕКП збільшувати тариф?

Для розрахунків з виробниками електроенергії з ВДЕ Гарантований покупець залучає, зокрема, кошти, отримані ним від Укренерго за надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з ВДЕ, яка становить різницю між вартістю електроенергії за "зеленим" тарифом та виручкою від її продажу на ринку ВДЕ.

Розмір вартості таких послуг визначає НКРЕКП. Так, протягом січня-серпня 2020 року НКРЕКП прийняла ряд постанов про затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з ВДЕ. Відповідно до Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, Укренерго як оператор системи передачі зобов'язане оплатити послугу Гарантованого покупця протягом одного робочого дня після рішення НКРЕКП про затвердження її розміру. 

Починаючи із січня 2020 року, Укренерго порушує порядок оплати послуги Гарантованому покупцю, що призвело до виникнення боргу Укренерго перед Гарантованим покупцем. Відтак, заборгованість Укренерго є основною причиною заборгованості Гарантованого покупця перед виробниками ВДЕ.

Укренерго не здійснило необхідних платежів на користь Гарантованого покупця, в результаті чого заборгованість Укренерго накопичувалась. У зв'язку із цим ще в квітні 2020 року Гарантований покупець звернувся із заявою до НКРЕКП щодо вжиття заходів для врегулювання ситуації із погашенням заборгованості Укренерго.

НКРЕКП повідомило, що рішення про збільшення тарифу на передачу електроенергії спрямоване на забезпечення цілісної, збалансованої роботи Укренерго, Гарантованого покупця, ДП "НАЕК "ЕНЕРГОАТОМ", ПрАТ "Укргідроенерго" та якнайшвидшого врегулювання проблемних питань в електроенергетичній сфері.

Наразі заборгованість Укренерго досі не погашено. Як повідомляє прес-служба Гарантованого покупця, станом на 31 серпня 2020 року вона становить 20,35 млрд грн.

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us