Чи може роботодавець накладати дисциплінарні стягнення за відмову вакцинуватися від COVID-19

Публікації
08.10.2021 687

У зв'язку із пандемією COVID-19, роботодавці наполегливо рекомендують своїм працівникам вакцинуватися, навіть у примусовій формі. Однак чи може працівник відмовитися від щеплень без негативних для себе наслідків, як-от засобів примусу чи дисциплінарних стягнень? На це запитання Міністерство економіки України ("Мінекономіки") надало відповідь у своєму листі-роз'ясненні від 20 серпня 2021 року щодо неправомірності застосування роботодавцем до працівника заходів примусу та/або дисциплінарного стягнення за відмову вакцинуватися від коронавірусної хвороби COVID-19. 

Мінекономіки закцентувало увагу на двох напрямках аналізу: законодавства у сфері охорони здоров'я та праці.

  • По-перше, будь-яка медична допомога фізичній особі здійснюється за її згоди. Відповідно, без її згоди жодні методи діагностики, профілактики чи лікування, зокрема профілактичні щеплення, не застосовуються. Ба більше, кожен пацієнт має бути обізнаний і про наслідки відмови від вакцинування, і про можливі поствакцинальні ускладнення. 

Таким чином, вакцинування є добровільним. Тому ніхто не може зазнавати проявів дискримінації на цій підставі. 

  • По-друге, Основний Закон України закріплює право кожного на працю, зокрема, захист від незаконного звільнення. Кодекс законів про працю, натомість, чітко визначає випадки, коли можуть бути накладені дисциплінарні стягнення чи розірвано трудовий договір. Відмова від вакцинування не підпадає під жодну із підстав. 

Так, відповідно до ст.40 КЗпП, трудовий договір може бути розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у разі виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі через стан здоров’я, що перешкоджає продовженню такої роботи. Однак посилання на стан здоров'я як на підставу для звільнення зобов'язане підкріплюватися фактичними даними, які підтверджують стійке зниження працездатності. У такому разі необхідно довести, що через стан здоров'я працівник не може належно виконувати покладені на нього трудові обов’язки чи їх виконання протипоказано за станом здоров’я.

Водночас, стягнення, як-от догана чи звільнення, може бути накладене у разі порушення трудової дисципліни. Йдеться про невиконання чи неналежне виконання з вини працівника покладених на нього трудових обов’язків. Оскільки вакцинування не є трудовим обов'язком працівника, відповідна відмова не може вважатися порушенням трудової дисципліни.

Тому Мінекономіки дійшов висновку, що роботодавець не має правових підстав примушувати працівників вакцинуватися, або притягувати до дисциплінарної відповідальності у разі відмови. 

Детальніше із листом-роз'яснення Мінекономіки можна ознайомитися за посиланням. 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Юлія Кильчинська

Старший юрист

kylchynska@everlegal.ua

 

Ольга Городнюк

Юрист

horodniuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us