Електронний паспорт на законодавчому рівні прирівняли до його фізичного аналога

Новини ІТ
15.04.2021 1238

30 березня 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" ("Закон"). На даний момент Закон направлений на підпис Президенту України. Для ознайомлення доступний текст Закону, підписаний Головою Верховної Ради України 2 квітня 2021 року. 

Закон було розроблено з метою закріплення на законодавчому рівні можливості використання громадянами України у електронному вигляді інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки (має назву "е-паспорт") та у паспорті громадянина України для виїзду за кордон (має назву "е-паспорт для виїзду за кордон").

Е-паспорт у мобільному додатку Порталу Дія 

Використання е-паспорта громадянами України можливе з квітня 2020 року завдяки мобільному додатку Порталу Дія. Така можливість забезпечується у межах реалізації експериментального проєкту, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України № 278 від 15 квітня 2020 року "Про реалізацію експериментального проєкту щодо застосування відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, та відображення в електронному вигляді інформації, що міститься у паспорті громадянина України для виїзду за кордон" ("Постанова № 278").

Наразі кількість громадян України, які користуються е-паспортами через мобільний додаток Порталу Дія, становить близько 5 мільйонів осіб. Це і не дивно, адже механізм простий та зрозумілий: для замовлення е-паспорта та/або е-паспорта для виїзду за кордон особі необхідно встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, та пройти електронну автентифікацію.

Експериментальний проєкт Кабінету Міністрів України має позитивну динаміку реалізації, однак він є тимчасовим, що унеможливлює використання громадянами України е-паспорту та е-паспорту для виїзду за кордон після 2021 року.

Які переваги надає Закон?

Після набрання чинності Закону та розроблення Кабінетом Міністрів України порядку формування е-паспорта та е-паспорта для виїзду за кордон, їх електронних копій та їх перевірки органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами Закон замінить собою тимчасову Постанову № 278. Таким чином, можливість використання документів у електронному вигляді буде закріпленою на законодавчому рівні та доступною постійно. 

Незважаючи на це, все ж залишається декілька винятків, коли застосування е-паспортів неможливе, а саме:

  • перетинання державного кордону України, крім випадків необхідності підтвердження особи громадянина України при в'їзді в Україну;
  • в'їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї; та
  • в'їзд, перебування, проживання або пересування у межах прикордонної смуги, вихід у територіальне море та внутрішні води України.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

 

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us