Коментар Гарантованого покупця щодо судових позовів на ринку ВДЕ

11 червня 2021 року Державне підприємство "Гарантований покупець" (надалі – "Гарпок") висловило офіційну позицію щодо судових позовів від виробників електроенергії із відновлюваних джерел (надалі – "ВДЕ"). Нагадаємо, що відповідно до цих позовів виробники ВДЕ хочуть стягнути з Гарпока близько 1,5 млрд грн. заборгованості. 

Так, у своїй позиції Гарпок наголошує, що виробники ВДЕ отримують неповну оплату електроенергії з вини НЕК "Укренерго", а не з вини Гарпока. Так, Гарпок зазначає, що оплата електроенергії виробникам ВДЕ залежить виключно від повної та своєчасної оплати послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії НЕК "Укренерго. 

Також, Гарпок наголосив, що звернення виробників ВДЕ до суду із позовами про стягнення заборгованості із Гарпока є нераціональними. Серед пояснень такої позиції, Гарпок, зокрема, зазначив наступне: 

  • Задоволення позовних вимог виробників ВДЕ може мати деструктивний ефект на виробників ВДЕ та дестабілізаційний вплив на енергетичну галузь України в цілому. Однак, в чому саме проявляться такі негативні наслідки, Гарпок не пояснює. 
  • Другим негативним наслідком спроб стягнути заборгованість із Гарпока в судовому порядку зазначено порушення пропорційності оплати електроенергії за "зеленим" тарифом, що є основним принципом розрахунків Гарпока за придбану електроенергію.

Загалом, Гарпок наголосив на неефективності судового способу вирішення проблеми на ринку ВДЕ та висловив повагу до більшості виробників ВДЕ, які утрималися від судового звернення. Зокрема, за інформацією Гарпок, жоден великий виробник ВДЕ не звертався до суду для стягнення заборгованості. 

Крім цього, Гарпок наголосив на спробах мирного досудового регулювання питань з виробниками ВДЕ, які вже звернулися до суду. Так, наразі 26 виробників ВДЕ відмовляються від своїх позовних вимог або подають заяви про залишення позовних заяв без розгляду в результаті переговорних процесів між сторонами.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us