Накопичувачі енергії як нові учасники ринку електричної енергії

Останнім часом на ринку відновлювальних джерел енергії ("ВДЕ") в Україні активно обговорюється питання розвитку систем накопичення енергії. За інформацією Європейської комісії, накопичення енергії відіграє важливу роль у переході до вуглецево-нейтральної економіки. Системи накопичення енергії сприяють балансуванню електромереж та заощадженню надлишки енергії, підвищенню енергоефективності та інтеграції більшої кількості відновлюваних джерел енергії в електромережі.

Україна наразі працює над розробкою законодавчої бази, спрямованої на розвиток систем накопичення енергії. Так, 5 травня 2021 року у профільний комітет Верховної Ради України було передано законопроєкт № 5436 ''Про внесення до змін законів України щодо питання впровадження накопичувачів енергії'' (''Законопроєкт № 5436''), який передбачає запровадження механізмів для стабільної роботи енергетичної системи. 

Законопроєкт № 5436 визначає, що накопичення енергії – це діяльність з відбору електричної енергії з об'єктів електроенергетики, зберігання її, в тому числі перетворення її в іншу форму енергії за допомогою фізичних та хімічних процесів, та подальше перетворення такої енергії в електричну енергію, з метою відпуску електричної енергії в об'єднану енергетичну систему України. Окрім цього, Законопроєкт № 5436 також вводить нового учасника ринку електричної енергії – оператора накопичувача енергії. Ним є фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка отримала відповідну ліцензію та здійснює діяльність з накопичення енергії. Оператор накопичувача енергії зможе здійснювати купівлю-продаж електроенергії відповідно до існуючих правил ринку електроенергії в Україні. В той же час, оператору накопичувача енергії забороняється здійснювати діяльність з передачі та розподілу електричної енергії, виконання функцій оператора ринку та гарантованого покупця. 

Більше того, 11 та 19 травня 2021 року було зареєстровано два альтернативні законопроєкти: законопроєкт № 5436-1 ''Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення енергетичної безпеки та розвитку систем накопичення енергії'' (''Законопроєкт № 5436-1'') та законопроєкт № 5436-2 ''Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії та торгівлі на електронних аукціонах'' (''Законопроєкт № 5436-2''). За своїм змістом та суттю обидва альтернативні законопроєкти здебільшого схожі. Так, Законопроєкт № 5436-1 та Законопроєкт № 5436-2 надають визначення системи накопичення енергії та оператора системи накопичення енергії як учасника ринку. Обидва законопроєкти описують права на обов'язки оператора накопичувача енергії, додатково зазначаючи про обмеження зобов'язань операторів системи розподілу та системи передачі. Зокрема, такі оператори не мають права володіти, розробляти та експлуатувати системи накопичення енергії, крім випадків, передбачених законом. Щодо суттєвих відмінностей, то Законопроєкт № 5436-2 окрім особливостей роботи систем накопичення енергії також описує процедуру проведення електронного аукціону з купівлі-продажу електричної енергії (аукціону, який проводиться оператором ринку). Законопроєкт №5436-1 та Законопроєкт №5436-2 було надано на ознайомлення профільному комітету 18 та 24 травня 2021 року відповідно.

Наразі невідомо, який із законопроєктів матиме перевагу у сфері правового регулювання. Андрій Герус, голова Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, зазначає, що вищезазначені законопроєкти будуть підлягати детальному обговоренню задля винайдення оптимальної моделі розвитку та стимулювання ринку накопичення енергії.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us