В Україні на час воєнного стану вдосконалено регулювання трудових відносин для малого та середнього бізнесу
Огляд законодавства
16.08.2022 1428
17 серпня 2022 року Президент підписав Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення регулювання трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва та зменшення адміністративного навантаження на підприємницьку діяльність" ("Закон"), який покликаний вдосконалити регулювання трудових відносин для малого та середнього бізнесу в умовах воєнного стану.
Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та втратить чинність з дня припинення або скасування воєнного стану.
Нагадуємо, що суб'єктами малого бізнесу вважаються компанії, які відповідають наступним критеріям:
- середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб; та
- річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму 10 мільйонів євро.
У суб'єкта середнього бізнесу наведені вище показники не повинні перевищувати 250 осіб та 50 мільйонів євро відповідно.
Нижче наводимо особливості врегулювання трудових відносин в умовах спрощеного режиму в трудовому договорі ("Договір"), а також інші умови такого спрощеного режиму.
I. Істотні умови Договору та його укладення
Закон передбачає ряд умов, що є істотними умовами Договору. Зокрема, в Договорі обов'язково потрібно передбачити такі положення:
- строки повідомлення про розірвання Договору з ініціативи роботодавця;
- порядок обміну інформацією між сторонами, наприклад щодо припинення Договору чи зміни його умов, повідомлення працівника про зміну істотних умов праці у разі їх погіршення;
- умови нерозголошення комерційної таємниці, забезпечення захисту інтелектуальної власності; та
- розмір компенсації працівнику за порушення строків виплати заробітної плати.
Сторони можуть домовитись про укладення Договору у формі електронного документа із використанням електронних підписів.
II. Припинення Договору
Підстави для припинення Договору
Сторони можуть визначити додаткові підстави для припинення трудових відносин у Договорі.
Водночас, у разі обрання спрощеного режиму роботодавець має право розірвати Договір із будь-якої підстави не передбаченої трудовим законодавством. Крім того, Закон не містить вимоги, щоб вичерпний перелік підстав для звільнення був визначений у Договорі.
Порядок розірвання Договору з підстав, не передбачених трудовим законодавством
Якщо роботодавець бажає скористатись такою можливістю і звільнити працівника з підстав, що не визначені трудовим законодавством, він зобов'язаний дотриматись наступних вимог:
- повідомити працівника про розірвання Договору у строк, встановлений в Договорі;
- обґрунтувати причини такого розірвання; та
- надати працівнику компенсацію, розмір та порядок виплати якої встановлюється у Договорі.
Договір розривається або у двосторонньому (шляхом підписання сторонами додаткової угоди), або односторонньому порядку (шляхом надсилання роботодавцем працівнику офіційного повідомлення про розірвання Договору).
У разі розірвання Договору в односторонньому порядку повідомлення повинне бути надіслане:
- у спосіб, визначений Договором; або
- (рекомендованим відправленням з поштовим описом вкладення.
В такому випадку Договір вважається розірваним (і) з наступного робочого дня після дати вручення офіційного повідомлення або (іі) через сім календарних днів з дня надходження поштового відправлення у поштове відділення за адресою працівника.
При цьому, роботодавцю потрібно пам'ятати про обов'язок провести розрахунок з працівником у день звільнення або не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
III. Інші умови спрощеного режиму
Відпустки
Щорічна відпустка може бути розділена на відпустки будь-якої тривалості за бажанням працівника.
За замовчуванням, заробітна плата за час відпустки виплачується до початку відпустки, але в трудовому або колективному договорі може бути передбачено інше.
Робота у надурочний і нічний час, у святкові, неробочі і вихідні дні
Договір може передбачати окреме регулювання щодо роботи в надурочний і нічний час, у святкові, неробочі і вихідні дні, а саме підстави і порядок залучення працівника, розмір оплати (але не менший, ніж передбачений Кодексом законів про працю).
Для залучення працівника за Договором до роботи в надурочний час не потрібно отримувати дозвіл профспілки.
Ведення документації
Вимоги щодо ведення документації з кадрових питань, прийняття локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчої документації не поширюються на роботодавців, які застосовують спрощений режим.
Слідкуйте за нашими оновленнями, аби вчасно дізнаватися про ключові зміни в трудовому законодавстві, прийняття та набрання чинності цим та іншими законами.
*****
Як ми можемо вам допомогти:
- консультування щодо дотримання вимог трудового законодавства, у тому числі у період дії воєнного стану;
- оформлення документів з питань трудових відносин, зокрема трудових договорів і контрактів, наказів та розпоряджень роботодавця, внутрішніх положень, у тому числі з урахуванням вимог щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану;
- припинення трудових відносин, зокрема із топ-менеджментом, ключовими працівниками та в із врахуванням особливостей режиму воєнного стану;
- судове представництво у трудових спорах;
- оптимізація залучення персоналу на підставі трудових та цивільно-правових договорів; та
- юридичний супровід у справах щодо оскарження рішень державних органів у випадку виявлення порушень законодавства про працю.