Передача прав на комп'ютерні програми: як це працює в США

Новини ІТ
17.03.2021 1818

Передача прав на комп'ютерні програми є поширеною практикою у світі ІТ-бізнесу: розробник створив програму, а компанія бажає розпоряджатись такою програмою і правами на неї. Зазвичай для таких операцій використовують шаблонні договори, а кожна із компаній має свій розроблений алгоритм передачі прав на комп'ютерні програми. 

Однак, з юридичної точки зору такі поширені ситуації мають багато підводних каменів: чи справді відбулась передача прав, який обсяг був переданий, які права залишились у розробника?

Значна кількість українських компаній працює за кордоном, в тому числі в США. Відтак, виникає необхідність врегульовувати відносини за правом США і розумітись на місцевій практиці, в тому числі тій, яка врегульовує передачу прав інтелектуальної власності.

Як охороняються права на комп'ютерні програми?

Законодавство США також відносить комп'ютерні програми до об'єктів авторського права, на які поширюється відповідний режим захисту. Окрім того, за американським законодавством комп'ютерні програми можна запатентувати, якщо вони відповідають умовам патентоздатності.

Який режим поширюється на комп'ютерні програми?

В законодавстві США обсяг захисту та природа передачі прав на комп'ютерні програми не залежать від того, чи є розробник найманим працівником, чи працює на компанію як незалежний підрядник (за аналогією з українськими ФОП). У праві США існує режим "службового твору", який там відомий під концепцією "work for hire", за яким усі права на твір, не тільки майнові, належатимуть компанії. При цьому, у США в 2013 році у справі Marvel v. Kirby суд детально дослідив концепцію "work for hire", і зазначив, що наявність трудових відносин між компанією та підрядником не має значення для визначення, чи підпадає робота під режим "work for hire". Значення має тільки те, чи робота виконувалась підрядником на вимогу та за кошти компанії. 

Окрім того, віднедавна у США незалежних підрядників та фрілансерів прирівняли по статусу до найманих працівників. Детальніше про це можна почитати тут.

Які ключові моменти відіграють роль при розробці договорів про передачу прав на комп'ютерні програми?

Законодавство США не містить специфічних обмежень щодо передачі прав на ще нестворений об'єкт і не вимагає зазначення точного переліку прав, які мають бути передані, як і не обмежує розробника в можливості передачі немайнових прав компанії.

Щодо технічного завдання, дана вимога означає, що перед розробником має стояти конкретне завдання із зазначенням бажаного результату роботи, з використанням яких матеріалів буде здійснюватися розробка об'єкту, та яким чином розробник має виконувати свою роботу. У правовій системі США до уваги беруться не тільки конкретні документи, належним чином оформлені, які вказуватимуть на те, що вони містить в собі технічне завдання для розробника, але й особисте листування та переговори між компанією та розробником як доказ наявності технічного завдання.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us