Президент України видав указ для залучення ІТ-фахівців з Білорусі

Новини ІТ
02.11.2020 748

2 жовтня 2020 року був опублікований Указ Президента України № 420/2020 "Про деякі заходи щодо залучення підприємців, висококваліфікованих спеціалістів, які є громадянами Республіки Білорусь" ("Указ"). 

Мета та причини видання Указу 

Указ був виданий з метою створення сприятливих умов для громадян Білорусі, які є фахівцями у сфері інформаційних технологій та інновацій та які через нестабільну політичну та соціально-економічну ситуацію у Білорусі мають намір проживати та працювати в Україні. 

З серпня 2020 року, після початку протестів проти офіційних результатів президентських виборів у Білорусі, низка білоруських IT-компаній почали розглядати можливість перенесення своєї діяльності до інших країн, зокрема і до України. 

Наприклад, 22 серпня 2020 року компанія Godel Technologies повідомила, що уже перевезла частину своїх працівників до України. Однією із причин цього кроку стало те, що після президентських виборів 9 серпня 2020 року через втручання влади в телекомунікації у Білорусі періодично почав зникати інтернет, що створювало перешкоди для роботи IT-компаній у країні.

Також, як повідомляють ЗМІ, IT-компанії у Білорусі потерпають від репутаційних втрат та від арештів працівників чинною владою. 

Попередньо ще 4 вересня 2020 року Міністерство цифрової трансформації України презентувало проєкт "IT Relocate Білорусь", який надає інформаційну підтримку білоруським IT-фахівцям для можливості працювати в Україні. Деталі проєкту можна дізнатися тут

Видання Указу стало наступним кроком для залучення до України IT-фахівців з Білорусі.

Які умови передбачає Указ?

Положення Указу стосуються передусім громадян Білорусі, які є підприємцями, висококваліфікованими спеціалістами, зокрема фахівцями у сфері інформаційних технологій та інновацій, імміграція яких відповідає інтересам України.

Для таких осіб Указ передбачає: 

  • скорочення з семи до п'яти днів строку надання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства з дня подання документів. Також передбачено застосування принципу мовчазної згоди для такого дозволу;
  • удосконалення процедури реєстрації як фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку;
  • продовження строку тимчасового перебування на території України до 180 днів протягом 365 днів (зараз строк становить 90 днів протягом 180 днів); та
  • запровадження пілотного проєкту щодо спрощеного оформлення посвідок на тимчасове проживання із можливістю скорочення до трьох днів строку для отримання таких посвідок, без необхідності додаткового виїзду за межі території України (зараз строк становить п'ятнадцять робочих днів з дня подання документів для оформлення посвідки). 

Останні два положення стосуються також членів сімей таких осіб. 

Водночас для усіх громадян Білорусі, які мають намір іммігрувати до України, Указ передбачає такі заходи: 

  • визнання документів, виданих компетентними органами Білорусі, необхідних для здійснення трудової діяльності в Україні; та 
  • безперебійне функціонування єдиного інформаційного порталу та телефонів "гарячої лінії" для надання консультацій громадянам Білорусі, які іммігрують в Україну. Наразі така "гаряча лінія" існує лише для IT-фахівців з Білорусі у рамках проєкту "IT Relocate Білорусь". 

Згідно із Указом, впроваджувати заходи у життя буде Кабінет Міністрів України, а обласні та Київська міські державні адміністрації будуть сприяти наданню консультаційної допомоги громадянам Білорусі, які іммігрують в Україну.

 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us