Набрав чинності Закон про сертифікацію оператора системи передачі електроенергії відповідно до вимог ЄС– чи підпадає НЕК «Укренерго» під його дію?

Закон України № 1396-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі" ("Закон № 1396-ІХ") набув чинності 15 травня 2021 року. Метою прийняття цього Закону № 1396-ІХ є виконання міжнародних зобов'язань України щодо імплементації Третього Енергопакету ЄС.

Третій Енергопакет ЄС - це сукупність законодавчих актів, спрямованих на створення єдиного ринку газу та електроенергії в ЄС, а також умов для конкуренції на ринку. Згідно з Директивою 2009/72/ЕС, яка входить до Третього Енергопакету ЄС, сертифікація оператора системи передачі ("ОСП") є ключовою складовою інтеграції об'єднаної енергосистеми країни до Європейської мережі операторів системи передачі ("ENTSO-E"). 

Нагадаємо, що минулого року Секретаріат Енергетичного співтовариства не підтримав сертифікацію "Укренерго" за моделлю OU (ownership unbundling), яка передбачає що система передачі повинна бути у власності ОСП, через невідповідність вимогам українського законодавства щодо володіння активами, оскільки за українським законодавством система передачі може належати лише напряму державі, а товариству, яке контролюється державною. 

Закон № 1396-ІХ передбачає можливість сертифікації ОСП за моделлю відділення (анбандлінгу) ISO (англ. Independent System Operator), що передбачає, зокрема врегулювання обов'язків регулятора, ОСП і власника системи передачі. Відповідно до цієї моделі, ОСП користується майном, як-от: магістральними та міждержавними електричними мережами, яке залишається у державній власності, з метою забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України.

ОСП за Законом № 1396-ІХ – це юридична особа, яка відповідає за безпечну, надійну й ефективну експлуатацію та розвиток системи розподілу і якій передано на праві господарського відання об'єкти державної власності, що використовуються для провадження діяльності з передачі електроенергії. Відтепер ОСП може бути не лише власник системи передачі, а й суб'єкт господарювання, 100% корпоративних прав у статутному капіталі якого належать державі або державній компанії. Оскільки НЕК "Укренерго" є акціонерним товариством, яке перейшло в підпорядкування Міністерства фінансів України – воно підпадає під дію Закону. 

У цілому Закон № 1396-ІХ передбачає наступні нововведення:

  • спрощення процедур експорту та імпорту електроенергії шляхом впровадження аукціонів щодо доступу до міждержавних перетинів між Україною та державами, що належать до ENTSO-E;
  • унормування механізму ITC (англ. Inter-Transmission System Operator Compensation) для компенсації витрат на послуги з передачі під час експорту, що є дієвим у системі ENTSO-E;
  • введення обмеження та/або заборону імпорту електроенергії із Російської Федерації та Республіки Білорусь у зв'язку із закінченням опалювального сезону; та
  • встановлення вимоги продавати електроенергію виключно на конкурентних аукціонах.

2 червня 2021 року НКРЕКП ухвалив попереднє рішення про сертифікацію НЕК «Укренерго» як ОСП європейського зразка за моделлю ISO. Остаточне рішення має бути ухвалено після виконання низки заходів та умов, зазначених у попередньому рішенні. 

Ознайомитись із текстом Закону № 1396-ІХ можна за посиланням.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us