Зміни процедури проведення «зелених» аукціонів

14 травня 2021 року на сайті Міністерства енергетики України було опубліковано проєкт постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо удосконалення конкурентних умов стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії" ("Проєкт Постанови"). В цілому, Проєкт Постанови передбачає удосконалення процедури проведення аукціонів з розподілу квот підтримки відновлюваної енергетики в частині приведення її до вимог чинного законодавства, зокрема, шляхом внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року № 1175 "Про запровадження конкурентних умов стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії", а саме – до Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки. 

Серед запропонованих змін у Проєкті Постанови – визначення видів "зелених" аукціонів, а саме:

  • аукціон із спорудами – аукціон, на якому для будівництва об'єктів ВДЕ, які використовують сонячне випромінювання, пропонуються дахи або фасади будівель/споруд; 

  • аукціон для інших альтернативних джерел – аукціон з розподілу квоти підтримки для інших альтернативних джерел енергії, крім енергії сонячного випромінювання, вітру, доменного та коксівного газів та гідроенергії;

  • аукціон закритого типу – аукціон, в якому з моменту активації модуля аукціону торговою системою не публікується жодна подана учасниками інформація;

  • аукціон відкритого типу – аукціон, в якому відображається найменша цінова пропозиція серед актуальних поданих цінових пропозицій. 

При цьому у Проєкті Постанови передбачено окремі положення щодо особливостей певних видів аукціонів, а саме щодо аукціонів із земельними ділянками та аукціонів із спорудами. Зокрема, лоти для аукціонів із земельними ділянками формуються окремо для кожної земельної ділянки, а лоти для аукціонів із спорудами – окремо для кожної споруди/декількох споруд.

Також Порядком запропоновано делегувати повноваження з встановлення графіку проходження аукціонів на наступний рік від Кабінету Міністрів України до Міністерства енергетики України. Окрім цього, Міністерство енергетики України зобов'язане підготувати графік проведення аукціонів на наступний рік та подати до Кабінету Міністрів України проект рішення про проведення аукціонів у наступному році. Такий проект рішення повинен містити, зокрема, розмір річної квоти на наступний рік. Нагадаємо, що поточна редакція Постанови № 1175 передбачає, що проект рішення Міністерства енергетики повинен містити розмір річних квот підтримки на наступні п'ять років. 

В той же час, приблизні дати прийняття річних квот на "зелені" аукціони та власне проведення таких аукціонів залишаються невідомими. За заявою Андрія Геруса, Голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, перший "пробний" аукціон має відбутися цього року.  

Ознайомитись із Проєктом Постанови можна за посиланням.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us