Врегулювання банківської діяльності за новими правилами

Публікації
05.07.2021 615

30 червня 2021 року Верховна Рада України у другому читанні ухвалила в цілому Проєкт Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи" №4367 ("Закон"). 

Прийняття оновленого законодавства про регулювання діяльності банків та банківської системи було вимогою до України від Міжнародного Валютного Фонду ("МВФ") у межах програми фінансування stand-by, що базується на незалежності Національного банку України ("НБУ") як центрального банку. Адже відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС та новим Меморандумом про економічну та фінансову політику від 02 червня 2020 року, укладеного з МВФ, виникла необхідність усунути правові прогалини в забезпеченні ефективного корпоративного управління, управління ризиками в банках, впровадження буферів капіталу, а також нової структури капіталів банків.

Саме тому, Закон має на меті виконати такі завдання: 

  • удосконалення питання регулювання діяльності банків в Україні;
  • зміцненням банківської системи України;
  • привести законодавство України у відповідність до стандартів ЄС у цій сфері;
  • усунення проблемних та слабких питань, виявлених НБУ.

Відповідно, Закон розширює повноваження НБУ у таких питаннях:

  • банківський нагляд, зокрема ризико-орієнтований; 
  • оцінка наявності у керівництва банку належного рівня кваліфікації та здатності забезпечувати ефективне управління та контроль за діяльністю банку; 
  • право додаткових вимог для банків, його керівників, власників істотної участі щодо поліпшення фінансового стану банку, якості корпоративного управління, підтримки капіталу та ліквідності на достатньому рівні. А у разі неспроможності цих осіб забезпечити зазначені вище вимоги - вимагати зміни персонального складу ради та/або правління банку.

Закон також вносить зміни до низки нормативно-правових актів. Так, наприклад, передбачені нововведення до Закону України "Про банки і банківську діяльність" ("Закон про банківську діяльність"), де віднині встановлені нові вимоги до капіталу банків, банківського нагляду, вимог щодо набуття істотної участі у банку, порядку відкриття філій та представництв іноземних банків на території України тощо. 

Окремо варто вказати про особливості щодо набуття істотної участі в юридичній особі, що має намір здійснювати банківську діяльність. Таким чином, додано нове положення до Закону про банківську діяльність, за яким уповноважена особа від імені такої юридичної особи зобов'язана подати до НБУ пакет документів з інформацією про засновників-власників істотної участі, а також щодо осіб, які мають намір опосередковано володіти істотною участю в такій юридичній особі у разі її наміру здійснювати банківську діяльність.

Також удосконалюється система внутрішнього контролю банку, який, відповідно до Закону, здійснюватиметься його підрозділами аж на трьох рівнях:

  • бізнес–підрозділом та підрозділами підтримки діяльності банку;
  • підрозділом з управління ризиками та підрозділом контролю за дотриманням норм (комплаєнс); та
  • підрозділом внутрішнього аудиту.

Розширюються також такі поняття як "достатність капіталу" або "достатність ліквідності капіталу" банківських груп чи підгруп. Відтепер, банк зобов’язаний згідно з вимогами НБУ на постійній основі здійснювати оцінку достатності внутрішнього капіталу та достатності внутрішньої ліквідності для покриття всіх суттєвих ризиків банку. З цією метою банки розроблятимуть та подаватимуть НБУ на плани підтримання достатності капіталу та достатності ліквідності, забезпечення безперервної діяльності банків, їх фінансування в кризових ситуаціях, а також відновлення їхньої діяльності.

Загалом банки мають 6 місяців, аби імплементувати нововведення та пристосувати їх до своєї діяльності.

Ознайомитися із текстом Закону можна за посиланням

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Юлія Кильчинська

Старший юрист

kylchynska@everlegal.ua

 

Ольга Городнюк

Юрист

horodniuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us