В Україні буде врегульовано укладення трудових договорів з фрілансерами
Огляд законодавства
25.07.2022 1279
18 липня 2022 року Парламент прийняв Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом" ("Закон"). Основною метою Закону є оформлення на умовах трудового договору праці фрілансерів.
Закон очікує на підпис Президента. Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Нижче перелічені особливості трудового договору з нефіксованим робочим часом ("Договір"), які встановлені Законом.
I. Умови Договору
Договором не встановлюється конкретний час виконання роботи працівником, а обов'язок працівника виконувати роботу виникає виключно у разі надання її роботодавцем без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно. Це повинно відобразити специфіку роботи фрілансерів, тобто осіб, які залучаються роботодавцем на нерегулярній основі для виконання робіт, які носять непостійний, але повторюваний характер.
Роботодавець (і) самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, її обсяг та (іі) в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи.
Договір повинен укладатись у письмовій формі та містити інформацію про:
- спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи, який повинен бути достатнім для своєчасного початку виконання працівником своїх обов'язків;
- спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання; та
- інтервали, під час яких від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні).
Примірну форму Договору має затвердити Держпраці.
При цьому, кількість Договорів у одного роботодавця не може перевищувати:
- 10 відсотків загальної кількості трудових договорів, стороною яких він є; та
- одного Договору, якщо працівників менше десяти.
II. Вимоги щодо оплати праці, тривалості робочого часу та часу відпочинку
Максимальна тривалість робочого часу працівника за таким договором складає 40 годин (базові години) та 6 днів на тиждень (базові дні). Працівник має право відмовитись від залучення до роботи поза межами базових днів або годин.
Заробітна плата виплачується:
- за фактично відпрацьований час; або
- за фактично виконану роботу, якщо застосовується відрядна системи оплати.
Якщо працівник погоджується на залучення до роботи поза межами базових днів або годин його робота оплачується у розмірі, не меншому ніж передбачено умовами трудового договору. У разі перевищення нормальної тривалості робочого часу – його робота оплачується в подвійному розмірі годинної ставки (як робота в надурочний час).
Законом також передбачено, що мінімальна тривалість робочого часу працівника протягом календарного місяця становить 32 години. Це означає, що якщо працівник виконував роботу менше 32 годин, заробітна плата в будь-якому разі виплачується не менше ніж за 32 години робочого часу.
III. Відповідальність за порушення законодавства про працю
У разі:
- перевищення допустимої кількості Договорів; або
- ведення недостовірного обліку робочого часу працівника стосовно фактично виконуваної ним роботи за Договором,
роботодавець буде нести відповідальність у вигляді штрафу у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, стосовно якого вчинено порушення.
IV. Інші особливості
Окрім вищезазначеного, Закон передбачає:
- додаткову підставу для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності відмови від виконання роботи у базові дні та години. Винятками є, наприклад, відмова у зв'язку з (і) тимчасовою непрацездатністю або (іі) повідомленням роботодавцем про наявність роботи із порушенням мінімальних строків тощо;
- можливість передбачити у Договорі додаткові підстави для його припинення. Такі підстави повинні бути пов'язані із здібностями чи поведінкою працівника або іншими причинами економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру; та
- можливість працівника за певних умов звертатись до роботодавця з вимогою укладення строкового або безстрокового трудового договору.
Слідкуйте за нашими оновленнями, аби вчасно дізнаватися про прийняття та набрання чинності цього та інших Законів.
*****
Як ми можемо вам допомогти:
- консультування щодо дотримання вимог трудового законодавства, у тому числі у період дії воєнного стану;
- оформлення документів з питань трудових відносин, зокрема трудових договорів і контрактів, наказів та розпоряджень роботодавця, внутрішніх положень, у тому числі з урахуванням вимог щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану;
- припинення трудових відносин, зокрема із топ-менеджментом, ключовими працівниками та в із врахуванням особливостей режиму воєнного стану;
- судове представництво у трудових спорах;
- оптимізація залучення персоналу на підставі трудових та цивільно-правових договорів; та
- юридичний супровід у справах щодо оскарження рішень державних органів у випадку виявлення порушень законодавства про працю.