Верховна Рада України розгляне у другому читанні проєкт закону про е-резидентів

Публікації
21.10.2021 1080

13 липня 2021 року Верховна Рада України прийняла у першому читанні проєкт Закону України № 5270 від 18 березня 2021 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів" ("Законопроєкт").

Законопроєкт містить положення, що регулюють правове становище, вимоги до господарської діяльності Е-резидентів-підприємців та порядок оподаткування такої діяльності. У разі прийняття законом, Законопроєкт діятиме до 31 грудня 2022 року включно, тобто до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів".

Згідно із постановою Верховної Ради України № 1708-IX від 7 вересня 2021 року, Законопроєкт буде розглянуто у другому читанні на пленарному засіданні шостої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання. Сесія триватиме з 7 вересня 2021 року до 21 січня 2022 року. 

Що таке е-резидентство?

Електронне резидентство – це статус, який надає можливість іноземцю або особі без громадянства, яка досягла вісімнадцятирічного віку, отримувати кваліфіковані електронні довірчі послуги, електронні послуги, відкривати банківські рахунки в Україні.

Запровадження та реалізацію проєкту електронного резидентства в Україні було розпочато прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про реалізацію експериментального проєкту із запровадження та реалізації в Україні електронного резидентства" № 648 від 25 червня 2020 року.

Постанова визначає, зокрема, порядок подання документів особами, зацікавленими у отриманні статуту Е-резидента, порядок проведення уповноваженими органами перевірки відомостей щодо заявника, ідентифікації заявника та надання кваліфікованих електронних довірчих послуг, особливості відкриття Е-резидентами банківських рахунків в Україні.

Як повідомляється, станом на 13 липня 2021 року Міністерство цифрової трансформації України отримало 1300 попередніх заявок від потенційних Е-резидентів. 

Мета Законопроєкту

Як зазначено у пояснювальній записці, Законопроєкт спрямований на оптимізацію податкового законодавства і податкової системи у зв'язку з реалізацією електронного резидентства в Україні. Це дозволить іноземцям та особам без громадянства, які набули статусу електронного резидента та зареєстрували себе фізичною особою-підприємцем (тобто стали "Е-резидентами-підприємцями"), здійснювати підприємницьку діяльність та сплачувати податки в Україні без залишення країни проживання (перебування).

Вимоги до діяльності Е-резидента-підприємця

Законопроєктом визначено низку вимог до діяльності Е-резидента-підприємця, зокрема: 

  • види економічної діяльності, які може здійснювати Е-резидент-підприємець, включають: видання комп'ютерних ігор (58.21 КВЕД), видання іншого програмного забезпечення (58.29 КВЕД), комп'ютерне програмування (62.01 КВЕД), інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем (62.09 КВЕД), оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність (63.11 КВЕД);
  • при здійсненні підприємницької діяльності на території України Е-резидент-підприємець не може використовувати працю найманих осіб;
  • Е-резидент-підприємець при здійсненні підприємницької діяльності зобов'язаний провадити розрахунки виключно у безготівковій формі;
  • Е-резидент-підприємець для здійснення підприємницької діяльності має право на відкриття рахунку лише в одній самостійно обраній ним банківській установі на території України; та
  • для цілей оподаткування Е-резидент-підприємець зобов'язаний в інформаційній системі "Е-резидент" в порядку та в строки, встановлені Кабінетом Міністрів України, розміщувати низку документів (зокрема, електронні копії договорів, пов'язаних з веденням господарської діяльності Е-резидента-підприємця) мовою оригіналу та українською мовою.

 

Особливості оподаткування діяльності Е-резидента-підприємця

Е-резидент під час державної реєстрації Е-резидентом-підприємцем обирає виключно спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та ставку єдиного податку, встановлену для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість. 

Ставка єдиного податку для Е-резидентів-підприємців встановлюється у розмірі:

(a) 5% доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які може здійснювати Е-резидент-підприємець;

(b) 18% до доходу:

  • отриманого від тих видів діяльності, які не може здійснювати Е-резидент-підприємець;
  • отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж дозволено Законопроєктом;
  • отриманого в період використання найманої праці на території України; та
  • отриманого від здійснення операцій, електронні копії договорів та/або первинних документів, а також інформація про надходження або списання коштів з банківських рахунків щодо яких не розміщені, несвоєчасно розміщені, розміщені не в повному обсязі та/або з недостовірною інформацією в інформаційній системі "Е-резидент" відповідно до вимог Законопроєкту.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Христина Єрменчук

Юрист

yermenchuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us