Закінчується термін дії Указу Президента України, яким заблоковано доступ до Yandex, ВКонтакте та інших російських веб-ресурсів в Україні. Що далі?
15 травня 2017 року указом Президента України Петра Порошенка на три роки було заблоковано доступ до таких російських ресурсів, як "Mail.ru", "Yandex", "ВКонтакте" та "Одноклассники". У 2017 році введення таких обмежувальних заходів обґрунтовувалося необхідністю захисту національної безпеки, обмеження антиукраїнської пропаганди та захисту персональних даних українських громадян.
У 2019 році блокування "Yandex" продовжили до березня 2022 року, а от щодо інших згаданих веб-ресурсів дія заборон спливає уже через кілька днів. Виникає питання: на що вплинули такі заборони та що буде із ними надалі?
Наслідки накладених заборон
За даними Kantar TNS CMeter, у квітні 2017 року, до запровадження заборон, російські ресурси "Mail.ru", "Yandex", "ВКонтакте" та "Одноклассники" входили у перелік десяти найбільш відвідуваних в Україні сайтів. Станом на кінець березня 2020 року популярність цих ресурсів в Україні за останні три роки значно зменшилась і вони вже не входили в топ-10.
Проте, на жаль, за допомогою введених обмежень не вдалося повністю досягти бажаного результату. Дезінформація та пропагандистські матеріали розміщувалися та поширювалися і в інших соцмережах, зокрема на таких платформах, як Facebook, Twitter і YouTube, чия популярність зросла після блокування російських соціальних мереж.
За даними моніторингу Лабораторії цифрової безпеки, реалізація санкцій у частині блокування інтернет-ресурсів не є належною, оскільки частина провайдерів у різних регіонах вибірково підходить до такого блокування. Тобто у той час, коли "ВКонтакте" чи "Одноклассники" заблоковані у одній області України, у сусідній вони можуть бути повністю доступними. Наприклад, у грудні 2019 року сайт "Одноклассники" був доступний протягом тижня у окремих провайдерів Вінниці та Запоріжжя, а "ВКонтакте" – у окремих провайдерів Миколаєва, Вінниці, Хмельницького, Рівного, Ужгорода.
Крім того, користувачі можуть уникати блокування, використовуючи спеціальні обхідні програми VPN.
Імовірність продовження дії Указу
Найімовірніше, дію заборони на "Mail.ru", "ВКонтакте" та "Одноклассники" продовжать. Ще у лютому цього року Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський заявив, що ініціюватиме продовження заборони на російські соціальні мережі та медіа.
У середині квітня цього року заступник голови комітету цифрової трансформації Верховної Ради України Олександр Федієнко повідомив, що розпорядження про продовження блокування російських соцмереж вже надійшло до Офісу Президента.
За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:
Керуючий партнер
deyneko@everlegal.ua
Партнер
olenyuk@everlegal.ua