Затверджено типові форми договорів про надомну та дистанційну роботу

Публікації
09.08.2021 867

16 липня 2021 року набув чинності Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (далі - Мінекономрозвитку) № 913 - 21 «Про затвердження типових форм трудових договорів про надомну та дистанційну роботу». 

Проте ці типові форми не є обов’язковими – вони є певним орієнтиром, на який роботодавці та працівники можуть покладатися при підписанні трудових договорів. Основною вимогою до трудових договорів є те, що вони не повинні суперечити трудовому законодавству.

 

Передумови

Пандемія COVID-19 зумовила перехід багатьох працівників на надомну або дистанційну роботу. Ще в березні 2020 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" були запроваджені зміни до ст. 60 Кодексу законів про працю України ("КЗпП"), увівши поняття дистанційної та надомної роботи, а також гнучкого режиму робочого часу. У минулій редакції поняття "надомна" та "дистанційна робота" не розмежовувалися, а застосувалися синонімічно. 

27 лютого 2021 році набули чинності нові зміни до КЗпП: з’явилися окремі статті, що регулюють надомну (ст. 60-1 КЗпП) та дистанційну роботу (ст. 60-2 КЗпП). Таким чином, поняття надомної та дистанційної роботи були розмежовані як підвиди гнучкого режиму робочого часу. 

 

Чим надомна робота відрізняється від дистанційної?

Надомна робота передбачає наявність фіксованого робочого місця, технічних засобів, необхідних для виконання роботи, однак вона виконується поза виробничими чи робочими приміщеннями роботодавця. Робоче місце працівника не може бути змінено з ініціативи працівника без погодження з роботодавцем. На "надомників" поширюється загальний режим роботи підприємства, установи, організації.

Дистанційна робота не передбачає фіксованого робочого місця. Фактично, працівник може працювати будь-де. Особливістю дистанційної роботи є використання інформаційно-комунікаційних технологій. При дистанційній роботі працівник розподіляє робочий час на власний розсуд, на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не визначено трудовим договором.

 

Особливості типових форм трудових договорів 

По-перше, типові форми договорів є у вільному доступі. Ознайомитися з ними можна за посиланням

По-друге, вони розроблені відповідно до трудового законодавства з урахуванням особливостей регулювання надомної та дистанційної роботи.

По-третє, у формах є примітки до особливо важливих пунктів з роз'ясненнями щодо даних, які необхідно зазначити. З цієї точки зору, типові форми трудових договорів про надомну та дистанційну роботи дуже зручні.

Важливо, що договір про дистанційну або про надомну роботу укладається тільки у письмовій формі. Договір може бути безстроковим, укладатися на невизначений або визначений строк, установлений за погодженням сторін. 

                                                                                                  

Детальніше з Формами типових договорів можна ознайомитися за посиланням

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Юлія Кильчинська

Старший юрист

kylchynska@everlegal.ua

 

Ольга Городнюк

Юрист

horodniuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us