Уряд пропонує встановити акциз на «зелену» енергетику. Як це вплине на інвестиційну привабливість України?

12 травня 2021 року Кабінет Міністрів України підтримав проєкт змін до Податкового кодексу України ("Законопроєкт"), серед яких, зокрема, пропонується запровадити акцизний податок на електроенергію, вироблену з відновлювальних джерел енергії ("ВДЕ"). 

Поточне законодавство передбачає, що операції із реалізації електричної енергії, виробленої з ВДЕ, не підлягають оподаткуванню акцизним податком. В свою чергу, в Законопроєкті запропоновано виключити таке положення із законодавства. Ставка акцизного податку, що може застосовуватись до виробників ВДЕ, наразі невідома та варіюється від 3,2% до 40%. 

Нагадаємо, що питання запровадження такого акцизного податку підіймалося ще у 2020 році: тоді Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг ("НКРЕКП") ініціювала введення ставки акцизного податку у розмірі 3,2% задля погашення боргу держави перед виробниками ВДЕ.

Натомість, виробники ВДЕ занепокоєні ймовірними наслідками для інвестиційної привабливості у разі прийняття цього Законопроєкту. На їхню думку, йдеться, фактично, про зниження "зеленого" тарифу через особливості справляння такого податку. По-перше, виробник ВДЕ не матиме можливості врахувати розмір податку під час формування вартості за "зеленим" тарифом. По-друге, акциз нараховуватиметься на всю вартість проданої Гарантованим покупцем електроенергії, а не за фактично розраховану. 

Окрім того, деякі виробники ВДЕ вважають такі дії органів влади порушенням зобов'язань та гарантій, наданих інвесторам. Йдеться зокрема про ті, що закріплені у Меморандумі про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері ВДЕ від 17 червня 2020 року та Законі України №810-ІХ від 21 липня 2020 року щодо реструктуризації "зеленого" тарифу. Адже в результаті сплати акцизного податку виробники ВДЕ стикаються із зменшенням доходу, що, в свою чергу, може збільшити строк повернення інвестицій. В результаті можуть виникнути арбітражні спори, де інвестори обґрунтовуватимуть неправомірність погіршення їхнього фінансового становища у разі внесення змін до законодавства у сфері ВДЕ та встановлення акцизного податку.

Ознайомитися із Законопроєктом можна за посиланням.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us