Для резидентів Дія Сіті розробляють особливий порядок розслідування кримінальних правопорушень

Новини ІТ
03.12.2020 653

2 листопада 2020 року до Верховної Ради України було подано проєкт Закону України № 4305 "Про внесення змін до кримінального законодавства щодо особливого порядку здійснення розслідування кримінальних правопорушень з метою забезпечення належних умов для розвитку цифрової економіки" ("Законопроєкт"). 

Законопроєкт пропонує низку змін до Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України. Метою внесення змін є закріплення гарантій, які унеможливлять необґрунтоване втручання правоохоронних органів у діяльність резидентів Дія Сіті. 

Чим зумовлена необхідність таких нововведень?

В Україні залишається високою ймовірність необґрунтованого втручання правоохоронних органів у діяльність суб'єктів господарювання та порушення їх права власності. Це знижує інвестиційну привабливість держави, створює несприятливі економічні умови, зокрема і для української цифрової індустрії, та викликає недовіру бізнес-спільноти до роботи правоохоронних органів. 

Так, за результатами п'ятого щорічного опитування іноземних інвесторів, яке Європейська Бізнес Асоціація, Dragon Capital та Центр економічної стратегії провели наприкінці жовтня 2020 року, репресивні дії правоохоронних органів займають п'яте місце серед ключових перешкод для інвестування в українську економіку.

Захист від сваволі правоохоронних органів є особливо важливим для IT-бізнесу. Тимчасове вилучення майна IT-компанії (техніки, обладнання) для отримання даних, які зберігаються на техніці, здатне паралізувати діяльність компанії. Законопроєкт пропонує заходи, які спрямовані на уникнення таких ситуацій.

Які нововведення передбачає Законопроєкт?

Законопроєкт передбачає додаткові гарантії для резидентів Дія Сіті, їх посадових осіб та представників під час здійснення щодо них кримінально-процесуальних заходів. Гарантії будуть поширюватись лише на ті компанії, які є резидентами Дія Сіті та здійснюють діяльність у сфері цифрової економіки. Про те, хто і як може стати резидентом Дія Сіті, читайте тут.

Додаткові гарантії, передбачені Законопроєктом, включають такі найважливіші заходи:

  • кримінальні процесуальні дії (зокрема, тимчасове вилучення майна, накладення арешту на майно) стосовно резидентів Дія Сіті будуть погоджуватись не прокурорами окружної прокуратури, а прокурором не нижче рівня керівника обласної прокуратури, керівника прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, керівника Київської міської прокуратури. Таке нововведення має на меті запобігти зловживанням з боку прокуратури;

  • заборонено здійснювати тимчасове вилучення обладнання та матеріальних носіїв інформації, які належать резидентам Дія Сіті. Винятком є випадки, коли надання такого обладнання та матеріальних носіїв необхідне для проведення експертизи, а також якщо доступ до них обмежується їх власником чи пов'язаний з подоланням системи логічного захисту;

  • тимчасове вилучення майна у резидента Дія Сіті можливе виключно за умови, що це не призведе до зупинення чи значного обмеження його законної господарської діяльності; та 

  • запроваджується кримінальна відповідальність за перевищення працівником правоохоронного органу своїх повноважень стосовно резидента Дія Сіті.

Наразі Законопроєкт знаходиться на стадії опрацювання у комітетах Верховної Ради України. 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us