Лібералізація ринку електроенергії: результати засідання НКРЕКП

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ("НКРЕКП") зробила крок до лібералізації ринку електроенергії.

6 серпня 2021 року НКРЕКП на своєму засіданні прийняла рішення, що спрямовані на зменшення технологічних втрат, які виникають під час здійснення діяльності операторами систем розподілу ("ОСР") та операторами систем передачі ("ОСП") електроенергії. Це стало можливим завдяки зменшенню відсотка електроенергії, яку потрібно було обов'язково закупляти ОСР та ОСП на ринку "на добу наперед" ("Ринок") з метою компенсації технологічних втрат електроенергії на її передачу та розподіл електричними мережами. Так, Ринок передбачає купівлю електроенергії на наступний день за днем проведення торгів. Тому НКРЕКП зменшила граничну обов'язкову межу купівлі електроенергії з 95% до 30% від обсягу фактичних технологічних втрат електроенергії в кожному наступному розрахунковому періоді.

На цьому ж засіданні було скориговано окремі положення постанови НКРЕПК від 8 квітня 2020 року №766 "Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)". Серед найважливіших моментів, які було змінено, слід виділити наступне:

  • було скасовано можливість подання блочних заявок (з погодинними значеннями обсягу купівлі-продажу енергії) на Ринку; 
  • на балансуючому ринку НКРЕКП було встановлено верхнє цінове обмеження (1243,71 та 2655,99 грн/МВт-год на години мінімального та максимального навантаження відповідно) таке ж, як на Ринку; 
  • для цілей мінімізації обсягів негативного дисбалансу електричної енергії, було врегульовано порядок купівлі обсягів електричної енергії на внутрішньодобовому ринку гарантованим покупцем. 

Таким чином, НКРЕКП має на меті встановити єдиний рівень цінового порогу на всіх секторах ринку, що і слугуватиме так званим "стимулятором" для постачальників електроенергії.

"Закликаємо учасників ринку бути відповідальними, активно брати участь на сегментах ринку для того, щоб купувати електроенергію за прийнятними, а не завищеними цінами.", – зазначив Голова НКРЕПК Валерій Тарасюк. Крім того, він наголосив, що НКРЕПК зі свого боку відкритий для діалогу та розгляне будь-які пропозиції стосовно стабілізації ціни на ринку електричних послуг.

Детальніше з Постановою НКРЕПК можна ознайомитися за посиланням.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us