Пауза у реформуванні ринку електроенергії: влада відстрочує збільшення тарифів для населення
Реформування ринку електроенергії затягується. 30 липня 2021 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 767 ("Постанова"), яка відстрочує надання субсидій окремим категоріям побутових споживачів. Нагадаємо, що цей механізм спеціальних обов'язків, які передбачають захист громадян від миттєвого підвищення цін вперше був запроваджений Урядом у червні 2021 року, опісля – було продовжено до 31 липня 2021 року. Наразі Постанова продовжила дію механізму до кінця серпня 2021 року.
У пояснювальній записці до Постанови йдеться про причини цієї пролонгації: якби ціна на електричну енергію формувалася на ринкових засадах, це б спричинило збільшення цін для населення у два рази. Саме тому Кабінет Міністрів України завчасно підготував нову постанову від 11 серпня 2021 року № 859 ("Нова постанова"), якою передбачено продовження покладання спеціальних обов'язків до 30 квітня 2022 року, тобто до цього часу відбуватиметься подальше субсидування окремих категорій побутових споживачів.
У тексті Нової постанови передбачено укладання договорів про надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до Положення про накладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії з метою гарантування доступності електричної енергії для побутових споживачів. Також Новою постановою передбачено можливість купівлі-продажу електроенергії на електронних аукціонах. Нова постанова повинна забезпечити збереження чинних інструментів формування цін на електричну енергію як мінімум до листопада 2021 року. Таким чином, до закінчення цього періоду ціна на електричну енергію для громадян буде становити 1,68 кВт-год.
Натомість, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України розробляє варіанти нових ставок для побутових споживачів. Так, передбачатимуться пільги для соціально вразливих груп та для споживачів, які використовують до 100 кВт електроенергії (таких споживачів в нашій державі близько 40%).
Експерт DiXi Group Богдан Серебренніков зазначає: "Реформа тарифів на електроенергію вже давно назріла. В Україні тарифи на електроенергію для населення не те, що нижчі, ніж у будь-якій європейській країні – вони нижчі, ніж у країнах Енергетичного співтовариства, зокрема у Грузії та Молдові".
На його думку, можлива негативна реакція населення не дозволяє керівним структурам прийняти рішення щодо збільшення ставок. Потенційні способи підвищення ставок були ретельно досліджені експертами DiXi Group. "Бездіяльність влади може спричинити погіршення ситуації, зокрема зростатиме заборгованість", - стверджує експерт DiXi Group.
Ознайомитися з текстом Постанови та Нової постанови можна за посиланнями.
За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:
Керуючий партнер
deyneko@everlegal.ua
Партнер
olenyuk@everlegal.ua
Юрист
vatutina@everlegal.ua