Розвиток систем накопичення електроенергії в Україні

У попередньому огляді новин ми писали про реєстрацію у Верховній Раді України проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку систем накопичення енергії" № 5436-д ("Законопроєкт"). Законопроєкт спрямований на стимулювання розвитку технології накопичувачів, здатних вирішувати головну проблему "зеленої" енергетики - нерівномірність вироблення електроенергії. Цю проблему планується подолати завдяки законодавчому врегулюванню діяльності з накопичення енергії, її статусу та суб'єктів, що беруть в ній участь.

16 листопада 2021 року Верховна Рада України прийняла Законопроєкт за основу і наразі Законопроєкт готується до другого читання у Верховній Раді України.

Законопроєкт вперше визначає термін "накопичення енергії" – це діяльність, пов'язана з відбором електричної енергії, її перетворенням в інший вид енергії в якому вона може зберігатись, зберіганням та подальшим перетворенням такої енергії в електричну енергію з метою її відпуску в систему передачі або систему розподілу або в мережі електростанції або мережі споживача.

Також Законопроєктом передбачено введення нового гравця на ринку електроенергетики – оператора системи накопичення енергії ("ОСН"). Так, ОСН здійснюватиме господарську діяльність з накопичення енергії з метою продажу електричної енергії, що відпускається з системи накопичення енергії, та/або з метою надання допоміжних послуг чи надання послуг з балансування за допомогою системи накопичення енергії. Таку діяльність ОСН повинен здійснювати із дотриманням ліцензійних умов. 

Також ОСН повинен забезпечувати окремий облік електричної енергії, перетікання якої здійснено до/з системи накопичення та укладати договори, які є обов'язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови цих договорів.

Що стосується виробників електроенергії за "зеленим" тарифом, то планується доповнити статтю 71 Закону, згідно з якою вони зможуть без отримання відповідної ліцензії на провадження господарської діяльності накопичувати електроенергію, вироблену власними електроустановками в межах дозволеної потужності та за наявності окремого лічильника перетікання електроенергії з та до системи накопичення.

В іншому випадку, необхідно буде отримати ліцензію, видачою яких займатиметься Національна комісія, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг.

Більш детально зі змістом Законопроєкту можна ознайомитися за посиланням.

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Лідія Ватутіна 

Юрист

vatutina@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us