У Каліфорнії сервіси Uber та Lift зобов'язали надати водіям статус найманих працівників

Новини ІТ
03.07.2020 670

Каліфорнійська комісія із забезпечення комунальних послуг (англ. "California Public Utilities Commission", надалі - "Комісія"), яка є державним урядовим органом штату Каліфорнія, відповідальним за ліцензування транспортних компаній, у червні 2020 року ухвалила постанову, відповідно до якої водії компаній Uber та Lift офіційно вважатимуться найманими працівниками. 

Постанова стосувалася усіх транспортних компаній, однак Комісія окремо наголосила на компаніях Uber та Lift, оскільки вони не погоджувалися із новими правилами та ухилялися від їх виконання. 

Правовими підставами для рішення Комісії стали положення П'ятого Закону Асамблеї штату Каліфорнія (англ. "California Assembly Bill 5" або "AB5"), який набрав чинності 1 січня 2020 року. Відповідно до AB5 компанії, які наймають незалежних підрядників та фрілансерів і які фактично виконують функції властиві працівникам, мають вважати таких осіб працівниками, з певними винятками (страхові агенти, адвокати, ріелтори тощо). 

Прийняття AB5 впливає не тільки на Uber та Lift, а й загалом на ті компанії, де поширений найм так званих "contractors" або "gig workers", в тому числі на IT-бізнес.

AB5 врегульовує статус фрілансерів та незалежних підрядників, надаючи їм законні права та захист, які передбачені для найманих працівників. Це включає право на пільги, обов'язкове страхування на випадок безробіття чи непрацездатності, можливість об'єднуватись у профспілки. Також очікується, що у зв'язку з прийняттям AB5, доходи колишніх фрілансерів та незалежних підрядників зростатимуть, оскільки вони отримуватимуть заробітну плату на основі соціальних стандартів (наприклад, мінімальну заробітну плату) як наймані працівники. 

Раніше у штаті Каліфорнія на фрілансерів та незалежних підрядників не поширювалися гарантії трудового законодавства, унаслідок чого вони знаходились у менш вигідному становищі, порівняно з компаніями, які їх наймали. Прийняття AB5 мало на меті вирішити таку проблему.

Трискладовий тест, який пропонує AB5

Для того, щоб визначити, чи фрілансер або незалежний підрядник вважатиметься найманим працівником, AB5 передбачає трискладовий тест. Згідно із цим тестом, особа не є працівником, якщо вона: 

  • надає послуги чи виконує роботу без будь-якого контролю чи керівництва компанії;
  • виконує роботу, що не є зазвичай характерною для комерційної діяльності компанії; та
  • самостійно займається торгівлею, задіяна у професії чи бізнесі такого ж характеру, як і робота, яку вона виконує у компанії. 

Тягар доведення цих ознак лежить на компанії, що найняла особу.

Які наслідки матимуть зміни для Uber та Lift?

Для Uber та Lift зміни означають величезні витрати, унаслідок яких, на думку фінансових аналітиків, компанії можуть опинитись на межі банкрутства. Починаючи з 1 січня 2020 року, компанії мали гарантувати своїм водіям оплату праці не нижче мінімальної заробітної плати, надавати оплачувану відпустку та медичне страхування, а також сплачувати страхові внески на випадок безробіття. До прийняття AB5 водії не мали перелічених гарантій. 

Однак станом на червень 2020 року Uber та Lift не виконали вимог AB5, тому їм загрожують значні штрафи. Так, за статтею 226.8 Трудового кодексу Каліфорнії, умисна неправильна класифікація працівника як підрядника передбачає штраф від 5 000 до 25 000 доларів США за кожне порушення. Однак, Uber та Lift звернулися до суду про видачу судової заборони щодо застосування до них вимог AB5.

Вплив AB5 на інші компанії

Зміни до законодавства щодо статусу фрілансерів стосуються не кількох компаній, а величезного сектору економіки, у якому виконання роботи незалежними підрядниками та фрілансерами є основною формою організації діяльності, в тому числі і IT-компаній.

Подібно до Uber та Lift, IT-компанії також зобов'язані привести свою діяльність у відповідність до AB5, зокрема, проаналізувати, чи особи, з якими вони працюють за цивільно-правовим договором, підпадають під виняток відповідно до трискладового тесту АВ5. Ці вимоги поширюються на усі компанії, які працюють з особами за цивільно-правовим договором в штаті Каліфорнія, незалежно від того, чи ці особи є іноземцями чи громадянами штату. 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

 

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us