Україна піднялася на 13 місць у рейтингу готовності до запровадження електронного уряду

Новини ІТ
03.09.2020 2562

Курс на діджиталізацію, за яким рухається Україна, показав свої перші результати. Так, у 2020 році Україна зайняла 69-е місце у рейтингу країн із найбільш розвиненим електронним урядуванням, що на 13 позицій вище, ніж у 2018. Рейтинг був створений на основі дослідження Організації Об'єднаних Націй "E-Government Survey 2020". Дослідження узагальнює показники держав щодо розвитку електронного урядування за період з 2018 до 2020 року. Із дослідженням можна ознайомитись тут

Лідери та аутсайдери рейтингу

Дослідження "E-Government Survey 2020" показує стійку глобальну тенденцію до підвищення рівня розвитку електронного урядування. Дослідження поділяє держави на 4 групи: із низьким, середнім, високим та дуже високим рівнями розвитку електронного уряду. Україна належить до групи країн із високим рівнем розвитку, її результати найбільш наближені до показників Вірменії та Азербайджану.

Традиційно, у рейтингу лідирують Данія, Південна Корея, Естонія, Фінляндія та Австралія. Найгірші результати на 2020 рік показали Судан, Ерітрея та Центральноафриканська Республіка. 

Найбільші досягнення України у сфері електронного урядування

Україна активно впроваджує у життя ідею "держава у смартфоні". Зокрема, із цією метою у вересні 2019 року було створене Міністерство цифрової трансформації. Одним із основних здобутків Кабінету Міністрів України та Міністерства цифрової трансформації є створення застосунку "Дія" (Держава і Я), що надає низку адміністративних послуг онлайн. Більше про досягнення України у сфері електронного урядування можна дізнатись тут.

Заплановані ініціативи

Поняття "електронне урядування" охоплює собою значну кількість питань (наприклад, адміністративні послуги, електронна освіта, електронна демократія, публічні реєстри), тому у цій сфері є безліч ініціатив, які очікують на свою реалізацію. Про найбільш актуальні ініціативи йтиметься нижче. 

Офіційна електронна адреса

Серед ініціатив, введення яких обговорюється на державному рівні, є присвоєння офіційної електронної адреси юридичним особам, фізичним особам підприємцям та фізичним особам. Відповідний законопроєкт (проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (Господарського процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства, Цивільного кодексу України) для забезпечення використання офіційної електронної адреси № 3860 ("Законопроєкт № 3860") було внесено до Верховної Ради України 16 липня 2020 року. 

Він передбачає, що присвоєння офіційних електронних адрес юридичним особам та фізичним особам-підприємцям здійснюватиметься обов'язково під час їх державної реєстрації та під час державної реєстрації змін до відомостей у Єдиному державному реєстрі. Присвоєння офіційних електронних адрес фізичним особам буде здійснюватися під час оформлення та обміну паспорта громадянина України. 

Фізичні особи, фізичні особи-підприємці та юридичні особи також зможуть добровільно отримати офіційну електронну адресу онлайн через програмні засоби Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

Із текстом Законопроєкту № 3860 можна ознайомитись тут.

Грошова допомога громадянам, які не можуть самостійно оплатити доступ до мережі Інтернет

Збільшення частки електронного урядування у державному управлінні має бути підкріплене належним доступом усього населення України до мережі Інтернет. Саме тому Міністерство цифрової трансформації планує запровадити адресну допомогу громадянам, які не можуть самостійно оплачувати базовий доступ до мережі Інтернет.

Повний перехід на ID-картки

Ще однією ініціативою є прискорення повного переходу на ID-картки замість паспортів у паперовій формі. 14 серпня 2020 року до Верховної Ради України було подано проєкт Закону про паспорт громадянина України у формі книжечки № 3986 ("Законопроєкт № 3986"). Ним передбачено, що паспорт громадянина України у формі книжечки є чинним до закінчення строку його дії – досягнення особою 25-річного та 45-річного віку. 

Це означає, що після досягнення громадянином відповідного віку вклеїти нову фотокартку до паспорта у формі книжечки буде неможливо, тому громадянин обмінюватиме паспорт на ID-картку. Наразі це необов'язково, якщо протягом одного місяця з дня досягнення 25-річного або 45-річного віку особа звернеться до органу державної влади для вклеювання нової фотокартки до паспорта у формі книжечки. 

Нові правила діятимуть для громадянина, якщо нова фотокартка не була вклеєна до паспорта згідно із чинним раніше законодавством. 

Із текстом Законопроєкту № 3986 можна ознайомитись тут.

 

 

 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us