Зменшення податкового тиску на IT-компанії: за якими правилами це може відбуватися?

Новини ІТ
03.09.2020 921

У серпні 2020 року до Верховної Ради України було подано два законопроєкти, метою яких є зменшення податкового тиску на IT-компанії та стимулювання розвитку ІТ-індустрії в Україні. Цими законопроєктами є:

  • проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб'єктів індустрії інформаційних технологій, зареєстрований у Верховній раді України за № 3933 ("Законопроєкт № 3933"); та
  • проєкт Закону про заходи щодо стимулювання розвитку ІТ-індустрії в Україні, зареєстрований за № 3979 ("Законопроєкт № 3979"). 

Причиною подання обох законопроєктів є потреба усунути перешкоди для розвитку IT-компаній в Україні. Порівняно із багатьма країнами світу, які вводять спеціальні податкові режими та запроваджують інші заходи підтримки, в Україні бізнес-середовище залишається несприятливим для розвитку сфери IT.

Зараз ІТ-індустрія витримує неконкурентне податкове навантаження переважно за рахунок найму кваліфікованих фахівців, що зареєстровані як фізичні особи-підприємці та не вважаються штатними працівниками. В той же час, для розвитку тих ІТ-напрямків, які передбачають тривалий процес досліджень (наприклад, напрямок розробок), необхідно наймати штатних працівників. 

Які заходи для підтримки IT-сфери пропонують законопроєкти?

Законопроєкт № 3933 передбачає встановлення для ІТ-компаній особливого режиму оподаткування на період з 1 січня 2021 року до 31 грудня 2030 року, а саме: 

  • зменшення ставки податку на прибуток з 18% до 9%;
  • зменшення ставки податку на доходи фізичних осіб з 18% до 5%;
  • зменшення ставки єдиного соціального внеску з 22% до 5%; та
  • звільнення від сплати військового збору для працівників IT-компаній. 

На відміну від Законопроєкту № 3933, Законопроєкт № 3979 визначає лише загальні заходи для стимулювання ІТ-індустрії, а саме:

  • особливий режим оподаткування суб'єктів ІТ-індустрії відповідно до податкового законодавства;
  • особливий режим оподаткування працівників ІТ-індустрії щодо їх доходів у вигляді заробітної плати та прирівняних до неї платежів відповідно до податкового законодавства; та
  • можливість обрання контрактної форми трудового договору при оформленні трудових відносин між суб'єктами ІТ-індустрії та їх працівниками (наразі контрактна форма не передбачена законодавством України для фахівців у сфері ІТ).

Ключовим питанням, яке визначатиме ефективність запропонованих законопроєктами заходів, є те, до якого кола IT-компаній такі заходи застосовуватимуться.

Яким IT-компаніям будуть доступні заходи підтримки?

Законопроєкти передбачають низку вимог до IT-компаній, що значно обмежує коло суб'єктів, яким будуть доступні заходи підтримки. 

Так, згідно із Законопроєктом № 3933, особливим режимом оподаткування зможуть користуватись суб'єкти господарювання, які: 

  • отримують щонайменше 90% своїх доходів від економічної діяльності в індустрії інформаційних технологій; 
  • щонайменше 50% своїх витрат розподіляють на оплату праці; 
  • не мають податкового боргу; та
  • не були визнані банкрутом. 

Водночас, Законопроєкт № 3979 визначає інші, ще більш обтяжливі вимоги до IT-компаній. Так, суб'єкт ІТ-індустрії повинен відповідати наступним вимогам:

  • забезпечувати середньомісячну заробітну плату для своїх ІТ-фахівців у розмірі не меншому, ніж еквівалент 1 500 євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України;
  • питома вага витрат на оплату праці працівників ІТ-індустрії в загальній структурі витрат не може бути меншою ніж 70%; та
  • розмір експортної виручки від здійснення видів діяльності ІТ-індустрії становить не менше, ніж 70% від її загального доходу від здійснення господарської діяльності.

Ознайомитись із текстом Законопроєкту № 3933 можна тут, а із текстом Законопроєкту № 3979 – тут. 

 

 

 

 

За детальною інформацією звертайтесь до наших експертів:

Євгеній Дейнеко

Керуючий партнер

deyneko@everlegal.ua

 

Андрій Оленюк

Партнер

olenyuk@everlegal.ua

Долучайтесь до EVERLEGAL NewsBox, щоб отримувати актуальні юридичні інсайти щомісяця

We solve your legal issues
However complex they are
Wherever they occur
Whenever you need us